۱۴۰۰-۱۱-۰۶

دوربین های حرارتی: حوزه ای نوین در امنیت پل ها

شکل: تکنولوژی هوشمند پتانسیل حل مشکلات امنیت پل را دارد

پل ها در ایالات متحده نقش مهمی را در اقتصاد و حمل و نقل ایفا می کنند. پل خیلی وقت ها تنها راه عبور از یک ناحیه یا راه آبی است و هر گونه اختلال به وجود آمده در پل می تواند اثرات عمیقی روی آمد و شد بگذارد و خطرات امنیتی ایجاد کند. به دلیل همین اهمیت، حفظ امنیت این دارایی های ارزشمند در برابر حوادث بسیار حیاتی است.
پل مجموعه ای از شرایط را دارا می باشد که کار حفظ امنیت آنها را تبدیل به سازه هایی چالش آفرین می کند. کاربرد های مربوط به پل معمولا توسط تجمیع کننده های کار ازموده و متخصص انجام می شود که در کار سیستم های امنیتی ویدئویی و ترافیکی خبره هستند. این تجمیع کننده ها دانش عمیقی در مورد ساختارهای حمل و نقل دارند و چالش های مربوط به نصب و حفظ امنیت به منظور غلبه بر عوامل محیطی را می دانند.

چالش های ویژه

بیشتر کاربرد های امنیتی بیرونی شامل نواحی داخلی و محیطی مشخص است که این دو توسط فنس یا موانع دیگر از جدا می شوند. این مانع به خوبی مرزی را که از ورود اشخاص جلوگیری می کند را مشخص می کند. هنگامی که شخصی بخواهد به محوطه مورد نظر نفوذ و ورود کند، با آلارم به موقع اقدام مقتضی انجام می گیرد.
در مورد پل ها اما این امر ممکن نیست. حداقل راه آهن و جاده باید برای عبور و مرور وسایل نقلیه باز گذاشته شوند. بدون وجود مرز مشخص ایده واضحی در مورد اینکه چه نقطه ای جزو پل است – یا حتی خط تفکیک بین مناطق قابل قبول و غیر قابل قبول- وجود ندارد. در نتیجه، پل ها به دلیل ماهیتشان از جهات مختلف در معرض پدیده های مختلف قرار دارند و همین امر آنها را در برابر حوادث جاده ای آسیب پذیر می کند. علاوه بر آن مورد پیچیده تر کننده آمد و شد آبی یا جاده ای است که در طول شب و روز از زیر پل انجام می شود.

راه حل های امنیتی

راه حل های موجود می توانند شامل ایجاد خط سیر مجازی که توسط اشعه مادون قرمز ایجاد می شود باشد که در صورت ورود شی به داخل ناحیه آلارم فعال می شود. مشکل این است که فردی ممکن است از فراز یا زیر مرز مجازی وارد ناحیه شود. این سیستم ها همچنین به دلیل ناحیه مورد نظر، نویز و آلارم نادرست فراوانی تولید می کنند، بنابراین مسئولین امنیتی باید همیشه اماده از بین بردن اخطار های نادرست باشند.
راه حل دیگر در گذشته استفاده از دوربین های نظارت تصویری بود، اما تجربه ثابت کرد که پرسنل امنیتی خیلی زود با زل زدن به مونیتور خسته می شوند و درست در همین موقع حادثه رخ می دهد.
از سوی دیگر، راه حل حرارتی قابل اتکا، هم از دوربین حرارتی و هم از تحلیل های ویدئویی استفاده می کند و به طور خودکار نفوذ را ردیابی می کند. این سیستم ها می توانند برای ایجاد ناحیه مرزی مجازی در زیر، بالا و تمام جهات سازه، آلارم های آنی ارسال کند. با حس کردن حرارت به جای نور مرئی، آنها در تاریکی مطلق بدون نیاز به تابش نور می توانند تشخیص دهنده فوق العاده ای برای نفوذ انسان باشند. پروسه تحلیل تصویر برای از بین بردن بازتاب نور، بازتاب نور از آب و حرکات حیوانات، درختان و حرکت گرد و خاک در هوا می تواند مورد استفاده قرار گیرد تا به طور دقیق حضور افراد غیر مجاز در هر کجای ناحیه مورد بررسی انجام شود.

حرارتی هاهوشمند تر می شوند

با بهره مندی از پیشرفت های صورت گرفته در حوزه تحلیل که باعث قدرتمند تر شدن تجهیزات می شود، دوربین های حرارتی هوشمند امروزه از سیستم های تحلیل قدرتمندی بهره می گیرند که می تواند جزئیات و تفاوت های دمایی بسیار ریز را تقویت کند و بدین ترتیب حتی در شرایط سخت می تواند کار ردیابی نفوذ را انجام دهد. تکنولوژی GPS واقع شده در درون دستگاه برای اندازه گیری و تعیین ابعاد و سرعت اجسام در فواصل دورو به حداقل رساندن نویز هنگام ارسال اطلاعات به کار می رود. به محض شناسایی نفوذ صورت گرفته، دوربین های PTZ به طور خودکار می توانند بچرخند وبرای به دست آوردن اطلاعات بیشتر روی سوژه مورد نظر زوم کنند.
سیستم های ردیابی حرارتی هوشمند به طور خاص برای کاربردهای امنیتی در محیط پل سودمند است. برای مثال، آنها می توانند برای مانیتور کردن ترافیک قایق هایی که از زیر پل می گذرند به کار روند و در صورت برخورد قایق و گیر کردن قایق زیر پل آلارم لازم را ارسال می کند. چنین سیستم خودکاری می کند پیغامی صوتی برای فردی که وارد محوطه شده است ارسال کند. اگر فرد قصدی نداشته باشد با شنیدن پیغام قایق خود را به فاصله دورتری منتقل می کند، اما، اگر قایق در محل باقی ماند می توان پاسخ شدیدتری ارسال کرد.
سناریوی مشابهی موقعی که فرد تلاش کند از پل یا سازه بالا رود یا وارد بزرگراه یا خط آهن شود نیز به کار گرفته شود. با داشتن سیستم حفاظت مشخص، می توان سیستم های تحلیلی را روی دوربین نصب کرد تا قوانین مربوط به حفاظت را بر اساس ابعاد سوژه، سرعت آن و زمان شبانه روز اعمال کند. چنین قوانینی می تواند زمانی که ماشین در جاده توقف کرده است مخصوصا موقعی که شانه خاکی مناسب وجود ندارد یا همچنین موقعی که ماشین در خلاف جهت روی پل حرکت می کند برای اخطار به پرسنل امنیتی به کار رود.

شکل: برخی از دوربین های حرارتی امنیتی از پایدار ساز استفاده می کنند. پایدار ساز از لرزش دوربین و ایجاد اخطار های نادرست جلوگیری می کند.

با توجه به ماهیت چالش بر انگیز پل، برخی سیستم ها قابلیت های افزوده ای را اضافه می کنند تا بتوان اثرات محیط را نیز لحاظ کرد. برای مثال، دوربین های هوشمندی طراحی شده اند تا حرکات را ردیابی کنند، اما دوربین های روی پل به دلیل وزش باد و لرزش های ناشی از حرکت ماشین یا قطار حرکت می کند. به همین خاطر، برخی از دوربین های حرارتی هوشمند از سیستم های پایدار سازی استفاده می کنند که دوربین را از لرزش و حرکت و ارسال اخطار نادرست حفظ می کند.
در بسیاری از موارد، پل بر روی آب راه ساخته می شود. در چنین محیط هایی که مستعد رطوبت و مه است، سیستم های حرارتی توسط نیتروژن تحت فشار قرار می گیرند تا از نفوذ رطوبت به درون دستگاه جلوگیری شود و بدین شکل از آسیب دیدن تجهیزات الکترونیکی درون دوربین و در نتیجه کاهش دقت دستگاه جلوگیری می شود.
برخی از سیستم های امنیتی تصویری ثابت کرده اند که می توانند به شدت برای مصارف مربوط به پل موثر واقع شوند، اما نصب و به کارگیری آن روی پل از دیگر نصب های محیط های بیرونی متفاوت است. کاربران دنبال تجمیع کننده ای می گردند که تجربه کافی را در ارتباط با مسائل پل و چالش های محیطی داشته باشدو قابلیت به کارگیری صحیح از سیستم ویدئویی قرار گرفته روی پل به تجمیع کننده ها امتیاز ویژه ای می دهد.
در انتها، هدف از امن کردن پل تامین درجه بالایی از امنیت است چون پل ها نقش مهم و حیاتی در سیستم حمل و نقل دارند. سیستم امنیتی حرارتی ویدئویی این قابلیت را همراه دارد و اجازه ردیابی و رصد دقیق تر سوژه ها و حوادث مختلف را می دهد. با تجهیز پل ها به این سیستم، دوربین های هوشمند دسترسی مطمئن به پل و محیط اطراف را ممکن می سازند. نتیجه این امر امنیت است که مانع ایجاد اختلال در عملکرد معمول پل می شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *