۱۴۰۰-۰۵-۰۲

حامد موسوی‌زاده، مدیرعامل شرکت خانه هوشمند مارنان

  • توسط تیم تحریریه گروه نشریات ایران آلارم
  • ۴ سال قبل
  • بدون دیدگاه
حامد موسوي‌زاده، مديرعامل شرکت خانه هوشمند مارنان

[quote font_style=’italic’ arrow=’yes’]واردات بی‌رویه، آفت هوشمندسازی ساختمان است[/quote]

حامد موسوی‌زاده، مدیرعامل شرکت خانه هوشمند مارنان

شرکت خانه هوشمند مارنان در چه زمینه‌هایی فعالیت می‌کند؟

شرکت خانه هوشمند مارنان فعالیت خود را در زمینه دوربین‌‌های مداربسته از سال ۱۳۸۵ آغاز کرد و پس از آن در سال ۱۳۹۲ وارد عرصه سیستم‌های خانه هوشمند شد. همچنین توانستیم نمایندگی شرکت «TISS» را بگیریم و در این عرصه نیز فعالیت ‌کنیم. در نظر داشته باشید سیستم‌های روشنایی، سیستم‌های سرمایش-گرمایش، مسایل امنیتی ساختمان، سیستم صوت و طراحی برقی، دستگاه‌های اعلام حریق و هر آنچه که در ساختمان موتوری و یا الکترونیکی باشد در حوزه ساختمان هوشمند قرار می‌گیرد و با یک کنترل مرکزی قابل کنترل می‌شود.

آن‌گونه که مطلع شدم شرکت هوشمند مارنان در اصفهان فعالیت می‌کند. شرایط بازار در اصفهان به چه صورت است؟ آیا پتانسیل کافی برای فعالیت شرکت شما وجود دارد؟

سیستم‌های خانه هوشمند، سیستم‌های نوظهوری هستند و چون هزینه‌های آن کمی بالا است از آن استقبال کمتری می‌شود. در اینجا بحث تبلیغات و معرفی درست مطرح می‌شود که بسیار ضروری است و آن‌گونه که بایدوشاید تابه‌حال روی آن کار نشده است و هنوز که هنوز است برخی هوشمند سازی خانه‌ها را غیرضروری و هزینه اضافه می‌دانند. در صورتی که اگر نگاه جامعی به مساله داشته باشیم در هر زمینه‌ای از ذخیره انرژی گرفته تا امنیت و حتی زیبایی، هوشمندسازی ساختمان تاثیر بسزایی در جمیع جهات خواهد داشت. در نظر داشته باشید که ما برای زیبایی ساختمان‌هایمان بسیار هزینه می‌کنیم. نکته قابل توجه اینجا است که هزینه هوشمند سازی نسبت به هزینه‌هایی که برای ساختمان‌ها می‌شود بسیار ناچیز است و همچنین کارایی و کارآمدی که این سیستم دارد نسبت به هزینه‌هایش بسیار زیاد است.

همان‌گونه که اشاره کردید ما در هوشمندسازی ساختمان‌ها تازه در ابتدای راه هستیم و طبیعی است که تمامی انتظارات برآورده نشود، اما آیا شما به طور کلی از روند رشد رضایت دارید؟

با وجود شرایط موجود و همچنین باوجود شرایط اقتصادی که بر جامعه حاکم است دید من نسبت به آینده مثبت است. امیدوارم و حتی پیش‌بینی می‌کنم که بازار مخصوصا در زمینه سیستم‌های مدیریت ساختمان و سیستم‌های حفاظتی به پیشرفت‌های قابل توجهی دست پیدا کند.

چه مشکلاتی بر سر راه شما در مسیر توسعه بازار قرار دارد؟

واردات بی‌رویه یکی از بزرگ‌ترین مشکلات ما است و در واقع می‌توان گفت واردات بی‌رویه به آفتی برای هوشمند سازی تبدیل شده است. در حال حاضر اکثر برندها در زمینه دوربین‌های مداربسته، ایمنی و حتی در سیستم‌های اعلام سرقت واعلام حریق از چین وارد می‌شوند و اکثر این کالاهای وارداتی بی‌کیفیت هستند. درواقع می‌توان گفت که این کالاها خدمات پس از فروش مناسبی ندارند. از سوی دیگر ورود افراد ناکارآمد و کسانیکه که کاربلد نیستند به این حوزه صدمات غیرقابل جبرانی را به بدنه این صنعت وارد می‌کند. متاسفانه این افراد چند صباحی وارد این حرفه می‌شوند، منفعت مالی می‌برند، اما جایی که نوبت به خدمات می‌رسد خبری از آنها نیست.

چه راهکاری برای حل مشکل می‌توانید ارائه کنید؟

به نظر من هنگام دادن مجوزها باید سخت‌گیری بیشتری انجام شود و حتما کسانیکه می‌خواهند وارد این عرصه شوند باید دوره‌های لازم را بگذرانند و آزمایش خود را پس داده باشند. درواقع با ورود آماتورها مشکلات بسیار زیادی برای ما به وجود می‌آید.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *