۱۴۰۰-۰۱-۲۵

سیستم های سقف سازی ترکیبی

  • توسط تیم تحریریه گروه نشریات ایران آلارم
  • ۳ سال قبل
  • بدون دیدگاه
سیستم های سقف سازی ترکیبی

سیستم های سقف سازی ترکیبی

سیستم های سقف سازی نقش حیاتی در عملکرد کل ساختمان بازی می کنند. با این حال، وقتی مساله دوام و کارکرد مطرح می شود، تمام سیستم ها یا مصالح سقف سازی به صورت یکسان ساخته نمی شوند. به ندرت چیزی وجود دارد که مناسب همه موارد باشد. اما برخی ضرورت های متداول در صدر لیست هر مالک و مدیری قرار می گیرد: سیستم سقف سازی ساختمان باید عملکرد گرمایی قابل اطمینانی ایجاد کند، باید از لحاظ مصرف انرژی کارآمد باشد و باید آزمون زمان و شرایط را پشت سر بگذارد. در نهایت، به یک عامل اساسی می رسیم: کدام سیستم سقف سازی می تواند بهترین بازده سرمایه گذاری را ایجاد کند؟

مایک بنتی، مدیر ارشد بخش تجاری- عایق ساختمان در Roxul Inc می گوید: «پاسخ دادن به این سوال می تواند سخت باشد، به خصوص با توجه به صف طولانی گزینه هایی که موجود هستند. گرچه انتخاب ها برای تطبیق با شرایط ویژه پروژه سفارشی باقی می مانند، اما به طور کلی عایق پشم سنگ مزایای متمایزی ارائه می کند.»

مجموعه های طراحی گسترده ای درباره عایق پشم سنگ امکانپذیر است – راه حل هایی که تعادل حساس بین هزینه و عملکرد را برقرار می کنند. در حقیقت، طی آزمایش های میدانی اجرا شده، پیشروان علوم ساختمانی دریافته اند که یک سیستم سقف سازی ترکیبی که پشم سنگ را به کار می گیرد مزایای در خور توجهی را نشان می دهد.

یک سیستم سقف سازی ترکیبی چیست؟

سیستمی که شامل دو مورد از مصالح سقف سازی منحصر به فرد متفاوت برای استفاده از ویژگی های منحصر به فرد هر دو است.

سیستم های سقف سازی ترکیبی

متخصصان سیستم ترکیبی شامل یک لایه زیرین از پلی ایزوسیانورات و لایه رویی از عایق پشم سنگ را مورد آزمون قرار دادند. نتیجه یک سیستم سقف با عملکرد بالا به بهایی قابل رقابت در مقایسه با پیش فرض قدیمی صنعت (یک سیستم عایق دو لایه پلی ایزوسیانورات با پوشش تخته ای) بود. در این ترکیب مزیت هزینه به خاطر کاهش لایه ها و نیروی کار مورد توجه است. نه تنها مزایای عملکرد سیستم ترکیبی چشمگیر است، بلکه تعدادی از مشکلات سیستم هایی که تنها از عایق فوم پلاستیک استفاده می کنند را حل می کند.

ارزش های R منتشر شده بالاتر، سال ها است که عایق سقف سازی فوم، به خصوص پلی ایزوسیانورات را انتخاب محبوب بین طراحان و تصریح کنندگان کرده است، اما تحقیقات اخیر علم ساختمان نشان داده است که عملکرد گرمایی این مصالح با کاهش دما به خطر می افتد. این امر به این دلیل است که عامل پف کننده به کار گرفته شده در عایق های فوم سلول بسته می تواند در دمای پایین متراکم شود (از گاز به مایع تبدیل شود). به علاوه کشف شده که گازهای عایق در پلی ایزوسیانورات می توانند با بالا رفتن سن مصالح منتشر شوند. کاهش ناشی از آن در ارزش R می تواند منجر به مصرف انرژی بیشتر و صورتحساب های گرمایشی بالاتر از انتظار شود. مطمئنا یک نتیجه بهینه برای مدیریت ملک موثر نخواهد بود.

سیستم های سقف سازی ترکیبی

بنتی بیان می کند: «عایق پشم سنگ مانند عایق فوم پلاستیکی از عامل پف کننده برای به دست آوردن ارزش R استفاده نمی کند، بلکه به هوای گیر افتاده بین فیبرهایش اتکا دارد. در نتیجه، ثبات گرمایی بلند مدت عایق پشم سنگ در طول زمان، با وجود نوسان گرمایی پایدارتر خواهد بود. برای مدیران ملک و مالکان ساختمان، این امر نکته بسیار مهمی را ارائه می کند: مدل سازی انرژی دقیق تر و هزینه های گرمایشی قابل پیش بینی. در حقیقت، در واقع عملکرد گرمایی عایق پشم سنگ در دماهای پایین تر افزایش می یابد و آن را جزء مصالح سودمند در سیستم سقف سازی ترکیبی می کند.

سیستم های سقف سازی ترکیبی: یک راه حل سودمند

تحقیقات میدانی نشان می دهند که با به کارگیری لایه بالایی ضخیم تر یا مساوی عایق پشم سنگ روی یک عایق فوم پلاستیکی، امکان پذیر است که ارزش R لایه پایینی پلی ایزوسیانورات را تثبیت کنیم که راحتی بیشتری برای ساکنان و کارایی انرژی کلی بهتری در طول عمر سقف ایجاد می کند. بنابراین یک سیستم سقف سازی ترکیبی، با به کارگیری پشم سنگ، نسبت به سیستمی که تنها از پلی ایزوسیانورات در پاسخگویی به مساله ارزش R ناشی از آب و هوا استفاده می کند، موثرتر است (میزان نوسان عملکرد گرمایی در دماهای متفاوت، شرایط محیطی و آب و هوای محلی). به طور کلی، آیا برای مالکان ساختمان و مدیران ملک بهتر نیست که انتظار داشته باشند، ارزش R تئوری عایق، در حقیقت همان ارزش R باشد که دریافت می کنند؟ این تنها راه برای تضمین عملکرد انرژی قابل پیش بینی و حداکثر کارایی است.

این مطالعه مزیت اساسی دیگری را برای سقف سازی ترکیبی پشم سنگ پیدا می کند. تراکم الیاف پشم سنگ انتقال گرمایی را در خود مصالح محدود می کند. این امر منجر به کاهش دما در درون عایق و روی سطح cap sheet می شود. این امر چه معنایی برای ساختمان دارد؟ علاوه بر راحتی گرمایی بیشتر، به معنی کارایی انرژی بیشتر نیز هست. به علاوه دمای پایدارتر برروی کاهش فشار روی مصالح سقف سازی تاثیر دارد و به صورت بالقوه زوال پوشش سقف را کند می کند که می تواند عمر اقتصادی سقف را افزایش دهد.

بنتی می گوید: «راحتی، دوام و کارایی انرژی با افزودن پشم سنگ به عنوان بخشی از سیستم ترکیبی بهبود می یابند. ویژگی های منحصر به فرد آن برخی مسائل متداول را کاهش می دهد که می توانند در سقف با فوم پلاستیکی سنتی وجود داشته باشد. این موارد شامل شکاف ایجاد شده توسط انبساط و انقباض می شود – مساله ای متداول برای فوم های پلاستیکی که می تواند منجر به تغییر شکل دائمی در مصالح، افزایش تبادل گرمایی و اتلاف انرژی شود.»

از طرف دیگر، محصولات پشم سنگ از لحاظ ابعاد ثابت و عملا بی تاثیر از انبساط و انقباض در اثر نوسان دما باقی می مانند که در نهایت منجر به مقاومت گرمایی بلند مدت بیشتری می شوند. یک سیستم ترکیبی با پشم سنگ اتلاف گرمایی را از طریق شکاف های عایق در لایه های فوم پلاستیک به حداقل می رساند. این امر چشمگیر است. چرا؟ یک شکاف یک اینچی در سقف فوم پلاستیکی سنتی می تواند مقاومت گرمایی را تا ۱۰ – ۱۵ درصد پایین بیاورد. بنابراین، یک سیستم ترکیبی که روی ثبات ابعاد یکی از مصالح سرمایه گذاری می کند تا گرایشات دیگری را جبران کند، در مقایسه با پلی ایزوسیانورات به تنهایی، منجر به سیستم موثرتری می شود. مقاومت طبیعی پشم سنگ در برابر رطوبت به علاوه از رشد کپک و قارچ جلوگیری می کند و دوام را افزایش و پتانسیل خرابی و تعمیرات پر هزینه را کاهش می دهد.

سیستم های سقف سازی ترکیبی

جذب صدا یک نکته مهم دیگر است که مدیران ملک باید در نظر بگیرند. عواملی مانند سقف های فلزی، واحدهای HVAC و مجاورت نزدیک به فرودگاه ها و مدرسه ها استفاده از محصولات عایق سقف را با ویژگی های کاهش صدای عالی الزام آور می سازد. در حقیقت، قوانین ساختمان در برخی شهرداری های محلی نیازمند مشخصات صوتی شدید است. استفاده از پشم سنگ به خاطر تراکم پشم سنگ و موقعیت الیاف چند جهتی، به جای عایق فوم پلاستیکی می تواند جذب صدای سقف را به طرز چشمگیری افزایش دهد.

 

 

سوتیتر:‌ سقف ها جزئی هستند که ارزش در نظر گرفتن در کل برنامه حفاظت حریق ساختمان را دارند

 

قوانین ساختمان و ایمنی در برابر حریق تصویب شده برای محافظت از ساکنین نیز همچنان بسیار مهم است. سقف ها جزئی هستند که ارزش در نظر گرفتن در کل برنامه حفاظت حریق ساختمان را دارند. مصالح مقاوم در برابر آتش، مانند پشم سنگ، که سوختی به آتش موجود یا به دود سمی اضافه نمی کنند بهینه هستند. محصولات پشم سنگ ROXUL تا ۱,۱۱۷°C (2,150°F) در برابر آتش مقاوم هستند. بنابراین، نصب عایق پشم سنگ روی یکی از مصالح قابل احتراق تر، مانند عایق فوم پلاستیکی می تواند مزایای ایمنی ارزشمندی ارائه کند.

بنتی بیان می کند: «محصولات سقف سازی تجاری پشم سنگ بسیاری از چک باکس هایی را پر می کنند که مالکان ساختمان و مدیران ملک در مورد سیستم سقف سازی با کیفیت به دنبال آن هستند. ویژگی های سودمند عایق پشم سنگ با سیستم سقف سازی ترکیبی موجب می شود سقف شما نسبت به سقف فوم پلاستیکی سنتی، کارآمدتر و انعطاف پذیرتر باشد.»

بنابراین بازده ضروری عامل سرمایه گذاری چه طور؟ صرفه جویی در مصرف انرژی عملکرد گرمایی قابل اتکا و دوام بهبود یافته، یک سیستم ترکیبی با پشم سنگ را سیستمی می سازد که مزایای قابل توجهی ارائه می کند – مزایایی که در همان روز نصب سقف عملی می شوند و در طول عمر آن باقی می مانند.

یک سیستم سقف سازی ترکیبی با ترکیب عملکرد بالا و مزیت ارزش R بالاتر به ازای هر اینچ مربع، گزینه رقابتی برای مالکان ساختمان و مدیران ملکی ارائه می کند که به دنبال نتایج قابل اتکایی در صنعت انتخاب ها و تقاضاهای در حال تغییر هستند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت www.roxul.com/buildingowners مراجعه نمایید.

منبع:‌ www.facilitiesnet.com

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *