۱۴۰۱-۰۲-۳۱

ربات‌ها از لحاظ امنیتی برای دستگاه‌های IoT خطر دارند

ربات‌ها از لحاظ امنیتی برای دستگاه‌های IoT خطر دارند

ربات‌ها از لحاظ امنیتی برای دستگاه‌های IoT خطر دارند

تجزیه و تحلیل‌های اخیر در خصوص کارکرد ربات‌های خانگی، صنعتی و تجاری منجر به یافتن نقاط ضعف نسبتاً اساسی از لحاظ امنیت این ربات‌ها در دستگاه‌های IoT (مبتنی بر اینترنت اشیاء) شده و پیامدهای امنیتی این ربات‌ها در زندگی بشر را مورد سؤال قرار داده است.

صنعت رباتیک طی سال‌های اخیر شاهد رشد قابل توجهی بوده و ربات‌ها وظایف گوناگونی بر عهده داشته‌اند. از تمیز کردن خانه افراد گرفته تا تسهیلات دارویی و یا تولیدات در کارخانه‌ها. حتی این روزها ربات‌های پیشرفته‌تر، دستی در اجرای قانون و امور امنیتی نیز دارند.
محققان به تازگی و طی تحقیقاتی که بر روی برخی از گوشی‌های هوشمند و دستگاه‌های IoT به عمل آورده‌اند، به این نکته پی برده‌اند که ربات‌ها دارای ضعف‌هایی در این خصوص هستند: استفاده از رمزنگاری‌های ضعیف، در دسترس قرار دادن اطلاعات امنیتی خصوصی کاربران، عدم طراحی مناسب برای برخی وظایف و … که البته همه این‌ نقیصه‌ها ناشی از نبود چارچوب نامناسب و منابع ناکافی کتابخانه‌هاست و منجر به آسیب‌پذیری دستگاه‌های IoT شده‌اند.

این در حالی است که امروزه عرضه ربات‌ها در صنایع کامپیوتری به شدت رو به افزایش بوده و در حوزه اینترنتی، استفاده از ربات‌ها نسبت به سال های پیش تقریباً چند برابر افزایش یافته است و چنانچه امنیت سایبری در آغاز چرخه زندگی مورد توجه قرار نگیرد، از بین بردن آسیب‌پذیری‌های امنیتی در مراحل بعد بسیار دشوارتر و پیچیده‌تر خواهد شد.
منبع : ایتنا

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *