۱۳۹۹-۰۱-۲۰

ارزیابی ریسک برای انتخاب تجهیزات حفاظت فردی (PPE)آتش نشانان

  • توسط تیم تحریریه گروه نشریات ایران آلارم
  • ۳ سال قبل
  • بدون دیدگاه
ارزيابی ريسک برای انتخاب تجهيزات حفاظت فردی (PPE)آتش نشانان

ارزیابی ریسک برای انتخاب تجهیزات حفاظت فردی (PPE)آتش نشانان

چگونه می توان ارزیابی ریسک را برای انتخاب تجهیزات حفاظت فردی (PPE) انجام داد

آتش نشانان بایستی تجهیزات حفاظت فردی را بر اساس ارزیابی ریسک انتخاب کنند. آنها خواستار بهترین لوازم هستند اما این سوال پیش می آید که چه لوازمی بهترین می باشد؟ و این بستگی دارد که خواستار چه ویژگی هایی می باشند و چه چیزی نیاز دارند و البته بودجه مالی که برای این کار در نظر گرفته اند تا چه حدی می باشد؟ درست است که پول موضوع قابل ملاحظه ای می باشد اما باید توجه داشت که هزینه بالاتر همیشه به معنی تجهیزات حفاظت فردی ایمن تر نمی باشد. هر PPE مورد تصدیق NFPA به اندازه کافی از پوشنده لباس حفاظت می کند، به شرطی که به شیوه مناسب استفاده شود.
استفاده صحیح از تجهیزات یک مسئله است. آتش نشانی بایستی نظرات خود را درباره انتظارتی که ازPPE دارند، ارائه دهند. این یک موضوع گسترده ای می باشد که با آغاز ارزیابی ریسک محدود می شود. از اعضای یک کمیته بخش انتخاب PPE پرسیده شد که چه نوع لوازم حفاظت فردی آن ها می پوشند و اغلب آنها به سادگی اسم برند یا مواد مانع رطوبت را پاسخ می دهند. از آنها درباره فرایند انتخاب و اینکه آنها چه انتظاری از PPE دارند پرسیده می شود و تقریبا همگی پاسخ می دهند که از من محافظت کند.
ارزیابی ریسک مناسب برای انتخاب PPE با شروع از NFPA 1851 اجرا می شود. جدول A.5.1-1 شامل لیستی از زمین حریق بالقوه و خطرات می باشد و در واقع پایه و اساسی برای ارزیابی ریسک بخش حریق را فراهم می آورد. براساس اطلاعات منتج شده از انواع احضارات، حفظ جان و سایر عوامل ارزیابی می شود. در پایان، ارزیابی ریسک باید یک گزارش که حاوی اطلاعات استفاده از PPE و اطلاعات انتخاب های گوناگون می باشد را شامل شود.
سازمان آتش نشانی بایستی برای بررسی اینکه پوشاک چه عملکردی نه تنها در محیط های آتش نشانی ساختاری و هم چنین در حوادث غیرحریق انتظار دارند زمان بگذارند. زمینه پژوهش بایستی در داخل SOP های موجود شرح داده شود.

دشمنانتان را بشناسید

ارزیابی ریسک برای ساختار تجهیزات حفاظت فردی ترکیبی از عوامل مختلف شامل شناسایی خطر، عملکرد، محدودیت و آموزش می باشد.
شناسایی خطر به سه بخش تقسیم می شود:
۱٫خطر بالا
۲٫ خطر متوسط
۳٫ خطر پایین

این تقسیم بندی ها بر اساس محیط های دارای خطر حرارتی و محیط های بدون خطر حرارتی ارزیابی می شوند.
خطر حرارتی به طور آشکار در جایی که آتش نشانی در معرض مواجهات حریق بالقوه از قبیل حریق های ساختمان، حریق های وسایل نقلیه تا موادی که در کلیه لباس ها استفاده شده، شامل می شود. در اینجا بحث مواد پوسته خارجی و حفاظت در برابر حرارت مطرح می شود.
ارزیابی خطر غیر حرارتی به مواردی از قبیل قابلیت دید در روشنایی روز و غیر روشنایی روز، تناسب و راحتی، نیاز برای CBRN، ارگونومی، شرایط جوی و کالاهای موجود و… اشاره دارد. در این جا بحث مبادله بین، از دست دادن کل حرارت (THL) و عملکرد حفاظت حرارتی (TPP) مطرح می شود. PPE نبایستی منحصراً برای اطفاء حریق ساختمانی طراحی شود بلکه بایستی برای همه شرایط بالقوه در نظر گرفته شود.

[callout radius=’20’ bt_content=’مشاهده مطلب’ bt_color=’red’ bt_size=’big’ bt_link=’https://www.iranalarm.com/firepress/safety-working/’ bt_target=’_blan’ bt_radius=’20’]

رویه‌های نظارتی بر ایمنی آتش‌نشان‌ها در زمان کار در حرارت

[/callout]

ارزیابی ریسک برای انتخاب تجهیزات حفاظت فردی (PPE)آتش نشانان

تست T-PACC

در هر تصمیمی بایستی مبادله های ممکن را در نظر گرفت به عنوان مثال درجات بالاتر از حفاظت حرارتی می تواند تنفس را کاهش دهد.
ریسک بالقوه به آتش نشان شامل اطلاعاتی از قبیل خطر و رخداد بعلاوه خطر حرارتی و غیرحرارتی می باشد. اطلاعات بایستی جمع آوری گردد تا تشخیص دهیم چه زمانی آتش نشانان تجهیزات حفاظت فردی بر اساس SOP یا خط مش را بپوشند. اطلاعاتی که جمع آوری می شود نبایستی فقط برای حریق های ساختمانی استفاده شود اما هر زمانی که PPE ساختاری مورد نیاز باشد باید بپوشند.
علاوه بر آن زمان از روز را بایستی در نظر گرفت. اغلب خطر قابلیت دید که آتش نشانان را تهدید می کند نادیده گرفته می شود که این تهدید در روشنایی روز، غروب(تاریک و روشن) و تاریکی متفاوت می باشد.
قابلیت دید یک خطر بالا/عملکرد وقوع بالا می باشد. ریسکی که آتش نشان در هر موقعیت و خطرات بالقوه بایستی بررسی کنند.
خطری که پوشاننده لباس با توجه به اهمیت خطر و اینکه چه مواقعی باید استفاده کنند در جدول زیر اولویت بندی شده است:

ارزیابی ریسک برای انتخاب تجهیزات حفاظت فردی (PPE)آتش نشانان

هرکدام از این تقسیم بندی ها به دو گروه خطر غیرحرارتی و خطرحرارتی تقسیم می شوند که نشان دهنده محیط واقعی است که آتش نشان تجربه خواهد کرد. مادامی که PPE ساختاری در درجه اول برای آتش نشانی ساختاری طراحی شده است، آن حفاظت لازم برای دیگر خدمات حریق از جمله پاسخ آشکارسازها، کمک های پزشکی، زمینه یابی دود را فراهم می آورد. آتش نشانان هم چنین PPE ساختاری را برای دلایل مختلف از جمله حفاظت از سازه نیز استفاده می کنند.

مراحل استقرار تحقیقات

بعد از اینکه آتش نشانی ارزیابی و تحقیقات شناسایی خطر را انجام داد، مشخصات طرح توسعه پیدا می کند. فرایند توسعه مشخصات طرح، نیازها را بیان کرده و به سمت کامل کردن این نیازها حرکت می کند که می تواند شامل حفاظت در برابر حرارت، تنفس، قابلیت دید و غیره باشد.
کمیته بایستی یک لیست از ویژگی هایی که مد نظرشان می باشد را تهیه کرده و به هر تولید کننده قبل از ارائه بفرستد. برای شفاف سازی مهم است که یک لیست از e-mail به وجود آورده و همه طرف های درگیر بایستی در همه ایمیل ها درج شود.

آرشیو کل تجهیزات حفاظت فردی آتش نشانی

بعد از اینکه تولید کنندگان از ویژگی هایی که کمیته مایل به در نظر گرفتن هستند مطلع شدند، آتش نشانی جستجو می کند کدامیک در بازار موجود می باشند تا نیازهایشان را برآورده کنند. این فرآیند با معرفی تولیدکننده شروع می شود. اداره بایستی حداقل ۴ تولیدکننده لباس به علاوه تامین کننده لباس را دعوت نماید. آتش نشانی نبایستی انتخاب های خود را به یک یا دو تولیدکننده محدود نماید. هر تولیدکننده دارای طراحی های خلاقانه بوده که آتش نشانی بایستی تلاش کند که ویژگی های محصولات آنان را دریابد.
به علاوه و شاید مهمتر از همه، تولیدکنندگان پارچه و ضد رطوبت بایستی قبل از تولید کنندگان لباس به کمیته محصولات خود را ارائه دهند. اهمیت ارائه توسط تولیدکنندگان پارچه و تولیدکنندگان ضد رطوبت قبل از تولید کنندگان لباس را نمی توان نادیده انگاشت. در طی ارائه ها کمیته بسیاری از موارد مهم را یاد خواهند گرفت که به تصمیم گیری بهتر آنها کمک می کند. این عمل باعث شده که تولیدکنندگان لباس به ارائه محصولات خود تمرکز کرده و هم چنین از سخنرانی های مکرر در باب پارچه و ضد رطوبت جلوگیری شود. دو تولید کننده عمده پارچه و دو تولید کننده عمده ضد رطوبت حضور دارند. این به این معنی است که کمیته در بیش از چند روز تقریباً شاهد هفت سخنرانی خواهد بود.
کمیته بایستی این سخنرانی ها را در مدت زمان مشخص و برابر انجام دهد. مدت زمان خوب تقریباً ۶۰ تا ۹۰ دقیقه با ۳۰ دقیقه استراحت در مابین آن می باشد. این سخنرانی ها نباید طولانی باشد زیرا در صورت طولانی بودن باعث می شود که کمیته مجموعه ای از مشخصات و طرح از هر تولیدکننده را از دست بدهد. اعضای کمیته بایستی برگه های کار داشته باشند تا هر فرد بتواند موارد خاص که هر تولید کننده بیان می کند را یادداشت برداری کند.
کمیته به این یادداشت ها برای پیگیری و ارزیابی در حوزه اطلاعاتی که بیان شد، نیاز دارد و می توان آن را به امتیازهای ۱ تا ۵ درجه بندی نمود که امتیاز لازم ۳ می باشد. این درجه بندی مقایسه تجهیزات را آسانتر می کند.
بعد از اینکه همه ارائه ها به طور کامل بیان شد کمیته اطلاعات را طبقه بندی کرده و مشخصات ویژگی های طرح را به وجود می آورند. مشخصات ویژگی های طرح با ویژگی های مورد درخواست شامل مواد پوسته خارجی، آستر، ضد رطوبت، یقه، جیب ها و غیره تکمیل می شود. آتش نشانی مشخصاتی که احساس می کنند درلباس مورد تست بایستی باشد را مشخص می کند که این می تواند به چندین راه در دستورالعمل کمیته تکمیل شود. طرح A به هر تولیدکننده این آزادی عمل رامی دهد که بهترین لباس آتش نشانی را بر اساس دستورالعمل کمیته ایجاد کند. کمیته، تولید کننده ها را متوجه پارامترهای دقیق می کند تا اطمینان یابد که اهداف مشخصات برآورده می شود.
در هر اقدامی که انجام می شود بایستی مطمئن شوید که لباس های مورد تست یکی یکی مقایسه می شوند. به علاوه همه برچسب های مشخصات که در قسمت بیرونی لباس قرار دارد بایستی پوشیده شود تا افراد تست کننده لباس ندانند که تولیدکننده لباس چه کسی می باشد. آتش نشانی بایستی تولیدکننده ها را ملزم کند که لوگوها را با کشیدن زیپ یا بستن دکمه ها پنهان کنند.

[callout radius=’20’ bt_content=’مشاهده مطلب’ bt_color=’red’ bt_size=’big’ bt_link=’https://www.iranalarm.com/firepress/pss-merlin/’ bt_target=’_blan’ bt_radius=’20’]

سیستم کنترلی PSS Merlin

[/callout]

تست Hands-on

بعد از اینکه این مراحل انجام شد، آتش نشانی لباس های دوخته شده را تست کرده و به اداره آتش نشانی منتقل می کنند. تولیدکنندگان بایستی به شرکت کنندگانی که لباس ها را تست می کند سایز مناسب را بدهند و هم چنین بعد از تست لباس های نمونه مطمئن شوند که لباس ها سایز درست می باشند.

ارزیابی ریسک برای انتخاب تجهیزات حفاظت فردی (PPE)آتش نشانان

بعد از اینکه بخش آتش نشانی و تولید کننده از سایز مناسب لباس مطمئن شدند، بایستی تست لباس آغاز شود. تست لباس با عملیات زمین حریق ویژه قبل از آزمایش های میدانی شروع می شود. آتش نشانان بایستی لباس های گوناگون که با آن فعالیت های آتش نشانی را انجام می دهند از قبیل بالا رفتن از نردبان، کشیدن شلنگ، کشیدن طناب و موارد دیگر…. مقایسه کنند. که این را می توان در بیشتر مواقع در کلاس های آموزش حریق با استفاده از پشتوانه آموزشی تکمیل نمود.
لباس های تست شده بایستی شستشو و خشک شود و سپس ارزیابی شود. افرادی که به عنوان آزمایش، لباس ها را پوشیده اند بایستی اطلاعات دریافتی خود را در پایان هر دوره کاری با برگه هایی که در آن به راحتی، تناسب و عملکرد لباس ها اشاره می کند در اختیار آتش نشانی قرار دهند. بیشتر اطلاعات به دست آمده برای تصمیم گیری بهتر می باشد. طول مدت آزمایش های لباس متفاوت می باشد اما بایستی زمان به اندازه کافی برای تست کننده های لباس طولانی باشد تا احساس خوبی از تناسب و عملکرد لباس داشته باشد. به علاوه بایستی لباس شستشو و خشک شود و سپس بازرسی اولیه برای بررسی دوام لباس را انجام می دهند. یک ماه زمان کافی برای بررسی دوام لباس نیست زیرا ممکن است یک دوخت بد یا هر چیز دیگری که توسط کنترل کیفیت تولیدکننده انجام نشده باشد، پنهان بماند.

درباره نویسنده:

این مقاله توسط Michael McKenna بازنشسته ارشد آتش نشانی تهیه شده، او با توسعه استاندارد از سال ۱۹۸۸ سروکار داشته و عضو NFPA 1971، NFPA 1851 ، NFPA 1801 و هم چنین عضو کمیته لباس و تجهیزات حفاظتی می باشد.

نویسنده: مایکل مک کنا ، منبع: mdm
ترجمه: مهندس لیلا کریمی

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *