۱۳۹۹-۰۹-۱۴

قواعدی برای انتخاب دوربین های IR و Low-lux

  • توسط تیم تحریریه گروه نشریات ایران آلارم
  • ۴ سال قبل
  • بدون دیدگاه
قواعدی برای انتخاب دوربين های IR و Low-lux

قواعدی برای انتخاب دوربین های IR و Low-lux

جامعیت و طراحی مناسب یک سیستم بستگی به انتخاب درست محصولات IR و در دید شب دارد. در نظر گرفتن دقیق دوربین و محصولات جانبی اش مانند لامپ های IR، لنز ها، پوشش محافظ و منبع تغذیه قبل از تعیین وجود یا عدم وجود اشعه IR می تواند با محصول سازگار باشد و یا روی کیفیت تصاویر اثر بگذارد.
بخش پیش رو چند راهنمایی را معرفی می کند که به کمک آن می توان سازگاری محصول را مانند امنیت محصولات نصب شده تضمین نمود.

دقت به دریچه دیافراگم دوربین

سایز دریچه دیافراگم دوربین در حال کوچک شدن است و در حال حاضر سایزهای متنوعی از ۱/۱٫۸ اینچ تا ۱/۴ اینچ در بازار موجود است. سایز دریچه دیافراگم دوربین مشخص کننده میزان نوری است که می تواند از لنز عبور کند و به سنسور تصویر برسد. دریچه دیافراگم بزرگتر، اکسپوژر یا پرتودهی به تصویر را بیشتر می کند در حالی که دریچه دیافراگم کوچکتر این را کم می کند. نکته حائز اهمیت دیگر این است که در لنز فاصله کانونی و سایز دریچه دیافراگم نسبت عکس دارند. مثلا لنزهای ۴ میلیمتری فاصله کانونی ۱٫۲ تا ۱٫۴ دارند اما لنز های ۵۰ میلیمتر تا ۲۰۰ میلیمتری ماکزیمم فاصله کانونی ۱٫۸ تا ۲٫۲ می توانند داشته باشند. در نتیجه این امر روی پرتودهی نور اثر می گذارد و هنگامی که با یک فیلتر IR استفاده شود می تواند روی دقت رنگ نیز اثر گذار باشد.

تشخیص دوربین هایی که به نور کم نیاز دارند

حداقل نرخ تابش نور یک دوربین پایین ترین آستانه نوری لازم را برای ضبط یک ویدئو یا گرفتن عکس با کیفیت قابل قبول و قابل تشخیص مشخص می کند. سازندگان دوربین حداقل نور لازم را برای دریچه دیافراگم دوربین های مختلف مشخص می کنند که همان حداقل تابش مورد نیاز یا نرخ حساسیت دوربین است. اگر حداقل نرخ نور دوربین بیشتر از طیف نور IR باشد، فاصله موثر تحت تاثیر قرار می گیرد که این امر منجر به نقص تصویر می شود. تصویر حاصل دارای مرکزی روشن و حاشیه ای تاریک خواهد بود. به همین جهت سازگار با نور کم بودن یا نبودن دوربین می تواند یک عامل تاثیر گذار و حیاتی برای نپارت تصویری در محیط های کم نور باشد.
با توجه به گزینه های دوربین های سیاه/سفید یا روز/شب، دوربین های رنگی/مونوکروم، جدا از امکانات نوری تعبیه شده در دوربین، سنسور CCD نیز گستره وسیعی از طیف دارد که آن را نسبت به نور مرئی و IR حساس می سازد.
بدین ترتیب، دوربین قادر است در هر دو شرایط نور کم یا شب یک تصویر مونوکروم شفاف و واضح ارائه دهد. هنگامی که دوربین روز/شب، سیاه/سفید استفاده می شود، قادر است سیگنال رنگی را ارسال کند. سنسور CCD سیگنال ها را به رنگ های اولیه قرمز، آبی و سبز انتقال می دهد تا یک خروجی تصویر واقع در طیف مرئی را ارائه دهد. فناوری حاضر حساسیت روز/شب، رنگی/مونوکروم نسبت به نور IR را ممکن می سازد.

نظارت تصویری مخفی در شرایط نور کم و شب

کارایی هوشمندی از فناوری masking قادر است به نور های IR اجازه پوشش تنها ناحیه، ساختمان یا زیربناهایی که نیاز به نظارت دارند را بدهد و از خروج نور و آشفته ساختن یا مقدار زیاد نور در تصویر و ویدئو جلوگیری می کند. سنسور های نوری اپتیکی که نسبت به نور و گرما حساسند را می توان طوری تنظیم کرد که فقط در صورتی که نور از حد بحرانی کمتر شد یا فرد مشکوکی نزدیک شد واکنش نشان دهد.

مکان یابی سریع دوربین های IR

لنز ها و اندازه دوربین های CCD در حال کوچک شدن هستند و در نتیجه روز به روز در حال پیشرفت هستند. آنها امروزه امکان تنظیمات متعدد کانونی و فاصله را دارند. اندازه و وزن کاهش یافته دوربین ها و لنز ها به دوربین اجازه نصب با انعطاف پذیری بیشتر را می دهد. امروزه تنظیم زوایا و موقعیت ها مانند PTZ و امکانات دوربین IR ممکن است. هنگامی که دوربین دید شب در اتصال با دوربین های IR یا روشنایی های IR و تنظیمات مختلف قرار می گیرد این امکان وجود دارد تا دوربین دید شب را در لحظه روی نقطه مورد سوال متمرکز کرد.
سازگاری بین دوربین و لنز
دوربین ها معمولا با شاتر اتوماتیک و ویژگی هایی همچون AES و AGC همراه هستند. این ویژگی ها می توانند ضبط در حالت دید شب را بهبود ببخشند.
الزام دیگری که دوربین های دید شب دارند این است که لنز ها باید دارای مد های اتوماتیک باشند تا به طور خودکار تفاوت نور های بین روز و شب را تنظیم کنند.

شرایط منبع تغذیه دوربین

هنگام استفاده از تابش IR، شامل لامپ IR، LED های IR، جریان و ولتاژ منبع تغذیه در ابتدا و انتهای سیستم نظارتی باید واحد و مشخص باشد. فاصله کابل هم روی سیستم اثرگذار است چون جریان حین طی کردن این فاصله ضعیف می شود. اگر لامپ های IR زیادی در فاصله خیلی دور از منبع تغذیه اصلی وجود داشته باشد، استفاده از یک منبع تغذیه جریان مستقیم ۱۲ ولتی ممکن است باعث بالاتر بودن ولتاژ نزدیک ترین روشنایی به منبع تغذیه، شود درحالی که برای آنهایی که دورتر هستند ولتاژ به طور قابل ملاحظه ای کمتر و ضعیف تر است. به علاوه نوسانات ولتاژ ممکن است طول عمر لامپ های IR را کاهش دهد. در عین حال اگر ولتاژ پایین تر از حد معمول باشد ممکن است عملکرد نیز تحت تاثیر نور ناکافی و فاصله قرار گیرد. بدین ترتیب توصیه می شودکه از یک منبع تغذیه جریان متناوب ۲۴۰ ولتی استفاده شود چون نوسانات جریان مستقیم بین جریان متناوب ۱۰۰ تا ۲۴۰ ولت، قدرت خروجی پایدار و عملکرد پایدار لامپ ها را تضمین می کند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *