۱۴۰۰-۰۶-۲۸

سرعت فریم یا رزولوشن در DVR های امنیتی! … کدام یک مهم تر است؟

  • توسط تیم تحریریه گروه نشریات ایران آلارم
  • ۴ سال قبل
  • بدون دیدگاه
سرعت فريم يا رزولوشن در DVR هاي امنيتی! ... کدام يک مهم تر است؟

سرعت فریم یا رزولوشن در DVR های امنیتی! ... کدام یک مهم تر است؟

سوال بسیار رایج هنگام تنظیم DVR این است که چه تفاوتی بین تعداد فریم و رزولوشن (وضوح) وجود دارد و کدام یک از آنها (برای داشتن میزانی بالاتر در کیفیت) از اهمیت بیشتری برخوردار است؟ البته پاسخ من این است که هر دو بسیار مهم هستند، اما با توجه به انتظار شما در استفاده از دوربین‌ها گاهی یکی از آنها اهمیت بیشتری بر دیگری پیدا می کند.
اکنون برای شروع، ابتدا بایستی مفهوم میزان فریم را به طور واقعی درک کنیم. ما سفری به گذشته خواهیم داشت به سال ۱۸۰۰، زمانی که دوربین برای اولین بار اختراع شد. مکانیسم و فیلم به این شکل طراحی شده بودند که دوربین ها در آن زمان تنها یک عکس می گرفتند و این محدودیت فیزیکی چندین دهه ادامه پیدا کرد. مراحل پردازش به شکلی وحشتناک طولانی و خسته کننده بود. در آن زمان برای ظهور عکس مجبور به استفاده از مواد شیمیایی نسبتا خطرناک بودند. سرعت شاتر دوربین به قدری کند بود که مردم مجبور به ایستادن در حالت آماده باش کامل بودند و ظهور هر عکس بسته به نوع فیلم از ده دقیقه تا یک ساعت طول می کشید. به مرور زمان کاغذ های فیلم هم حساس تر شدند و نسبت به نور واکنش سریع تری را نشان می دادند و در آخر هم مجبور شدند سرعت شاتر را نیز افزایش دهند. من به یاد دارم که در سال ۱۹۸۰ موضوع داغ روز، فیلم‌های با سرعت بالای “کداک” بود. “کداک” روشی را کشف کرده بود که می توانست کاغذ فیلم را به شدت حساس کند و این موضوع چند سالی او را از همه برند های دیگر در اینکار، کاملا مستثنی کرده بود. این فیلم همراه شد با دوربین‌هایی با سرعت شاتر بسیار سریع “کداک” که چگونگی غلبه بر تار شدن عکس، هنگام عکس گرفتن از اشیا متحرک را نیز کشف کرده بود. تصاویری که از بازی های المپیک در آن سال منتشر شد شگفت انگیز بود. هیچگونه تار شدگی وجود نداشت و تصاویر بسیار واضح بودند.
شاتر سریع تر یعنی دوربینی که می تواند عکس های بیشتری را در هر ثانیه بگیرد. فیلم بهتر هم فیلمی است که با وجود نور کم واکنش مناسبی از خود نشان دهد. این واقعیت که هر چه سرعت شاتر بیشتر باشد نور کمتری داخل عنبیه خواهد شد و تصاویر تیره تری ایجاد خواهد کرد را هنوز خیلی از افراد به خوبی نمی دانند.
رزولوشن (وضوح) جنبه‌ایی جداگانه از عکس در مقایسه با تعداد فریم است. CIF، ۳۲۰ X 240 پیکسل است. CIF2، ۷۲۰ X 240 پیکسل است. ۲CIF یک تصویر گسترده تر از CIF است و بسته به نیازی است که شما انتخاب می کنید که آیا شات گسترده تری را می خواهید و یا CIF استاندارد را انتخاب می کنید VGA .، ۶۴۰ X 480 پیکسل است. D1 ، ۷۲۰ X 480 پیکسل است. هر چه پردازش تصویر بهبود یابد پیکسل آن نیز افزایش می یابد. با پیکسل بیشتر رنگ های پر طراوت تر و تصاویر واضح تر می شود. برای درک بهتر و واضح تر می توان گفت: پیکسل به عنوان قطعه بسیار کوچکی از یک پازل تصویری شناخته می شود. هر چه پیکسل بیشتر باشد، شما قطعات کوچکتری را برای نشان دادن بخشی از تصویر خواهید داشت.
بخش دلگیر کننده ماجرا این است که در صورت نیاز به افزایش پیکسل، شما نیاز به سخت افزاری دارید که بتواند از پس بارگذاری افزایش یافته بر بیاید و البته اینکار به پرداخت هزینه های بیشتری نیاز خواهد داشت. این است که می گویند “َشما چیزی را می گیرید که بهای آنرا پرداخته باشید.”

سرعت فریم یا رزولوشن در DVR های امنیتی! ... کدام یک مهم تر است؟

اکنون که واقعا با مفاهیم تعداد فریم و رزولوشن(وضوح)  آشنا شدیم، می توانیم تعیین کنیم که در هر برنامه کاربردی، کدام یک مهمتر هستند. چند ماه قبل در حال کمک کردن به یک مشتری که یک  DVRمدل EL4120ME داشت، بودم. این DVR تمام رزولوشن های آنالوگ را دارا است و D1 آن تعداد ۷ فریم است، اما CIF آن ۳۰ فریم در ثانیه است. این مشتری من از این سیستم برای نظارت بر روند تولید محصولات خود استفاده می کرد. مشکل این بود که تصاویر را تار و مبهم دریافت می کرد. او در ادامه به من توضیح داد که او چه کاری را انجام می دهد و چه تصاویری را دریافت می کند. من وارد سیستم او شدم تا آنچه که او توضیح داده بود را بهتر درک کنم. فرآیندی که در حال انجام گرفتن بود، به قدری سریع اتفاق می افتاد که او واقعا نمی توانست تصویری را که می خواهد، به دست آورد. بنابراین من از او پرسیدم که رزولوشن(وضوح) برای او مهمتر است یا فریم؟ او در جواب من گفت: “واقعا نمی دانم کدام یک مهمتر هستند. فکر می کردم که رزولوشن مهمتر است اما با عکس هایی که گرفته ام مزلوب نیستند”.  من هم در جواب او گفتم که او به جای استفاده از  DVR در D1 و ۷ فریم در ثانیه، سیستم را به CIF در ۳۰ فریم در ثانیه تنظیم کند. آنچه که من می خواستم ببینم، لحیم شدن دستگاه های الکترونیکی بود که بر روی نوار نقاله قرار داشتند. موضوع هم این نبود که بتوانم دقیقا آن چیزی که لحیم می شود را ببینم، بلکه می خواستم از برخورد بازوی روباتیکی که اینکار را انجام می داد با آن قطعه الکترونیکی، مطمئن شوم. من در عرض چند دقیقه توانستم او را از یک مشتری ناراضی به یک مشتری به شوق آمده از تجهیزات به کار برده در سیستم خود، تبدیل کنم.

اکنون که واقعا با مفاهیم تعداد فریم و رزولوشن(وضوح)  آشنا شدیم، می توانیم تعیین کنیم که در هر برنامه کاربردی، کدام یک مهمتر هستند. چند ماه قبل در حال کمک کردن به یک مشتری که یک  DVRمدل EL4120ME داشت، بودم. این DVR تمام رزولوشن های آنالوگ را دارا است و D1 آن تعداد 7 فریم است، اما CIF آن 30 فریم در ثانیه است. این مشتری من از این سیستم برای نظارت بر روند تولید محصولات خود استفاده می کرد. مشکل این بود که تصاویر را تار و مبهم دریافت می کرد. او در ادامه به من توضیح داد که او چه کاری را انجام می دهد و چه تصاویری را دریافت می کند. من وارد سیستم او شدم تا آنچه که او توضیح داده بود را بهتر درک کنم. فرآیندی که در حال انجام گرفتن بود، به قدری سریع اتفاق می افتاد که او واقعا نمی توانست تصویری را که می خواهد، به دست آورد. بنابراین من از او پرسیدم که رزولوشن(وضوح) برای او مهمتر است یا فریم؟ او در جواب من گفت: "واقعا نمی دانم کدام یک مهمتر هستند. فکر می کردم که رزولوشن مهمتر است اما با عکس هایی که گرفته ام مزلوب نیستند".  من هم در جواب او گفتم که او به جای استفاده از  DVR در D1 و 7 فریم در ثانیه، سیستم را به CIF در 30 فریم در ثانیه تنظیم کند. آنچه که من می خواستم ببینم، لحیم شدن دستگاه های الکترونیکی بود که بر روی نوار نقاله قرار داشتند. موضوع هم این نبود که بتوانم دقیقا آن چیزی که لحیم می شود را ببینم، بلکه می خواستم از برخورد بازوی روباتیکی که اینکار را انجام می داد با آن قطعه الکترونیکی، مطمئن شوم. من در عرض چند دقیقه توانستم او را از یک مشتری ناراضی به یک مشتری به شوق آمده از تجهیزات به کار برده در سیستم خود، تبدیل کنم.

مثالی از این که رزولوشن(وضوح) مهمتر از تعداد فریم است را می توان در نظارت بر صندوق دریافت پول نقد، مشاهده کرد. در بسیاری از محیط های خرده فروشی، بایستی به شکلی دائم مراقب پول های رد و بدل شده در صندوق بود و از آنها چشم بر نداشت. به طور معمول مردم در اینگونه محیط ها با سرعت حرکت نمی کنند و بنابراین تصویر آنها در دوربین تار نخواهد شد و می توان بجای گرفتن فریم های بیشتر، رزولوشن (وضوح) را افزایش داد. شما باید نوشته های بر روی اسکناس های صد، بیست، ده، پنج و یک دلاری را کاملا تشخیص بدهید. مردم در هر دو سمت صندوق ممکن است اشتباه بکنند. صندوق دار ممکن است باقی پول را اشتباه بدهد و مشتری نیز ممکن است اسکناس اشتباهی را به صندوق دار بدهد و از این دست اشتباهات! یک چنین اتفاقاتی در ندیدن نوشته های روی اسکناس می تواند منجر به یک مشکل بزرگ شود. بنابراین شما بدون هیچگونه شکی باید بدانید که چه چیزی را به چه کسی داده یا گرفته اید.

من می توانم به شما بگویم که داشتن مشتری که در پای صندوق دچار بحران می شود واقعا خوب نیست. بنابراین، به عنوان یک مدیر شما نیاز به راه حل سریعی برای خنثی کردن این وضعیت دارید، قبل از آن که این بحران به مشتریان دیگر هم انتقال یابد. DVR خود را با بالاترین رزولوشن (وضوح) تنظیم کنید تا به شما اجازه دیدن اسکناس های ۱۰، ۲۰، ۵۰، و ۱۰۰ دلاری را بدهد. شما می توانید فیلم را در DVR به عقب برگردانید و آنرا را با اعتماد به نفس مرور کنید و ببینید چه اتفاقی افتاده است و چه کسی اشتباه کرده است. همچنین فورا می توانید به مشتری نشان دهید که چه کسی اشتباه کرده است.
حالا شما تفاوت بین رزولوشن (وضوح) و میزان فریم را می دانید و اینکه کدام برنامه کاربردی باعث می شود که یکی مهمتر از دیگری باشد. آیا بایستی وقتی که کار از کار گذشت به فکر اجرای این سناریو بیفتیم؟ معمولا استفاده از دوربین های IP روش مناسبی برای انجام این سناریو می باشد. آنها از مگاپیکسل قابل توجهی در رزولوشن(وضوح) که بالاتر از آنالوگ است و همچنین تعداد فریم ۳۰ فریم در ثانیه پشتیبانی می کنند.

 

  • برچسب ها
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *