محیط زیست در حوزه HSE با مشکلات عینی مواجه است

  • توسط تیم تحریریه گروه نشریات ایران آلارم
  • ۳ سال قبل
  • بدون دیدگاه
محیط زیست در حوزه HSE با مشکلات عینی مواجه است

محیط زیست در حوزه HSE با مشکلات عینی مواجه است

محمدهادی حیدرزاده،‌ مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در همایش ملی محیط زیست با رویکرد HSE کپی برداری از الگوهای نامربوط و عدم اولویت دادن به محیط زیست را از مشکلات عینی این حوزه در کشور دانست و گفت: از زمان صنعتی شدن با بزرگ و یکپارچه شدن صنعت اثرات انسان بر روی محیط زیست هم بزرگ شد. بنگاه‌های بزرگ اقتصادی متوجه شدند که با افزایش بهره وری مخاطرات شان هم افزایش یافته است و بعد از یک شیب رو به رشد در بهره وری به مرور با کاهش در شیب نمودار بهره وری رو به رو شدند.

رئیس شورای سیاست گذاری همایش ملی محیط زیست با رویکرد مدیریت یکپارچه و فراگیر اچ اس ای، ادامه داد: اگر قرار است نیروی انسانی کارآیی لازم را داشته باشد باید از نظر ایمنی، بهداشت و محیط زیست از شاخص های مطلوبی برخوردار باشد به همین دلیل در سال های اخیر توجه به اچ اس ای یاد شده است.
وی ضمن برشمردن مشکلات عینی حوزه HSE در کشور گفت: یک معضل اصلی کپی برداری از الگوهای نامرغوب در اچ اس ای است، دیگر اینکه در اچ اس ای از سه رکن ایمنی، بهداشت و محیط زیست صحبت می شود اما چون در صنعت نفت که به عنوان پیشگام اچ اس ای ایمنی خیلی اولویت داشته و بعد سلامت و سرانجام محیط زیست مطرح بوده است، اغلب در دیگر نهادها نیز به محیط زیست آنگونه که باید توجه نمی شود.
حیدرزاده نکته مهم بعدی را از بین بردن بخش های موازی در ساختار دانست و گفت: مثلا گاهی آتش نشانی یا درمان زیرمجموعه HSE نیست و باید اصلاحاتی در ساختار رخ بدهد. با توجه به اینکه نگاه ویژه و اولویت دولت تدبیر و امید توجه به محیط زیست و سلامت یعنی دو فاکتور از سه فاکتور اچ اس ای است، این موضوع می تواند در نهادینه کردن اچ اس ای در ساختارهای عمومی و دولتی و خصوصی ما تاثیر مستقیم داشته باشد.

منبع:‌isna.ir

  • برچسب ها
قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *