۱۴۰۱-۰۳-۰۱

انقلاب آنالیتیکس داده ها

انقلاب آنالیتیکس داده ها

انقلاب آنالیتیکس داده ها

آنالیتیکس داده ها ابزاری قدرتمند است که از آن می توان در جهت پیش بینی رخدادها، جمع آوری اطلاعات، واکنش به شرایط اضطراری و بسیاری از موارد دیگر استفاده نمود. تاثیر آنالیتیکس داده ها روی بیزینس ها و نهادهای سراسر کشور چیزی نیست که بتوان نادیده گرفت.

پیشرفت های صورت گرفته در تکنولوژی، گنجینه ای از اطلاعات را در اختیار نهادهای مختلف قرار داده است؛ این نهادها با کمک این اطلاعات می توانند تصمیمات هوشمندانه تری را اتخاذ نموده و به صورت آگاهانه تری نتیجه گیری کنند.

از آنجایی که هر روز به تعداد مسئولینی که متوجه ارزش سرمایه گذاری بر ابزارهای آنالیتیکسی می شوند افزوده می شود، جمع زیادی از شرکت ها جذب استفاده از راهکارهایی شده اند که کار همه ی افراد را آسان تر می سازند. این راهکارها قادر به تحلیل صوت، تصاویر و ویدئو می باشند تا به تشخیص رویه ها، وقایع خارج از این رویه ها و هر چیزی که بین این دو قرار دارد بپردازند.

اخیرا، مجله ی Campus Safety موفق به مصاحبه با یکی از متخصصین در زمینه ی آنالیتیکس ویدئویی شده است که در ادامه ی مقاله به جزئیات این مصاحبه خواهیم پرداخت.

مجله CS : پیشرفت های صورت گرفته در تکنولوژی باعث چه تغییراتی در نحوه ی جمع آوری داده ها شده است؟‌

متخصص: در حال حاضر، دو امر در حال وقوع است: از یک سو تکنولوژی سنسور هوشمندتر و دقیقتر شده است. به عنوان مثال،‌ دستگاه شناساگر صدای بلند در گذشته ناکارآمد بوده است، به این علت که صدای گوش خراش چرخ ها باعث شروع به کار دستگاه و پخش تعداد زیادی آلارم خطا می شد. امروزه بیشتر افراد در حال استفاده از تکنولوژی سنسورهای دوگانه هستند که در این تکنولوژی یکی از سنسورها، سنسور دیگر را تایید و بدین صورت مشکل سنسورهای قبل برطرف می شود. استفاده از سنسورهای دوگانه به وفور در محصولات ارائه شده توسط پارادوکس قابل مشاهده است. از سوی دیگر انقلاب بزرگ/کلان داده ها رخ داده است؛ با این انقلاب قدرت پردازش کامپیوترها به گونه ای شده است که از داده های موجود خود می توان اطلاعات بیشتری را به دست آورد. بنابراین با داشتن توانایی پردازش داده ها از یک سو و سنسورهای هوشمند از سوی دیگر و با گذاشتن این دو روی هم، اطلاعات قابل استفاده ی بیشتری در مقایسه با گذشته در اختیار شما قرار دارد.

مجله CS : به نظر شما کدام یک از بخش های اطلاعات جمع آوری شده برای نهادها سودمندتر است؟

متخصص: در صورتی که بخواهید به بررسی بالاترین میزان سودمندی اطلاعات در یک بخش بپردازید، چنین سرویسی بسیار ریسکی خواهد بود. به عنوان مثال یک سیستم حمل و نقل انبوه را در نظر بگیرید که در آن مشغول مشاهده ی چهره ی تمام افراد در حال عبور از یک محل تنگ و باریک همچون درب های چرخان هستید، پس از این کار قادر به کسب حجم زیادی از اطلاعات از این افراد خواهید شد. یا شاید این اطلاعات درون یک مرکز داده باشد که در آن اطلاعاتی بسیار ارزشمند و الزاماتی قانونی وجود دارد و تنها افراد خاصی مجاز به ورود به آن هستند، بنابراین در این مورد شما از سرویسی بسیار ارزشمند استفاده خواهید کرد. سیستم های تشخیص چهره راه بسیار زیادی را تا بحال پشت سر گذاشته اند. در حال حاضر سیستم های تشخیص هویت زیادی وجود دارد که بسیار قدرتمند هستند. اسکن عنبیه، هندسه ی خطوط دست، اثر انگشت، همگی از جمله ی این سیستم های تشخیص هویت هستند و به عنوان مثال اگر شما سفری به “دیزنی ورد” داشته باشید حتی آنجا هم اسکن اثر انگشت انجام می شود. حتی موبایل های هوشمند ما نیز دارای قابلیت خواندن اثر انگشت هستند، بنابراین در زمینه ی تشخیص هویت راه زیادی را تا بحال پیموده ایم، این قابلیت موبایل های هوشمند برای ما تنها یک داده ی سنسوری است، یک دستگاه تایید هویت که به ما اجازه ی استفاده از آنالیتیکس برای تایید هویت می دهد.

مجله CS : نهادهای موجود از چه جهات دیگری در حال استفاده از داده ها برای ارتقای امنیت هستند؟

متخصص: تلاش تمامی افراد بر آن است که از چرخه ی عمر رخدادها بکاهند. بنابراین ما در حال فراهم سازی قابلیت های بیشتری در زمینه ی پیش بینی رخدادها هستیم و در صورت عدم پیش بینی یک رخداد، حداقل می توان با سرعت بیشتری نسبت به وقوع آنها آگاه شد و با سطحی بالایی از هوشمندی به رسیدگی به آن پرداخت. در گذشته، افراد به ناچار مجبور به روبرو شدن با شرایطی چون حضور یک تیر انداز در جمعیت بودند و بین وقوع رخداد و رسیدگی به آن فاصله ای زمانی وجود داشت. امروزه، مقامات رسمی به سرعت در حال رسیدگی به اینگونه امور هستند. هر چه اطلاعات بیشتری ، چه از طریق دوربین ها و چه از طریق سنسورهای دیگر، در اختیار آنها قرارداده شود نتیجه ی بهتری به دست خوهد آمد. نکته ی دیگر گسترش انفجارگونه ی رسانه های اجتماعی است. استفاده از سرویس های بهره برداری از رسانه های اجتماعی به شما کمک می کند که تصویری از فضای داخلی یک مکان به دست آورید که این کار در مقایسه با گذشته باعث هوشمندتر شدن رسیدگی به امور می شود.

مجله CS : چه راه هایی برای تجزیه و تحلیل این حجم داده وجود دارد؟

متخصص: ماموریت اصلی ما تجزیه و تحلیل داده است. این اطلاعات مختلف مورد توجه قرار گرفته و در جهت فهم آن تلاش می گردد. با طراحی نرم افزارهای فهم روابط که قادر به فهم اطلاعات هستند، به جای آنکه کسی مجبور به بیرون کشیدن کلاسوری سه حلقه ای باشد و بگوید ” در صورت حضور یک تیر انداز در جمعیت، باید این کار یا آن کار را انجام دهم”، همه چیز به صورت خودکار انجام می شود. بنابراین شما می توانید با بررسی تنها چند مورد، کارهای خود را با بازده فراوان انجام دهید. چه بسا می توان فراتر از امنیت فیزیکی پیش رفت و نگاهی به سایر داده ها انداخت. اگر در یک فرودگاه کار می کنید و در باند فرودگاه یخ وجود دارد، می توان این موضوع را جستجو و پیگیری نمود و زمان ورود کامیون و پاشیدن نمک روی یخ ها را تعیین کرد. و در آخر شما می توانید از ویدئو کلیپ ها و تصاویر ویدئویی ضبط شده و یا حتی یک توصیف کلی استفاده کنید و با اسکن نمودن یک سیستم نظارتی،‌ به جستجوی آنچه مطابق آن است بپردازید. تمامی این ویژگی ها به نوعی تجزیه و تحلیل داده و فهم اطلاعات تلقی می شوند.

انقلاب آنالیتیکس داده ها

مجله CS : برای بکارگیری این تکنولوژی جدید، چه چالش هایی پیش روی نهادها قرار دارد؟

متخصص: دو نکته وجود دارد. یکی مسئله ی بودجه است، بنابراین افراد پول لازم برای افزودن این تکنولوژی بسیار پیشرفته را ندارند و تنها زمانی به افزودن آن اقدام می کنند که بدان نیاز داشته باشند. اما در حال حاضر رقابت زیادی میان تکنولوژی های موجود وجود دارد. تا پیش از این، چنین حجم اطلاعاتی که در اختیار متخصصین امنیتی قرار داشته است، در اختیار افراد معمولی نبوده است. شما می توانید از تجزیه و تحلیل داده و آنالیتیکس ویدئویی بهره وری کنید. اما نکته ی کوچک دیگر، افراد بدی هستند که از تکنولوژی های مشابه استفاده می کنند و با استفاده از جستجو در گوگل، به نحوه ی مختل سازی سیستم کنترل دسترسی شما دست پیدا می کنند. بنابراین به عنوان یک متخصص امنیتی ما باید از تکنولوژی استقبال کرده تا از افرادی که در تلاش برای غلبه بر ما هستند، پیشی بجوییم.

مجله CS : آیا برای نهادها توصیه ای در جهت بیشترین استفاده ی ممکن از آنالیتیکس داده ها دارید؟

متخصص: من به عنوان یک متخصص ترجیح می دهم که فضای پیرامونی خود را وسعت ببخشم. همه ی افراد عادت به استفاده از شناسایی در محدوده ی حصار تعیین شده داشته اند، بنابراین موانعی سر راه شما برای دور نگه داشتن افراد بیگانه وجود دارد، اما واقعیت آن است که آگاهی شما باید بسیار فراتر از فضای پیرامونی برود. گاهی این موضوع به معنای بررسی رسانه های اجتماعی و گاهی به معنای استفاده از اسکنرهایی است که افراد غیرمجازی که به امکانات شما نزدیک می شوند را شناسایی می کند. گاهی این موضوع تنها یک هوشمندی کلی و آگاهی از آنچه در حال وقوع است می باشد. با دقت بر رویه های موجود، ارزشمندی تمامی این اطلاعات برای شما روشن می شود. اگر شما نسبت به رخدادهای اطراف خود آگاهی نداشته باشید، جلوگیری از آنچه در حال وقوع است بسیار دشوار خواهد بود.

تهیه و تنظیم: سارا کریمی، کارشناس بازاریابی شرکت دیدارک،www.didarc.com

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *