۱۴۰۱-۰۲-۳۱

آیا صنعت حریق باید با فناوری صفحه نمایش لمسی سازش کند؟

آیا صنعت حریق باید با فناوری صفحه نمایش لمسی سازش کند؟

آیا صنعت حریق باید با فناوری صفحه نمایش لمسی سازش کند؟

شرکت Advanced اخیرا پروژه‌ای سه ساله را برای ارائه راه‌حل صفحه نمایش تاچ به نام TouchControlبه صنعت حریق در قالب ترمینال تکرارکننده و کنترل از راه دور خود ارائه کرده است. جان نیوتن مدیر تولیدی این پروژه است.
او می‌گوید: «قطعا ما اولین کسی نیستیم که یک ابزار صنعت حریق با صفحه نمایش لمسی ارائه می‌کنیم. تولیدکنندگان بسیاری آن را قبل از ما به بازار آورده و برخی مزایایی دارند. به عنوان یک فکر تجاری، ما هیچ‌وقت متقاعد نشدیم آنچه که ارائه می‌کنیم واقعا همه چیز را برآورده می‌کند. ما تصمیم گرفتیم وقت خود را صرف خصوصیات درست کنیم.»

چرا صفحه نمایش لمسی؟

اولین سوال این بود که چرا صفحه نمایشی لمسی در پانل سیستم اعلام حریق می‌خواهیم؟ پاسخ واضح «لمس کردن» است که واقعا به معنای کنترل و گزارش کردن است. برای داشتن یک صفحه نمایش به اندازه کافی بزرگ برای نظارت و کنترل واقعی، صفحه ی نمایشی لازم است که به اندازه کافی بزرگ باشد. TouchControl دارای یک صفحه نمایش ۱۰ اینچی HD، یعنی یکی از بزرگترین صفحه‌نمایش‌های موجود می باشد.
«این اندازه صفحه نمایش به ما فرصت این را می‌دهد که یک رابط کاربری واقعا موثر را طراحی کنیم. طراحی‌های نخست ما بخوبی در آزمایش مشتری اولیه جواب نداد، پس بار دیگر از نو شروع کردیم و سیستم پیمایش جدیدی را ارائه کردیم که واقعا خوب کار می‌کند.»
این صفحه نمایش از مجموعه‌ای از «دکمه‌ها» استفاده می‌کند که شامل شاخص وضعیت کل رنگی و تمامی اطلاعات موجود دستگاه و منطقه می‌شود. یکی از مزایای کلیدی صفحه نمایش لمسی مقدار اطلاعاتی است که می‌توان در یک صفحه نمایش داد، که بسیار بیشتر از نمایش پانل سنتی یا تکرارکننده است. البته انجام این کار در یک رابط قابل استفاده، فوت و فن واقعی محسوب می‌شود.
این محصول، کنترل آسان و امکان نظارت برروی پنل و شبکه و زون ها را در یک نگاه فراهم می کند. کاربران می‌توانند فورا مناطق آتش گرفته، خطاها و از کار افتادگی، آزمایش و غیره را تشخیص بدهند.

طرح‌های نقشه و زون اکتیو

«یکی از ویژگی‌های منحصر‌به‌فردی که برای به تازگی به بازار آمده است، طرح‌های نقشه و زون اکتیو است، روش جدیدی برای نظارت بر سیستم‌های مقابله با آتش با استفاده از گرافیک پویا که می‌تواند از هرچیزی از نقشه‌های CAD تا تصاویر ساخته شود. برخی از سیستم‌های گرافیکی هشدار آتش وقت‌گیر و پیچیده هستند، اما ما افزودن آنها را به دستگاه با استفاده از نرم‌افزار مپ اد (Map App) جدیدمان آسان کرده‌ایم.»
«داشتن یک صفحه نمایش بزرگتر به این معنی است که قطعا نمی‌تواند بطور محسوسی بخشی از پانل آتش باشد، و ما اصرار داشتیم که هزینه دیگری به پانل‌های‌مان اضافه نکنیم. پس در مرحله نخست مشخصات، TouchControl به یک پانل تکرارکننده و کنترل از راه دور تبدیل شد.»
«سپس اصرار کردیم که باید ویژگی‌ها و خدمات جدیدی را ارائه کند که به ویژه مناسب صفحه نمایش لمسی باشد و تمامی کارکردهای یک ترمینال تکرارکننده / کنترل از راه دور کنونی را انجام بدهد.
«سپس وقتی به جایی نگاه کردیم که مشتریان محصول را نصب می‌کردند، که در پذیرایی، لابی‌ها و اماکن عمومی است، برایمان محرز شد که تاچ‌کنترل نیاز داشت از لحاظ زیبایی‌شناسی بسیار باکیفیت باشد و زیبایی این مناطق را که اغلب طراحی پرهزینه‌ای داشتند بیشتر کند.

آیا صنعت حریق باید با فناوری صفحه نمایش لمسی سازش کند؟

مجزا بودن

«تاچ‌کنترل طوری طراحی شده است تا در دیوار نیز جاسازی شود (البته می‌توانید آن را روی دیوار نصب کنید) و دارای گودی مجزایی برای محکم کردن آن (یک الزام استاندارد) و شکل دادن به ظاهرش باشد. ما آن را طبق استاندارد EN54-2&4 طراحی کردیم که معنایش افزودن یک نشانگر LED برای آتش، خطا و غیره است، نه فقط اینکه یک LED استاندارد داشته باشد.
«انتخاب فناوری صفحه نمایش نیز بحث بسیاری در پی داشت. صفحات نمایش خازنی – که در بیشتر تلفن‌ها و تبلت‌ها استفاده می‌شود – همه جا پیدا می‌شوند اما فناوری پایه اغلب اوقات تغییر می‌کند. فناوری‌ها دیگر، صفحات نمایش مقاومتی بیشتر در زمینه‌های صنعتی رایج هستند، مهمتر از همه پاسخ‌گویی آنها است که حتی با دستکش نیز عمل می‌کنند (با در نظر گرفتن نیروهای امداد یا آتش‌نشانی یا ایستگاه‌های پرستاری)، و با فناوری قوی‌تر می‌شوند که طول عمر محصول را به عنوان یک پانل پیشرفته بیشتر می‌کند.

نصب و پیکربندی آسان

«ما همچنین زمان را صرف پیگیری چگونگی نصب تاچ‌کنترل، بصورت ثابت اول و دوم، از همان پیکربندی تا تعمیر و نگهداری کردیم، تا تضمین شود هر مرحله به راحتی انجام می‌شود. سیستم نصب جدید را توسعه داده‌ایم، جعبه پشتی نصب و سیم‌کشی در انتها انجام شده است. بعد صفحه نمایش کابل‌کشی شده و در محفظه خود می‌لغزد. تمامی طرح‌های نقشه و زون اکتیو از طریق یک مموری کارت microSD اضافه می‌شود.
«پیکربندی از طریق ابزار پیکربندی ما سریع و آسان است و اطلاعات تمامی تجهیزات، زون ها و غیره، از سیستم حریق وارد این این دستگاه می‌شود. این سیستم بسیار سریع اجرا می‌شود. کاربران می‌توانند از تعدادی از پس‌زمینه‌های صفحه نمایش استفاده کنند یا تصویر مورد نظر خود را وارد کنند، که می‌تواند یک لوگو، عکس، دستورالعمل و غیره باشد.
«دستگاه همچنین می‌تواند در حالت ارائه اجرا شود. این بدان معنا است که مجموعه‌ای زمانی از اسلایدها را نمایش می‌دهد که می‌تواند موارد بازاریابی محل یا اطلاعات ایمنی و بهداشتی باشد. با این حال زمانی که صفحه نمایش لمس می‌شود یا وقتی که زنگ خطر آتش زده می‌شود یا هر سیگنال دیگری از سیستم مقابله با آتش دریافت می‌شود، فورا به حالت اصلی مقابله با آتش بازمی‌گردد.

گزینه‌های کنترل

«برای اطمینان از امنیت سیستم، تاچ‌کنترل از طریق سیستم کد عبور سه سطحی پیشرفته استفاده می‌کند. در سطح یک کاربران می‌توانند فقط اطلاعات را ببینید و با استفاده از کد عبور به تخلیه، تنظیم مجدد، سکوت و ریست بپردازند. در سطح دو می‌توانند شبکه را کنترل کنند و در سطح سه تنظیمات پیکربندی را تغییر بدهند. کد عبور برای حرکت بین هر سطح لازم است.»
«هنگام دریافت سیگنال آتش، رابط فورا به صفحه‌ای با نمایش آخرین آتش‌ها می‌رود. کاربران می‌توانند با استفاده از دکمه‌های وضعیت یا استفاده از نقشه‌های اکتیو برای دیدن موقعیت آتش (و مناطق در انواع وضعیت دیگر مانند خطا، آزمایش و ناتوانی) بصورت گرافیکی اقدام کنند. با استفاده از نماهای ساختمان مختلف در هر سطح، کاربر می‌تواند منطقه مورد نظر را بزرگنمایی کند تا به اطلاعات بیشتری دست یابد.»
بسته به سطح دسترسی، کاربر می‌تواند: تخلیه / بی‌صدا / تنظیم مجدد کند؛ آتش‌ها / خطاها / هشدارها / ورودی‌ها / خروجی‌ها / نظارت و شبکه را از طریق «فیلترهای فوری» مشاهده کند؛ زون ها را رویت / فعال / غیرفعال کند؛ دستگاه‌ها را رویت / فعال / غیرفعال کند؛ خروجی‌ها را بر اساس نوع فعال / غیرفعال کند؛ حالت تست را فعال کند؛ نمایش / مناطق / خروجی‌ها و LED ها را آزمایش کند؛ به سرعت به تمامی مناطق در آتش / خطا / آزمایش از طریق «فیلتر‌های فوری» دسترسی پیدا کند و وضعیت را تغییر بدهد؛ گزارش ۱۰۰۰ رویداد کلی و ۵۰۰ رویداد آتش را رویت کرده و زمان شبکه و تاریخ را تنظیم کند.

آینده

جان بصورت خلاصه بیان می‌کند: «تاچ‌کنترل یک محصول استثنایی است و بازخورد مشتریان‌مان در مورد آن، مثبت و شگفت‌انگیز است.»
«محصول بسیار هیجان‌انگیزی برای بازار خواهد بود. صنعت مقابله با آتش به حق به فناوری مصرف‌کننده نگاه می‌کند و می‌بیند کدام بخش می‌تواند در سیستم‌های هشدار آتش و آشکارسازی نقش داشته باشد. مسئله واقعی این است که در بازار استاندارد و طولانی مدت ما که بر روی امنیت جان افراد تمرکز دارد، محدودیت ما بیشتر است. با این حال تاچ‌کنترل همچنین ثابت کرده است که نباید سازش کنیم. اگر می‌توانیم بهتر باشیم، باید سعی کنیم چون سفر ما، که با «چرا؟» شروع شد، سیستم هایی را با مزایای بیشمار منحصر‌به‌فرد جدیدی ارائه کنیم.»
برای اطلاعات بیشتر به این سایت رجوع کنید: touchcontrol.advancedco.com

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *