۱۴۰۰-۰۲-۲۶

علی لبافی‌نژاد، مدیرعامل شرکت اسپادانا الکترونیک

  • توسط تیم تحریریه گروه نشریات ایران آلارم
  • ۴ سال قبل
  • بدون دیدگاه
علی لبافی‌نژاد، مدیرعامل شرکت اسپادانا الکترونیک

علی لبافی‌نژاد، مدیرعامل شرکت اسپادانا الکترونیک

مشتریانمان را به خدمات خوب عادت داده‌ایم

در مورد شرکتتان بفرمایید، از کی و در چه زمینه‌ای فعالیت خود را آغاز کردید؟

اسپادانا الکترونیک از سال ۱۳۷۷ فعالیت خود را با آیفون تصویری Commax و از لاله‌زار نو آغاز کرده‌‌است. اسپادانا الکترونیک مستقیما آیفون تصویری کوماکس را از کره وارد می کرد و نزدیک به شش سال نمایندگی رسمی و انحصاری این برند را در ایران داشت. همچنین حدود هجده سال است که در کنار آیفون تصویری نمایندگی رسمی و انحصاری برند درب‌های اتوماتیک نایس ایتالیا که اولین و معتبرترین کارخانه تولید درب اتوماتیک در اروپا است را داریم. پس از آنکه چین تولیداتش را در زمینه دوربین‌های مدار بسته گسترش داد و خیلی از برندهای معتبر مانند هایک ویژن و داهوا تازه شکل گرفته بود و محصولاتشان در کشور چین تولید می‌شد شرکت تصمیم گرفت در زمینه دوربین‌های مدار بسته‌ هم فعالیت کند. در واقع تا سال ۸۵ با دو برند کوماکس و نایس کار می‌کردیم و از سال ۱۳۸۵ به بعد هم دوربین‌های مداربسته را با برند ZX چین وارد کردیم و حدود ده سال است که در زمینه دوربین‌های آنالوگ و پس از آن AHD و IP ورود کردیم.

چرا از میان برندهای متنوع و متفاوت در بازار دست روی این برندها گذاشتید؟

در خصوص آیفون‌های تصویری و درب‌های اتوماتیک در بازار خاورمیانه و دنیا برخی از برندهای محدودی هستند که بسیارمعتبرند و خودشان صاحب تکنولوژی هستند. در زمینه آیفون تصویری، کوماکس کره پیشتاز است و از نظر نصب سیستم‌های نصب آیفون‌های تصویری به سیستم‌های نصب و کانال‌کشی‌های ایران بسیار نزدیک است، بنابراین این برند در ایران خیلی زود پیشرفت کرد و میان مصرف‌کنندگان جایگاه خود را پیدا کرد. در زمینه درب‌های اتوماتیک نیز باید بگویم که ایتالیا در این زمینه در کشورهای اروپایی پیشتاز است. با تحقیقاتی که کردیم به این نتیجه رسیدیم که نایس ایتالیا هم از نظر کیفیت محصولات در سطح بسیار خوبی قرار دارد و هم صادرات قابل قبولی به کشورهای آمریکایی (به ویژه آمریکای لاتین) دارد. همچنین میزان فروش بسیار بالایی دارد، بگونه‌ای که نایس در ایتالیا یک شهر صنعتی در اختیار دارد و انحصارا و به صورت تخصصی در تمامی زمینه‌های درب‌های شیشه‌ای، راه‌بند پارکینگ‌های کارخانه‌ای و درب‌های دو لنگه‌ای پارکینگی فعالیت می‌کند. به این خاطر برای درب‌های اتوماتیک نیز برند نایس را انتخاب کردیم.

چه شد که پس از کوماکس کره و نایس ایتالیا به سراغ ZX چین رفتید؟

با‌وجود‌آنکه با برندهای نایس ایتالیا و کوماکس کره کار کردیم، در زمینه دوربین‌های مدار بسته تلاش کردیم با توجه به سلیقه مردم ایران و مشتریانمان، محصولاتمان را اینبار از بازار چین انتخاب کنیم و در نتیجه این محصولات را تحت برند ZX وارد کردیم. این سیاست که برای ما کیفیت در درجه اول قرار دارد را پس از آیفون‌های تصویری در زمینه دوربین‌های مدار بسته نیز ادامه دادیم. نوع خدمات و گارانتی هم برایمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است؛ در نظر داشته باشید از طریق خدمات است که ما می‌توانیم به صورت کامل و هلدینگ، چند برند متفاوت را در زمینه سیستم‌های حفاظتی سالیان سال وارد بازار داخلی کنیم و در واقع باید بگویم که مشتریانمان را به خدمات خوب عادت داده‌ایم و از این نظر به خودمان می‌بالیم.

علی لبافی‌نژاد، مدیرعامل شرکت اسپادانا الکترونیک

شرایط بازار در حال حاضر به چه صورت است؟

از سال ۷۷ تا ۸۵، تعداد واردکننده‌ها و کسانیکه در زمینه سیستم‌های حفاظتی فعالیت می‌کردند بسیار کم بود. به همین دلیل هم سود‌آوری بازار و هم نوع و کیفیت محصولات خیلی خوب بود. اما از سال ۸۵ که برندهای چینی وارد بازار ایران شدند بر میزان واردکننده‌ها افزوده شد، با وجود آن کیفیت کالاها در نظر گرفته نمی‌شد و اجناس به سمت قیمت‌های مناسب و کیفیت پایین هل داده شدند. به همین خاطر پس از سال ۸۶ به تدریج از کیفت دوربین‌ها به ویژه دوربین‌های مدار بسته کاسته شد. حدود یکسال است که همکاران قدیمی بازار در اتحادیه شرکت‌های فنی مهندسی استانداردی را تدوین کردند و قرار بر این است که واردکنندگان دوربین‌های مدار بسته کالای خود را تحت این استاندارد وارد کنند. متاسفانه برخی از افراد نو پا با وارد کردن اجناس کم کیفیت با قیمت کم موجب شده‌اند که بازار زیر فروشی به وجود بیاید و همین امر بازار را آشفته کرده‌است. از سوی دیگر کالای قاچاق نیز صدمات بسیار زیادی را به بازار کشور وارد کرده‌است که اتحادیه الکترونیک و حفاظتی تهران پیگیری قانون مبارزه با کالای قاچاق را با جدیت تمام آغاز کرده‌است و این قانون از اوایل مهر ماه سال جاری در حال اجرا است.

برنامه شما برای آینده چیست؟

مباحثی که همکاران اتحادیه بر مساله استاندارد لحاظ کردند، موجب می‌شود که توقع مصرف‌کننده در مورد کیفیت محصولات در آینده بالاتر رود. ما که در محصولات خود برای کیفیت اهمیت ویژه‌ای قایل شدیم در نظر داریم که در سال‌های آینده نیز نمایندگی برندهایی را بگیریم که هم از نظر کیفی در سطح جهانی معتبر باشند و هم در بازارهای مدار بسته جهان حرفی برای گفتن داشته باشند و دوربین‌ها و محصولاتشان در سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی در سراسر دنیا نصب شود. تصمیم داریم که کیفیت محصولات خود را در سطح بالا نگه ‌داریم و همچنین در تلاشیم که روز‌به روز به این کیفیت اضافه‌ کنیم و آنگونه که باید این محصولات را در اختیار مشتری بگذاریم. با توجه به این مساله که برندهای معروفی مانند هایک‌ویژن و داهوا در بازار ایران از طریق نمایندگان بسیار خوبشان بسیار قدرتمند عمل کرده‌اند، به طبع توقع مشتریانمان نیز به همان اندازه بالا رفته است و این نیاز حس می‌شود که محصولاتی از این دست که هنوز به بازار ایران وارد نشده‌اند را وارد کشور کنیم.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *