با عضويت دركانال رسمی ايران آلارم در تلگرام از آخرين اخبار و سمينارها مطلع شويد ورود به کانال

Arrow up
Arrow down


دریادار غلامرضا خادم بی‌غم، جانشین فرمانده نیروی دریایی ارتش

سيستم اعلام و اطفاء حريق ، حریق ,تجهیزات آتش نشانی,مجله حریق,دریادار غلامرضا خادم بی غم,جانشین فرمانده نیروی دریایی ارتش

این نمایشگاه بیانگر توان و تجهیزات ما در مدیریت بحران است

با چه رویکرد و هدفی پا به این رویداد گذاشته‌اید؟

اگر از این رویداد جامع امداد و نجات خوب بهره‌برداری و استفاده شود می‌تواند معضل بسیار بزرگی را در کشور حل کند. در بحران‌ها اگر ما از آمادگی لازم برخوردار نباشیم و نتوانیم به خوبی عمل کنیم طبیعتا آمار تلفات انسانی که هدف اصلی است بسیار بالا می رود و در نظر داشته باشید که هیچ چیز بالاتر جان انسان‌ها نیست. بهترین راه این است که با برنامه‌ریزی مناسب، تجهیز کامل و به موقع و آموزش‌هایی که به پرسنل داده می‌شود بتوانیم بحران‌‌هایی که در آینده اتفاق می‌افتد (مانند سیل، زلزله، سونامی و ... )را به خوبی مدیریت کنیم. به این ترتیب می‌توانیم با آمادگی‌های لازم که به دست آوردیم خود را بیمه کنیم. این نمایشگاه بخشی از این اقدامات را می‌تواند پوشش دهد و در یک نگاه کلی تمام تجهیزاتی که در سطح کشور است و اکثرا بومی سازی شده است را می‌توانید در این نمایشگاه ببینید. این بسیار خوب است که بتوانیم با حداقل اعتبارات، تجهیزات مورد نیاز بخش‌های مختلف امداد و نجات را فراهم کنیم.

سطح نمایشگاه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

نمایشگاه در سطح بسیار خوبی است و با یک نگاه می‌توان آن را ارزیابی کرد و می‌توان به وضعیت ما در بحث امداد و نجات پی برد. در واقع این نمایشگاه بیانگر توان و تجهیزات ما در بحث مدیریت بحران است. این بخشی است که پس از وقوع حادثه از آن استفاده می‌شود و قبل از آن بحث پیش‌بینی مطرح می‌شود. به نظر من باید در این بخش نیز کار علمی زیادی انجام دهیم و از این بخش بسیار مهم نیز قافل نشویم.

آیا ایران به عنوان یک کشور حادثه خیز از نظر مدیریت بحران در سطح خوبی قرار دارد؟

تا کنون اتفاقات بسیاری مانند زلزله بم و منجیل رخ داده است. متاسفانه در بسیاری از موارد ما خود نیز به بروز حوادث دامن زده‌ایم و در برخی از موارد اگرچه موجب ظهور و بروز آن نشده ایم به گسترش آن دامن زده‌ایم که از جمله این موارد می‌توان به تخریب جنگل‌ها در مسیر سیل و همچنین ساخت و ساز‌های بی‌رویه و غیر اصولی اشاره کرد.

نحوه عملکرد ارتش در مواقع بحرانی به چه صورت است؟

نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و پرسنل ارتش در بحران‌ها اولین کسانی هستند که در محل حضور پیدا می‌کنند. هرچند که این وظیفه اصلی ارتش و نیروهای مسلح نیست، با وجود آن به عنوان یک وظیفه فرعی و انسانی تجهیزات مورد نیاز در حد کمک‌های اولیه را در سازمان‌های خود به وجود آوردیم و در موقع لزوم به یاری آسیب‌دیدگان خواهیم شتافت. همچنین در بحران‌های بین‌المللی که در دریا اتفاق می‌افتد ما خود را به عنوان یک مسئول در کنار سازمان دریانوردی می‌بینیم و سال‌ها است که در این زمینه رزمایش انجام می‌دهیم. در حال حاضر نیز این آمادگی را داریم که با تجهیزاتی که داریم کمک‌های لازم را در سطح دریا انجام دهیم. در نظر داشته باشید بخشی از امکاناتی که در سواحل خود داریم مانند بیمارستان‌ها و آشپزخانه‌های صحرایی را به زمان‌های بحران اختصاص داده‌ایم و عملا آن را در رزمایش‌هایمان نیز بارها و بارها آن‌ها را آزمایش کردیم و کارایی آن برای ما اثبات شده است. ممکن است در مرزهای ما بحرانی رخ دهد و ما در حد توان بخشی از تجهیزات و خدمات را در اختیار سازمان بحران قرار داده‌ایم.

 

نظرات (0)

هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

درباره ایران آلارم

گروه ایران آلارم در بهمن سال 1385 با راه اندازی سایت اینترنتی ایران آلارم فعالیت خود را شروع كرد و درهمان آغاز مورد اسقبال و توجه اكثر شركتها و افراد فعال در صنعت حفاظت و امنیتی ایران قرار گرفت. اساس و هدف این رسانه ایجاد یك شبكه اطلاع رسانی قوی و موثر برای بالا بردن سطح كیفی و كمی این صنعت بوده و می باشد .

بازگشت به بالا