۱۳۹۹-۰۴-۱۵

Callpoint ، آشکارساز حریق انسانی

  • توسط تیم تحریریه گروه نشریات ایران آلارم
  • ۳ سال قبل
  • بدون دیدگاه

حتی در پیچیده ترین سیستم های اعلام حریق نصب شده در مدرن ترین اماکن، دکمه اعلام حریق دستی (callpoint) نقشی مهم در توانمند سازی نیروی انسانی برای به صدا در آوردن هشداردهنده ها، در صورت اطلاع از یک آتش سوزی ایفا می کند.
فعال نمودن یک سیستم اعلام حریق هم به شکل خودکار توسط یک دتکتور و هم از طریق یک دکمه دستی یا اهرم کشش امکان پذیرست. کال پوینت ها در سرتاسر اروپا، استرالیا و خاور دور مورد استفاده می باشند و اهرم های کشش غالبا در آمریکای شمالی پیدا می شوند. اگرچه وسایل دستی در طراحی و عملکردشان خیلی متفاوتند، آنها هر دو ماژول های مداخله انسانی (HMI) هستند که یک ساکن هر ساختمان می تواند برای فعال نمودن سیستم آلارم آتش سوزی آن را بکار ببرد.
در موقعیت های مشخص، دخالت انسانی راه سریعتری برای به صدا درآوردن آلارم می باشد. برای مثال، یک اتاق دیگ بخار را در نظر بگیرید، آشکارساز حرارتی وقت زیادی برای پاسخ دادن می گیرد، در حالیکه شخصی که وارد اتاق می شود قادر خواهد بود بلافاصله به شرایط واکنش نشان دهد و آلارم را به صدا دراورد.

تاریخچه:

مدت ها قبل از توسعه آشکارسازهای دود در سال ۱۹۴۱، کال پوینت با شیشه شکستنی تنها وسیله فعال سازی سیستم های آتش سوزی ساده در آن زمان بود. سیستم های اعلام حریق خودکار هوشمند امروزی چیدمان های پیچیده ای از دتکتورهای پیشرفته، وسایل هشدار صوتی و تصویری با عملکرد بالا و کنترلرهای اتوماسیون شده برای سیستم های خارجی از قبیل سیستم های هواساز، کنترل کننده های درب و دیگر تجهیزات هستند که همگی به کمک نرم افزار پیشرفته ای مدیریت می شوند. قابلیت و عملکرد آشکارسازها و وسایل هشدار در سیستم در نتیجه فن آوری های پیشرفته، به طور قابل ملاحظه ای بهبود پیدا کرده است و در حالیکه ظاهرا دکمه کال پوینت به نظر میرسد بدون تغییر مانده است. آن همچنین نسبت به طراحی اولیه که در آن وقتی شیشه شکسته می شد، یک سوئیچ با فنر بارگذاری شده به سمت وضعیت عملکرد آزاد شده و زنگ های هشدار را فعال می نمود، تغییر یآفته است. در آن روزها، به معنای واقعی کلمه شکستن شیشه با به کار بردن یک چکش کوچک که به آن وصل شده بود سوال برانگیز بود.
چهل سال قبل، در سال ۱۹۷۲، شرکت آلارم KAC تاسیس شد تا یک طرح جدید کال پوینت با شیشه شکستنی تولید کند که در آن ایده امتیاز بندی پشت شیشه و استفاده از یک لایه محافظ که شکست تمیز و ایمن آن را میسر می سازد برای نخستین بار معرفی شده بود. شکستن شیشه به یک میکروسوئیچ اجازه می دهد سیستم را فعال کند. این اصول عملکردی با استاندارد جاری صنعت که توسط کلیه سازندگان مورد استفاده می باشد، مطابقت یافته است و همراه با نسخه قابل تنظیم مجددی که در آن عنصر عملکردی پس از مصرف نباید جایگزین شود به طور جهانی در تمام تاسیسات مورد استفاده می باشد.
پیشرفت ها:
پیشرفت ها در فن آوری دکمه کال پوینت با بقیه صنعت سرعت گرفته است. علاوه بر دستگاه های متداول، ماژول هایی با ورژن هوشمند با کنترل پنل در سراسر یک ماژول واسط محصور شده که از پروتکل مناسبی برای سیستم بهره می برد، امکان می دهد که محل دقیق وسیله در تابلوی کنترل شناسایی شود.
نسخه های قابل تنظیم مجدد که در آنها یک المان پلاستیکی پائین می افتد تا میکروسوئیچ را قادر سازد وقتی فشارداده می شود، عمل کند، یک توسعه نسبتا جدید می باشد. در هر دو نوع، تعویض شیشه یا تنظیم مجدد نسخه پلاستیکی نیاز به ابزاری برای استفاده توسط یک فرد مجاز دارد.
اهرم های کششی قدری به طور متفاوت عمل می کنند؛ واحدهای تک عملکردی وجود دارند که در آنجا کاربر دسته ای را به پائین می کشد و رایج تر، نسخه های دو عملکردی اند که در آنجا کاربر مجبور به بالا بردن و پائین کشیدن یا فشار دادن یک اهرم به داخل و شبیه یک دکمه کال پوینت است، آنها ناگزیر به تنظیم مجدد بوسیله یک شخص مجاز با استفاده از یک ابزار، پس از عمل کردن می باشند. علاوه بر شیشه شکستنی و دکمه های کال پوینت قابل تنظیم مجدد، روش های عملکردی دیگری به طور گسترده ای برای مصارف ویژه به کار می روند. دکمه فشاری(push button)، دکمه فشاری با روکش محافظ همگی از تعدادی از تولیدکننده ها قابل تهیه هستند.
کاربردهای تخصصی
مهمترین پیشرفت های اخیر در طراحی دکمه کال پوینت مسلما توسعه انواع مهر وموم شده، ضد انفجار و ذاتا ایمن آن بوده است. محصولات مهروموم شده IP66 یا IP67 درون یک پوسته جاسازی شده اند که از ورود آب و گرد وغبار به داخل کال پوینت پیشگیری می کند. با وجود وسایلی که می توانند در محیط بیرون، در داخل نواحی مرطوب یا غبارآلود نصب شوند یا جائیکه برای تمیزکاری، پوسته تجهیزات باید باز شود، انواع مختلف این وسیله بر اساس درجات مختلف IP می تواند در مناطق مختلف با کاربردهای متفاوت استفاده شود. علاوه بر این، مقررات و عملیات ایمنی خوب نیاز به یک مکانیزم توقف اضطراری برای نصب بر روی ماشین ابزار و سایر دستگاه های تولید دارد؛ کال پوینت های ضد آب برای این نیازمندی ها ایده آل هستند.
جهت نصب callpoint ها در نقاط پر خطر، آنها باید هم ذاتا ایمن باشند و هم ضد انفجار. محل های خطر ناک به صورت زون بندی تعریف می شوند که در آنجا انباشتگی های گازها، بخارات یا غبارهای اشتعال پذیر، ممکنست رخ دهد، هم به طور ثابت (نواحی ۰ و ۲۰)، تحت شرایط عملکردی عادی (ناحیه های ۱و ۲۱) و هم به ندرت(نوحی ۲ و ۲۲). یک سری کامل از شرایط اضافی مربوط به دسته بندی دما و دماهای احتراق خود بخودی از نوع گاز یا غبار وجود دارد که تضمین می کند هر وسیله نصب شده باعث شروع یک انفجار یا آتش سوزی نخواهد شد. مناطق خطر ساز در یک دامنه بسیار گسترده از صنایع تولیدی خیلی فراتر از واحدهای پتروشیمیایی یافت می شوند. تولید غذا، دارو و لوازم آرایشی همگی با فرآوری مواد بالقوه قابل انفجار سر و کار دارند در حالیکه مسائل انفجار در سیلوهای فرآوری غلات و شکر خیلی خوب مستندسازی شده اند.
تفاوت میان دو نوع آنست که انرژی ورودی به یک وسیله ذاتا ایمن طوری مقید است که هیچ قوس یا جرقه ای داخل دستگاه نمی تواند حرارت کافی برای شروع احتراق را تولید کند. در کال پوینت های ضد انفجار، مکانیزم عمل کننده در یک قاب قرار گرفته که به اندازه زیادی محکم می باشد تا از رسیدن هر انفجار داخلی به بیرون جلوگیری نماید. با اینکه از کال پوینت های ذاتا ایمن، حجیم ترند، اما بقدری مستحکم هستند که آنها را برای نصب در محیط های خاص همچون سکوهای نفتی دریایی آماده می کند. آنها نوعا با قرار گرفتن در یک GRP یا پوسته آلومینیومی، با مقیاس های IP66 یا IP67 برای دستیابی به درجه بندی ضد انفجاری مهروموم شده اند، که امکان نصب آنها را در محیط های هجومی و پر خطر میسر می کند.
دیگر امکانات تخصصی شامل کال پوینت هایی که تا بیش از ۲A در ۲۴۰VAC سوئیچ می کنند، استفاده از آنها را برای جایگزینی در سیستم های اعلام حریق با ولتاژ برق شبکه قدیمی که هنوز در مناطق بسیاری متداول هستند، ممکن می سازد. در حالیکه روش عملکردی شان یکسان است، انواع کال پوینت ها برای مصارف مشخص اغلب به منظور شناسایی ساده کدبندی رنگی شده اند. بدنه قرمز آشنا برای سیستم اعلام حریق است.؛ نارنجی برای کنترل تهویه دود؛ سبز برای بازشدن درب اضطراری، توقف اضطراری پله برقی و مصارف مشابه؛ آبی برای سیستم های امنیتی و زرد برای فعالسازی سیستم اطفاء حریق یا علامت دهی عمومی تخلیه محیط. کال پوینت های معمولی با توجه به تنوع کاربرد، به طور عادی با سوئیچ های تک پل یا دو پل و مقاومت های مختلف جهت انتخاب ، با توجه به نیاز کنترل پنل های سازندگان مختلف، هستند.
استانداردها و تائیدیه ها
برای سیستم های اعلام حریق، استاندارد محصول مناسب کال پوینت ها EN54-11 است. در سیستم های ایمنی زندگی، استفاده از وسایل دارای تائیدیه مهم است؛ آزمایش شخص ثالث توسط یک آزمایشگاه معتبر خیلی بهتر از تائید ساده ساختمان فیزیکی و عملکرد وسیله می باشد. آزمایشات گسترده برای عوامل زیست محیطی مانند عملکرد در دماهای بالا، آزمایشات خوردگی، آزمایشات EMC و شوک و ارتعاش انجام می شوند. پس یک گواهینامه آزمون شخص ثالث به نصاب و مصرف کننده اطمینان می دهد که وسیله از تمام جوانب با استاندارد لازمه سازگار است. حتی اگر کد نصب عملیات استفاده از وسایل مورد تائید را اجباری نکرده باشد، به کار بردن لوازم تائید نشده یک اشتباه اقتصادی است که اگر آنها وقتیکه لازمست عمل نکنند، می تواند به طور بالقوه زندگی را به خطر بیندازد.
EN54-11 یک پیکتوگرام از یک خانه را تعریف می کند که باید در بالای بدنه یک callpoint نصب شود و دو فلش روی آن بهترین نقطه برای فشردن تلق روی کال پوینت را نشان می دهد. در بعضی بازارها، اغلب عبارت نویسی تکمیلی به پیکتوگرام اضافه می شود تا هر شکی درباره وظیفه کال پوینت را برطرف کند. برای کاربردهای تخصصی دیگر، یک برچسب معمولا روی کال پوینتی که رنگ ان دیگر قرمز نیست چاپ می شودکه وظیفه آن را تعیین می کند. عبارت معمولا به شکل کلمه نویسی می باشد، مثلا “باز شدن درب های اضطراری”.
جانمایی callpoint
کال پوینت ها در ساختمان ها باید در محل هایی نصب گردند که بلافاصله قابل مشاهده باشند. موقعیت یابی آنها داخل مکان های مختلف توسط استاندارد BS5839 انگلیس قسمت ۱:۲۰۰۲، کد عملیاتی قابل استفاده در نصب سیستم های اعلام حریق تعریف شده است. همه کشورهای اروپایی الزامات مشابهی دارند و اگرچه تفاوت های کوچکی وجود دارند، چند تایی نقطه اختلاف اساسی وجود دارد. کال پوینت های نصب شده در طول مسیرهای گریز و در تمام نقاط خروج از طبقات یک ساختمان و به هوای آزاد، تضمین می کند که ساکنین می توانند در صورت لزوم به سرعت ساختمان را ترک نموده و سیستم اعلام حریق را سرراه شان فعال نمایند و نیازی به تغییر مسیر و اتلاف زمان در هنگام فرار نیست.

خروج از طبقه یک ساختمان بدون عبور از جلوی یک کال پوینت نبایستی ممکن باشد، و نبایستی انحراف از هر مسیر گریز به منظور فعال کردن یک دکمه خبر دستی صورت گیرد. Callpoint های نصب شده در خروجی ها از یک طبقه ممکنست داخل اقامتگاه یا روی راه پله نصب شوند. در ساختمان های دارای کاربری چندگانه، که تخلیه مرحله ای مورد استفاده می باشد، کال پوینت ها بایستی با توجه به طرز زندگی درون آن محل اقامت تعبیه شوند.
برای ایجاد سهولت دسترسی، کال پوینت ها بایستی بین ۲/۱ متر و ۶/۱ متری کف زمین نصب شوند و بایستی به وضوح قابل رویت و شناسایی باشند. مسافت ماکزیممی که هر فرد بایستی برای فعال نمودن یک دکمه طی کند ۴۵ متر است، مگر اینکه ساختمان با مردمی که محدودیت حرکتی دارند اشغال شده باشد، یا یک سرایت سریع آتش محتمل می باشد که در هر دو صورت حداکثر مسافت طی شدنی بایستی کمتر از ۲۰ متر باشد. کال پوینت ها همچنین بایستی در نزدیکی خطرات بالقوه ویژه قرار بگیرند، برای مثال اتاق های دیگ بخار یا حمام های اسپری رنگ، که در آنجا یک کال پوینت با IP بالا مورد نیاز خواهد بود.
انتخاب یک تولید کننده
متخصصین در هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه از callpoint چه سازنده ای استفاده شود، بایستی تعدادی از نکات را در نظر بگیرند:
آیا محصولات تائیدیه نفر ثالث برای مشخصات مربوطه را دارند؟
آیا سازنده انواع کافی برای پوشش دادن الزامات نصب را تولید می کند؟
برنامه سازنده برای تولید تعداد نسبتا کم وسایل در رنگ های بدنه گوناگون و با توضیحات نوشتاری مشتری در یک هزینه، اقتصادی است؟
آیا به دلیل اینکه طرح از نوعی به نوع دیگر تغییر می یابد، منحنی آموزشی تیم نصب وجود دارد یا سیم کشی رابط در تمام نسخه ها ثابت است؟
تولید کننده عبارات کیفیت تولید، عملکرد تحویل، پشتیبانی فنی و پاسخگویی کلی را چطور می بیند؟
آیا محصولات معمولی از طریق کانال های قابل اعتماد در دسترس هستند و کانال های هوشمند می توانند تحت پروتکل های اصلی دتکتور : System Sensor, Apollo, Hochiki, Nittan و سایرین عمل کنند؟
نصب چقدر سخت یا آسان است؟
آیا سیم کشی زون یا لوپ می تواند برای مدارهای باز و اتصال کوتاه پس از نصب ثابت اولیه آزمایش شوند یا کالپوینت واقعی باید نصب گردد؟

بر اساس تجربیات قبلی معیارهای دیگری وجود خواهند داشت، اما اگر پاسخ ها به اکثر پرسش های فوق مثبت باشد، آن یک نشانه خوب است که سازنده معتبر بوده و تولیداتش می تواند در براوردن مشخصات قابل اتکا باشد.

برای نتیجه گیری، حتی در پیچیده ترین سیستم های اعلام حریق نصب شده در مدرن ترین اماکن کال پوینت ها نقشی اساسی بر عهده دارند که هر کسی را قادر می سازد تا در صورت کشف یک حریق، آلارم را به صدا در آورد. در سیستم های کوچکتر، آنها می توانند تنها روش فعال کردن آلارم باشند. هر کجا که آنها نصب می شوند، یک تضمین مجدد قابل مشاهده برای اهلی و بازدید کنندگان از ساختمان فراهم می کنند که یک سیستم اعلام حریق وجود دارد.
درباره نویسنده: مارک تامسون رئیس بازاریابی شرکت آلارم KAC است. برای اطلاعات بیشتر به www.kac.co.uk نگاه کنید.

نویسنده: مارک تامسون از شرکت KAC

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *