ورودی و خروجی دیجیتال در دوربین های کمپانی ACTI

  • توسط تیم تحریریه گروه نشریات ایران آلارم
  • ۳ سال قبل
  • بدون دیدگاه

مقدمه

ورودی های دیجیتال که به اصطلاح DI یا Digital Input نامیده می شوند، یک جفت پین در بلوک ترمینال دوربین می باشد که از طریق آن می توان دستگاه های خارجی (مانند یک کلید یا انواع سنسور ها) را به آن متصل نمود. این دستگاه های خارجی که به دوربین متصل شده اند، می توانند با شناسایی اتفاقات و ارسال سیگنال های الکتریکی به دوربین، وقفه و یا پیام هایی به اپراتور در مرکز کنترل ارسال کنند. به عنوان مثال، به ورودی دیجیتال دوربین دکمه ی هشداری وصل می کنیم و با زدن دکمه و نگه داشتن آن سیگنالی برای دوربین ارسال شده و دوربین آن سیگنال را به مرکز کنترل ارسال می کند که این سیگنال می تواند آژیری را فعال کند یا دستگاهی را خاموش یا روشن و یا سنسوری را تحریک نماید.

خروجی های دیجیتال که به اصطلاح DO یا Digital Output نامیده می شوند، یک جفت پین در بلوک ترمینال دوربین می باشند که از طریق آن دستگاه های خارجی به دوربین متصل می شود.

DOها می توانند توسط دوربین فعال شوند و زمانی که رویدادی رخ دهد از دوربین پیامی را به مرکز کنترل ارسال کنند. به عنوان مثال آژیر، یک دستگاه خارجی می باشد که میتواند به DO دوربین متصل شده و زمانی که رویدادی رخ داد توسط سیگنالی تحریک و روشن شود.

مزایای DI و DO

مزیت اصلی استفاده از DI در دوربین، کاهش کابل کشی بین Trigger (مانند کلید هشدار) تا مرکز کنترل با استفاده از کابل شبکه می باشد که باعث ارسال آلارم به مرکز کنترل از طریق شبکه IP می شود.
علاوه بر این، این امکان وجود دارد که دوربین را برای پاسخ سریع به اینگونه رویدادها بدون نیاز به انتظار برای رسیدن دستورات مرکز کنترل تنظیم نمود. برای مثال زمانی که کلید هشدار زده می شود، دوربین PTZ که صحنه و جای دیگری را نشان میدهد سریعاً به سمت مکانی که کلید هشدار زده شده است، می چرخد.
مزیت DO نیز کاملاً مشابه می باشد علاوه بر صرفه جویی در کابل کشی، حتی ممکن است که دستوراتی فوری از دوربین به دستگاه های خارجی داده شود. برای مثال، اگر دوربین حرکتی را با حرکت در تصویر یا سنسور PIR تشخیص دهد، می تواند لامپ های اتاق را که به DO متصل هستند، روشن کند. بنابراین شیء متحرک با نور مناسب نمایان می شود.

کاربرد های Digital Input

امکانات بیشماری از اعمال دستگاه های خارجی به دوربین های ACTi از طریق بلوک ترمینال DI وجود دارد. در مثال های زیر چند نمونه ی عملی از کاربرد DI را نشان می دهیم. دستگاه های خارجی در مثال های ذیل استفاده شده است.
– کلید هشدار
– دکمه اضطراری
– آشکار ساز دود

کلید هشدار (Panic Button)

در مثال بالا کلید فشاری، به پورت DI دوربین، متصل شده است، زمانی که توسط اپراتور این کلید فشرده می شود، سیگنال هشدار روی بستر IP به مرکز کنترل ارسال شده و به مامور امنیتی در مورد جرم و جنایت در حال انجام اطلاع رسانی می شود.
سرور NVR به صورت Full Frame و با عملکرد عالی شروع به ذخیره تصاویر نموده است. برای افزایش کیفیت تصاویر به صورت خودکار، Bitrate دوربین ها در مقدار ماکزیمم خود قرار می گیرند و با ارسال کد هایی به PTZ، دوربین PTZ به قسمتی که کلید فشاری وجود دارد حرکت کرده و در آن قسمت زوم می نماید.

دکمه اضطراری (Emergency Button)

مثال دیگر وجود دکمه اضطراری است که در پلت فرم ایستگاه راه آهن واقع شده است. این راه حل را در شرایط اضطراری مانند حوادث بر روی بدنه و یا درب قطار، و یا در صورت سرقت می توان استفاده نمود.

آشکار ساز دود (Smoke Detector)

در اتاق ها و راهرو های ساختمان ها و برج ها حسگر هایی جهت آشکار سازی دود و گاز نصب می شوند اگر در این محیط ها دوربینی نصب شود که از پورت DI پشتیبانی کند، شما می توانید این حسگر ها را به دوربین وصل نموده و زمانی که دود یا گازی توسط حسگر شناسایی شد اقدامات لازم انجام می شود.

کاربردهای Digital Output

امکانات بیشماری برای DO وجود دارد و تقریباً هر دستگاه خارجی که می خواهید با آژیر فعال شود را میتوانید به بلوک ترمینال دوربین متصل کنید. در مثال های زیر شما را با تعدادی از کاربردهای DO آشنا می نماییم. برای سادگی، در تمام مثال های زیر از تصویر به عنوان عامل (Trigger) جهت راه اندازی DO استفاده می کنند.

روشن کردن چراغ توسط دوربین

لامپ سقفی را در نظر بگیرید که به بلوک ترمینال دوربین متصل می باشد، در مواقعی که هوا تاریک و ضبط تصاویر در شب توسط دوربین، انجام می شود کیفیت تصاویر ضبط شده به خوبی تصاویر در روز نمی باشد بنابراین بهترین راه حل اینست که در مواردی که حرکتی در اتاق اتفاق می افتد، لامپ ها بصورت اتوماتیک روشن شوند و فعالیت مشکوک را نمایان کنند. زمانی که به اصطلاح Motion در دوربین رخ می دهد، لامپ روشن و پس از مدت زمان مشخصی خاموش می شود.

فرمان بر باز و بسته کردن راه بند

زمانی که ماشین به درب ورودی پارکینگ می رسد و توقف می کند توسط نرم افزار IVS(Video Intelligence Server) اکتی پلاک ماشین آنالیز می شود، اگر پلاک ماشین در سیستم ثبت شده باشد، مجوز عبور به ماشین داده می شود و از بلوک DO دوربین پالسی جهت فعال سازی موتور گیت و بالا رفتن راه بند ارسال می شود و به این ترتیب ماشین می تواند وارد پارکینگ شود. زمانی که ماشین وارد کادر دوربین می شود اتفاقات زیر رخ می دهد:
نرم افزار IVS پلاک ماشین را بررسی و با بانک اطلاعاتی خود مقایسه می کند. اگر پلاک ماشین در بانک اطلاعاتی وجود داشت دستوری به سمت DO دوربین ارسال می کند تا DO دوربین گیت را فعال کند و اگر وجود نداشت از ورود ماشین ممانعت به عمل خواهد آمد.
همچنین اطلاعات ماشین و لحظه ی ورود در سرور NVR اکتی ثبت می شود. در پارکینگ های عمومی نیز می توان اکانتی برای صاحب خودرو باز نمود و آن اکانت را بدون دادن کارت و مواردی از این قبیل شارژ نمود.
فنس الکتریکی در مواقع امنیتی زمانی که Motion توسط سیستم حس شود، فعال می شود و در مواقع امنیتی اگر درب مغناطیسی در مجموعه وجود داشته باشد فعال و قفل می شود.

کاربرد های ترکیبی استفاده از DI و DO

در دوربین های ACTI هم DI و هم DO جهت تحریک وجود دارد. به عنوان مثال می توان اتاقی را در نظر گرفت که در آن سنسور PIR وجود دارد که به DI دوربین وصل می باشد. در شرایطی که محیط کاملاً تاریک می باشد و دوربین دارای IR نیست، می توان DO دوربین را به لامپ سقفی وصل نمود و زمانی که حرکتی در محیط اتفاق افتاد توسط سنسور PIR حس شده و NVR  سرور اکتی، شروع به ذخیره سازی تصاویرکرده و لامپ نیز توسط DO دوربین روشن شود.

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *