۱۳۹۹-۱۲-۰۹

بهترین گام ها برای امنیت پارکینگ

  • توسط تیم تحریریه گروه نشریات ایران آلارم
  • ۴ سال قبل
  • بدون دیدگاه

وابستگی را با نگهداری، نور پردازی و نظارت کمتر کنید.
گاراژ یا پارکینگ شما تا چه میزان از امنیت برخوردار است؟ جدا از خطرات و تهدیداتی مانند تصادفات، لغزش ها و سقوط ها، اموال داخل پارکینگ می توانند مورد سرقت و دستبرد نیز قرار گیرند. تمام این وقایع زمانی اتفاق می افتد که صاحب ماشین در مورد جای پارک خودروی خود سهل انگار باشد.
پارکینگ خود را محل تهدید و خطر نکنید. شما می توانید با اتخاذ استراتژی های مناسب پارکینگ خود را بسیار امن کنید.

ریسک مسئولیت خود را درک کنید

اگر از امنیت پارکینگ صرف نظر کنید و آن را نادیده بگیرید، ممکن است در پارکینگ باز بماند، اموال و دارایی شما در معرض تهدید و خطر قرار گیرد و خسارات جبران ناپذیری را متحمل شوید.

آیا پارکینگ شما به راحتی قابل دسترسی است؟
سین آرنز، مشاور در زمینه امنیتی در مرکز مشاوره Global Risk می گوید: “پارکینگ یکی از پر مسئولیت ترین مناطق برای کسی است که صاحب دارایی است. طبق بررسی که توسط سازمان ملی بررسی جرم انجام شده طبق آمار، بیش از ۲٫۴ میلیون جرم در پارکینگ ها یا گاراژها بین سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۸ اتفاق افتاده است. در میان آنها، ۱۶ درصد جرایم خشن مانند زد و خورد، تجاوز و دزدی بوده است و ۸۴% بقیه مربوط به دزدی اموال داخل ماشین و موتور بوده است. این تحقیق شامل قتل و جنایت رخ داده شده نمی شود.
استفاده کنندگان از پارکینگ می توانند در معرض خطرات با ریسک کمتر مانند تصادفات ترافیکی، لغزش و سقوط و امداد های اورژانسی نیز قرار بگیرند. پارکینگ های تکی باید همان سطح از محافظت را تامین کنند که پارکینگ داخل خانه شما تامین می کند. فرقی نمی کند بابت پارکینگ پول می دهید یا نه، پارکینگ باید مسئولیت محافظت از خودروی شما را بپذیرد”.
طبق گفته گری رابینسون مدیر خدمات پارکینگ و حمل و نقل در دانشگاه تکزاس، چالش اصلی این است که خطرات موجود در پارکینگ ها دائما در حال تغییر هستند. در دهه ۱۹۹۰ بمب گذاری، ۲۰۰۱ حملات تروریستی و ۵ سال اخیر تیر اندازی بوده است. فرقی نمی کند که پارکینگ شما چقدر بزرگ است، مساله این است که پارکینگ شما هر اندازه که باشد مستعد خطر و تهدید است.
رابینسون تاکید می کند که همواره لازم است مالک ساختمان و تیم امنیتی دارایی پارکینگ یا گاراژ را برآورد کنند تا راه های افزایش سطح ایمنی آن را بیابند.

باید ها و نباید ها درباره امنیت پارکینگ

از این مسائل دوری کنید:

X سایه های ایجاد شده به خاطر نور کم، رنگ آمیزی تیره یا فضاهای محصور شده- این مکان ها مستعد وجود دزد است.
X نبود دکمه های خطر، تلفن های اضطراری یا نظارت- اگر موقعیت اورژانسی اتفاق افتاد، چگونه می توان درخواست کمک کرد؟
X علامت گذار ضعیف خروجی ها، طبقات و ردیف ها، نقاط پارکینگ و لاین های تردد- فراموش نکنید که باید احتمال وقوع تصادف را با علامت گذاری صحیح پارکینگ تا حد امکان پایین بیاورید.
X ظاهر ژولیده، کثیف و نا مرتب- یک پارکینگی که به شکل ضعیف نگهداری می شود بیشتر در معرض آسیب و خطر است، چون مهاجمان فکر می کنند این پارکینگ ها رها شده هستند.

حس آزادی و امنیت ایجاد کنید:

طبقات، سقف و ستون های کمکی را با نور شفاف، بازتاب کننده و روشن رنگ آمیزی کنید. این به بازتاب نور کمک می کند.
تجهیزات نوری ای را نصب و استفاده کنید که بتواند گستره وسیع تری را روشن کند. بدون توجه به منبع نور، استفاده کنندگان باید به راحتی رنگ ها، شکل ها و افراد را از فاصله دور تشخیص دهند.
هر گونه خطر و تهدید را با رنگ روشن علامت گذاری کنید. زمانی که می توان با رنگ و نورپردازی خطر را مشخص کرد نیازی به کنده کاری نیست.
از علامت گذاری مشخص و مناسب که خوانش و به یاد سپردنش راحت باشد استفاده کنید. زمانی که حواس افراد پرت می شود بیشتر در معرض تصادف یا آسیب قرار می گیرند.
بدون هیچ گونه داده ای، کار شناسایی خطرات پارکنیگ بسیار سخت خواهد بود. شما باید به شرایطی که می تواند خطر را ایجاد کند قبل از تغییر دادن نورپردازی، نظارت یا کنترل دسترسی آگاه باشید.
اگر خیلی وقت است که به پارکینگ خود نرسیدید، یک بررسی کلی انجام دهید. تحلیل های امنیت ریسک را برای نقاط مستعد خطر پارکینگ را انجام دهید. برخی از این مشکلات می تواند شامل نبود امنیت، نبود تمرین کافی برای پرسنل، عدم پاسخ صحیح به حوادث یا تعارض بین سیاست ها و پروسه های موجود باشد.
رابینسون می گوید: “نمی دانم تا چه حد باید روی این موضوع مهم و کلیدی تاکید کنم، شما باید حداقل هر فصل یا هر سال بررسی های مربوط به مسائل امنیتی را انجام دهید. شما باید از امن بودن نقاط صد در صد مطمئن شوید. بررسی های روزانه حتی نتیجه بهتری دارد. شما باید به این کار بررسی عادت کنید”.
آرنز می گوید: “شما همچنین می توانید گزارش ها و تماس های مربوط به خدمات را نیز چک کنید. در این حالت البته فرض می شود شما اطلاعات مربوط به گزارش ها و اتفاقات گذشته را ذخیره شده دارید. اگر این طور نیست باید در اولین مرحله یک سیستم ثبت و ضبط گزارش را راه اندازی کنید”.
برای مثال رابینسون کپی های روزانه از واحد پلیس را دریافت می کند. بدین ترتیب می تواند ببیند چه نوع حوادثی در پارکینگ ها اتفاق افتاده اند. هدف او شناسایی مشکلات کوچک و برطرف کردن آنها قبل از وقوع حادثه است.

تئوری “پنجره شکسته” را نادیده نگیرید

بتن لکه دار شده، فلز ساییده شده، خطوط پارکینگ محو شده، زباله و رنگ های طبله شده می تواند باعث شود سارق فکر کند این پارکینگ برای دزدی راحت و مناسب است.
فضاهایی که به خوبی روشن هستند به قدر کافی در برابر وقوع جرم مقاومت ایجاد می کنند چون باعث افزایش آگاهی مردم و همچنین کاهش فضاهای مخفی می شوند. روشنایی کافی احساس امنیت را منتقل می کند که همین باعث کاهش میل برای جرم می شود.
شما می توانید پیاده پارکینگ را بگردید و با چشمان خودتان فضاهایی که روشناییشان ضعیف است را شناسایی کنید. دنبال اجزایی بگردید که کثیف یا سوخته اند یا سایه ایجاد می کنند.
از فروشندگان و مغازه شان ایده بگیرید. مناطق روشن ظاهر مغازه را جذاب می کند و باعث جلب توجه مشتریان می شود. مدارس، ادارات و مراکز درمانی می توانند از همین رویکرد بهره ببرند.
اگر گاراژ یا پارکینگ شما از هالید های فلزی یا لامپ های با فشار سدیم استفاده می کند، دنبال تبدیل آنها به فلوئوروسنت یا LED باشید. این لامپه ا نور آبی یا سفید ایجاد می کنند که نسبت به نورهای نارنجی هالوژنی دوستانه تر هستند. آنها همچنین کنترل و پوشش بهتری را سبب می شوند. به عنوان یک مزیت اضافه، شما بدین ترتیب می توانید در مصرف انرژی نیز صرفه جویی کنید.
تمرین های مربوط به نگهداری مناسب همچنین می تواند در ظاهر نیز تفاوت قابل توجهی ایجاد کند. یک نقشه برای نگهداری تدوین کنید تا ترک های موجود در بتن، سیمان، آسفالت و.. را شناسایی کنید. سطل های زباله باید به طور منظم تخلیه شوند. هرگونه نمک یا شن به جا مانده از زمستان نیز باید پاکسازی شود.
هیچ گونه از این کارها به نظر امنیتی نمی رسند، اما با یک نگاه کلی، نشان می دهد که پارکینگ محافظ و مراقب دارد. یک گاراژ یا پارکینگ تمیز این پیغام را منتقل می کند که مدیریت پارکینگ کار خود را به طور دقیق انجام می دهد و همین امر احتمال وقوع جرم در پارکینگ را پایین می آورد.

جریان ترافیک را مانیتور کنید

اتاقک نگهبانی پارکینگ، دوربین ها و حائل های خودکار هر کدام از این وسایل می توانند ورود و خروج به پارکینگ را کنترل کنند.
برای گسترش قابلیت های مانیتورینگ، ابتدا یک نگاه دقیق به کنترل دسترسی داشته باشید.
گاراژ ها یا پارکینگ هایی که برای عموم آزاد هستند می توانند به طور ساده از گیت حائل و سیستم بلیطی استفاده کنند، مانند آنچه در فرودگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد. درحالی که دسترسی لزوما محدود نمی شود اما هر عملیات مالی می تواند ردی را به جا بگذارد.
برای اینکه مطمئن شویم افراد مورد تایید وارد می شوند، می توانید سیستمی را تعبیه کنید که اجازه دسترسی را بر اساس مشخصات شناسایی مورد تایید بدهد. این می تواند شامل PIN کد، ID یا کارت خوان باشد.
اگر در حال حاضر از کارت های مغناطیسی یا نزدیکی استفاده می کنید، احتمالا وقتش رسیده که آن را به روز کنید یا از سیستم شناسایی بیومتریک استفاده کنید. تجهیزات ارتباطی میدان-نزدیک (NFC) که از فرکانس های رادیویی استفاده می کنند هم روز به روز به محبوبیتشان اضافه می شود چون به طور گسترده در تلفن های هوشمند مورد استفاده قرار می گیرند.
از هر راه حل کنترلی که استفاده می کنید، مطمئن شوید که به طور بهینه کار می کنند. زمان صبر کردن چیزی نیست که به مشتریان اطمینان خاطر بدهد، ضمن اینکه می تواند صف های طولانی از ماشین را نیز ایجاد کند. هر چه فرد زمان کمتری برای ورود و خروج به/از پارکینگ صرف کند، فرصت اشتباه و رخ دادن اشتباه نیز کمتر خواهد شد.
شما همچنین باید قابلیت های نظارتی را نیز کنترل و بررسی کنید. دوربین ها می توانند حوادث در حال جریان را ردیابی کنند و شواهد مورد نیاز را تامین کنند.
فرقی نمی کند از چه نوع نظارتی استفاده می کنید، مهمترین نکته این است که هر اطلاعاتی را که دریافت و ضبط کردید به خوبی تحلیل و پس از آن عمل مناسبی را انجام دهید.
اگر شما نمی توانید پرسنلی را برای کنترل زنده ویدئو های ضبط شده بگمارید، به فکر تحلیل گر ها باشید. این شامل تصاویر و نرم افزار هایی است که بر اساس قوانینی مشخص کار می کنند. اگر دوربین تصویری را دریافت کرد که با قوانین از پیش تعیین شده در تضاد بود، مانند الگویی که فرد بین ماشین ها حرکت می کند تا آنهایی که قفل نیستند را پیدا کند، می تواند اخطاری را ارسال نماید.
کاربردهای بسیار زیادی مخصوص مدیریت ترافیک وجود دارد مانند ردیابی مسیر نادرست، صفحه خوان ها، سرعت سنج ها، پارکینگ غیر قانونی و ازدحام. ردیابی نفوذ، تشخیص صورت و فعالیت های مشکوک برای جمعیت یا اشیا نیز می توانند بسته به سیستم مورد استفاده وجود داشته باشند.
هدف کلی تحلیل شناسایی فعالیت غیر معمولی است. آلارم و اخطار ایجاد شده می تواند پرسنل امنیتی را وادار کند ویدئو را چک کنند تا آگاهی بهتری از موقعیت داشته باشند و پاسخ مناسبی به حادثه بدهند.
حتی ردیابی حرکت، که بر اساس تغییر در پیکسل ها است تا تحلیل های تصویری، می تواند کار نظارت را بهبود بدهند. دوربین ها می توانند تنها زمانی روشن شوند که حرکتی ببینند.
علاوه بر سیستم نظارت، گماردن گشت هایی با حرکات هوشمندانه در صورتی که از نیروی کافی انسانی برخوردار هستید، می تواند بسیار مناسب باشد. گشت چه به صورت پیاده باشد چه با ماشین، می تواند بازدارنده وقوع جرم باشد. این گشت همچنین می تواند به استفاده کنندگان پارکینگ این اطمینان خاطر را بدهد که محیط پارکینگ امن است.
در بدترین حالت، به مهمانان و کارمندان پیشنهاد استفاده از اسکورت را حین ورود و خروج به پارکینگ را بدهید، به ویژه در ساعات بعد از ظهر. در صورتی که محیط پارکینگ کاملا خالی از پرسنل یا مردم شده بود، مطمئن باشید که سیستم و دستگاه “تماس برای کمک” را نصب کرده اید. این واحد ها می توانند سیگنالی را به کارکنان یا مامورین حاضر در محل منتقل کند. این کار به مراجعه کنندگان و مردم این اطمینان خاطر را می دهد که راه حلی فوری و مستقیم برای ارتباط وجود دارد. مهم تر از آن، این تجهیزات در محل چون پتانسیل شاهد بودن دارد جلب توجه می کنند.
در حالی که ارتقای امنیت پارکینگ هزینه زیادی در بر خواهد داشت، مطمئن باشید سرمایه گذاری روی مسائل امنیتی دور ریختن پول نیست. مواجهه با پارکینگ به مثابه یک دارایی و یک مساله امنیتی باعث امن تر شدن محیط پارکینگ شما برای مردم و استفاده کنندگان خواهد بود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *