۱۴۰۰-۰۶-۲۸

دلایل آلارم خطا در سیستم های اعلام حریق

  • توسط تیم تحریریه گروه نشریات ایران آلارم
  • ۲ سال قبل
  • بدون دیدگاه

دلایل آلارم خطا در سیستم های اعلام حریق

هشدار اشتباه در سیستم های اعلام حریق و دتکتورهای حریق یک مشکل جهانی است، اما دلایل زیربنایی آن هنوز کاملا مشخص نشده است. این مقاله تحقیقی را گزارش می کند که دلایل هشدار های اشتباه را بیان کرده و هدف آن شناسایی راه هایی برای کاهش آن هشدار ها می باشد.
هشدار غلط یا آلارم خطا، سیگنالی از سیستم اعلام حریق یا دتکتور حریق بدون وجود آتش است که نباید ایجاد شود. مثال:
پدیده ای شبیه آتش (مثل هر دود معمولی از یک دستگاه که دتکتور دود را تحریک و فعال می کند)
آسیب اتفاقی به سیستم
اقدام نامناسب انسان (مثلا فعال سازی زمان هشدار نامناسب و اشتباه از روی کتابچه راهنما)
خطای تجهیزات

چرا هشدارهای اشتباه، مشکل ساز هستند؟

هشدار های اشتباه، از دتکتورها و سیستم های اعلام حریقی که از راه دور مانتیور می شوند، هزینه اضافی خدمات نجات و امداد و آتش سوزی را به بار می آورند که در بریتانیا این هزینه های به بار آمده حدود ۱ میلیارد پوند در سال براورد شده است. در سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲، خدمات امداد و نجات آتشنشانی در بریتانیا ۵۸۴۵۰۰ تماس دریافت کرد که ۵۳٫۴ درصد آن مربوط به هشدارهای اشتباه بود. این مساله باعث اختلال در کسب وکار ها و کاهش قابل توجهی در خدمت راسنی به موقع و صحیح در آتش نشانی می شود. حتی خطر مرگ و میر حاصل از تصادفات رانندگی هنگام عدم خدمات رسانی سریع به علت این تماس ها مساله ای جدی است.
BRETrust هزینه تحقیقی را هزینه کرده است تا دراین تحقیق اطلاعاتی در مورد دلایل زیر بنایی هشدارهای اشتباه در ساختمان ها جمع آوری شود و هدف این تحقیق شناسایی راه هایی برای کاهش این هشدارها می باشد.

چرا این موضوع مورد تحقیق قرار می گیرد؟

با توجه به زیان های مربوط به هشدارهای اشتباه، انتظار می رود علت مشکل به درستی پیدا شود. با این حال، چون هیچ سازمانی مسوولیت بررسی علت هشدارهای غلط را به عهده نمی گیرد یا مسوولیت ارائه دستورالعمل و راهنمایی برای کاهش آنها را قبول نمی کند به همین دلیل داده های اندکی در این زمینه وجود دارد.
UK FRSs سیستم گزارش دهی حادثه ای (IRS) را تولید کرد که همه تماس ها را با جزییات گزارش می کند اما از بخش مربوط به هشدارهای اشتباه، توضیح کلی به دست می آید که از آن اطلاعات و جزییات زیادی در مورد دلایل زیربنایی این هشدارها نمی توان دریافت کرد. اما در تحقیقات مربوط به هشدار اشتباه در بریتانیا دریافته ایم که، این خطا ها عموما توسط افراد غیر متخصص و کارکنان آموزش ندیده با دانش کم در مورد دتکتورها و سیستم اعلام حریق، اشتباه در تنظیمات و کدهایی که باید هنگام نصب وارد کنند و یا ساختار فیزیکی محیطی که شرایطی همانند یک حریق واقعی را به وجود می آورد، ‌ایجاد می شود.

چه کسی داده ها را در اختیار دارد؟

ثابت شده است شناسایی عاملی که داده های قابل اطمینان درمورد هشدارهای اشتباه داشته باشد، وقت تلف کردن است. تعداد کسانی که به جمع آوری چنین اطلاعاتی مشغولند، نادر است. با این حال، دو عامل Kings College London وBuckinghamshire and Milton Keynes Fire Authority به این کار مشغول هستند:

King College London (KCL)

KCL ساختمانی با ۷۴ واحد را مدیریت می کند که شامل سالن سخنرانی، واحد های مسکونی، کتابخانه، آزمایشگاه، اتاق آموزش، دفتر اداری، رستوران و کلیسای کوچک است. این مجموعه بین سال های ۱۸۳۰ تا به امروز ساخته شده و دارای سیستم های شناسایی آتش هستند که در زمان متفاوت در طول ۲۰ سال گذشته نصب شده اند. KCLمساحت ساختمان های تحت پوشش بیش از ۴۰۰۰۰۰ متر مربع دارد و همه ساختمان هایی که این اندازه را دارند، در طول سال ها، تعدادی هشدار اشتباه داشته اند.
از سال ۲۰۰۷ افسر ارشد ایمنی در برابر آتش سوزی، روش بسیار عملی را برای انتشار هشدارهای اشتباه معرفی کرد که شامل درگیری کارکنان KCL، عاملان و کاربران در سطوح متعدد جهت کاهش وقوع هشدار اشتباه می باشد. این استراتژی ها شامل موارد زیر می باشد:
گزارش دهی موثر حادثه
بررسی مرتب توسط کارکنان با کفایت به صورت مناسب
دستورالعمل های رویه ای
پاسخ های درونی مناسب

نتایج به دست آمده از KCL

KCL سالانه گزارش درونی از تمام وقایعی که منجر به فعال سازی هشدار می شود، تهیه می کند. این گزارش شامل اطلاعات دقیق در مورد محل، دلیل و وضعیت فعلی حادثه است. از اطلاعات موجود در جدول زیر، متوجه می شویم که بررسی ها، کنترل ها و دستورالعمل های زیر دنبال شده است که باعث کاهش قابل توجه تعداد هشدارهای اشتباه به ویژه در بخش های مسکونی شده است.

برخی از استراتژی های با ارزش استفاده شده توسط KCL برای کاهش هشدار های اشتباه در ذیل آورده شده است:
جمع آوری و حفظ داده های قابل اطمینان
استفاده از این داده ها
استفاده از حالت های قبل از هشدار که مورد بررسی قرار گرفته اند.
همکاری نزدیک با فراهم کننده خدمات هشدار. این امر باعث می شود کار به شیوه درست انجام شود و در محل عملیات تعمیر و نگهداری انجام شود.

بررسی داده های KCL

KSL داد هایی را از ۶۹۹ حادثه هشدار ارائه کرده است. بعد از بررسی کامل این داده ها، ۶ نوع روش فیزیکی برای پیشگیری از این هشدارهای اشتباه شناسایی شد. این روش ها به صورت دقیق ارائه شده است و به صورت نزولی میزان پاسخگویی به این روش های اصلاحی را نشان می دهند:
جاگذاری آشکارساز تک سنسوره با چند سنسور(۶۹٫۲ درصد)
استفاده از آشکارساز مورد تایید مناسب که به درستی نصب شده است (۴۳٫۵ درصد)
استفاده از پوشش برای نقاط تماس دستی با علامت مناسب و CCTV در جاهای لازم (۱۶٫۷ درصد)
استفاده از پنل های آنالوگ مورد تایید (۱۰٫۲ درصد)
افزایش کنترل پیمانکار(۹٫۷)
تعمیر و نگهداری دقیق سیستم (۶٫۰ درصد)
از بین راه حل های پیشنهادی، جاگذاری یک سنسور به جای چند سنسور به نظر می رسد ساده ترین و موثر ترین راه حل است. آشکار ساز دارای چند سنسور، به بیش از یک نشانه آتش سوزی واکنش نشان می دهند مثلا به دود، گرما و مونوکسید کربن منتشر شده از آتش. آشکارسازهای دارای چند سنسور اغلب سطوح حساسیت را هنگامی که بیش از یک نشانه آتش سوزی وجود داشته باشد، افزایش می دهند و به این ترتیب، پاسخ هشدار سریعتری را نسبت به سنسور دارای یک سنسور اعلام می کنند.

مزایای مربوط به هزینه

هزینه هشدارهای اشتباه برای کسب وکارها، حدود ۲٫۹ پوند برای هر هشدار برآورد شده است. گزارش شده است هزینه یک آشکارساز دارای چند سنسور اپتیکال/هیت، بین ۵ و ۱۰ پوند بیشتر از اشکارساز اپتیکال استاندارد است. این نشان می دهد که جایگزین کردن دتکتور در جایی که ریسک آلارم اشتباه زیاد است، راه حلی بسیار مقرون به صرفه است.

خلاصه داده های KCL

داده های به دست آمده از KCL، انواع هشدارهای اشتباه که در تعداد زیادی از ساختمان های مسکونی و تجاری مشاهده می شود را ارائه می کند. اگر چه این هشدارها تمام هشدارهای موجود در بریتانیا نیست، اما این داده ها، اطلاعات ارزشمندی را در مورد دلایل شایع هشدارهای غلط ارائه می کند. با این حال، به منظور تعیین میزان اثر بخشی راه حل های پیشنهادی برای رفع مشکل آلارم های اشتباه، باید این روش ها اجرا شود و در طول دوره خاص مورد نظارت قرار گیرد.

مسوولین آتش نشانی Buckinghamshire & Milton Keynes

BMKFA افسر سیگنال حریق ناخواسته ی بریتانیا (UFSO) را به کار می گیرد. نقش UFSO بررسی سیگنال های آتش ناخواسته (UFS) یا اشتباه و شناسایی راه حل های اصلاحی برای کاهش احتمال بیشتر آنهاست. در نتیجه BMKFA به صورت موفقیت آمیز، سیگنال های آلارم آتش سوزی را تا ۴۵ درصد در یک دوره ۷ ساله (از ۳۳۰۸ در سال ۲۰۰۵ تا ۱۸۱۵ در سال ۲۰۱۲( در Buckinghamshire and Milton Keynes Fire Authority کاهش داد.

متدولوژی BMKFA

UFSO داده های تولید شده توسط همکارانش را (ثبت شده در پایگاه داده IRS) بررسی می کند تا بزرگترین مشکل را درمورد UFS شناسایی کند. سپس او ۴ یا ۵ ساختمان را در هفته زیر نظرگرفت و هنگامی که تعداد تماس ها و ایمیل های مربوط به هشدارهای اشتباه به اندازه کافی رسید، برای شناسایی و حل مشکل اقدام کرد و اگر تماس و ایمیلی وجود نداشت، از محل توسط شخص مسوول بازید می شد تا علت آن بررسی و راه حل پیدا شود.
را ه حل های اصلاحی اجرا شد و نتایج بلند مدت آنها به صورت الکترونیکی ثبت شد. داده های آماری برای استفاده در شناسایی تعداد و نوع روش های موفقیت آمیز وجود نداشت. با این حال UFSO قادر بود اطلاعات ارزشمندی را ارائه دهد.

بررسی داده های BMKFA

تحقیق با تحلیل داده های به دست آمده از IRS برای BMKFA انجام شد. انواع شایع UFS مشاهده شد و در طول سال ها مورد بررسی قرار گرفت. به علاوه، روش های اجرا شده توسط مالکان ساختمان و کاربران برای کاهش UFS مورد تحلیل قرار گرفت.
استراتژی های زیر برای کاهش آلارم های اشتباه مورد تحلیل قرا رگرفت.
آشکار ساز حرارت با حساسیت درجه بندی شده(برای کاهش حساسیت)
استفاده از آشکار ساز دود داخلی برای هشدار محلی با آشکار ساز حرارت مربوط به مرکز دریافت هشدار(ARC)
جدا سازی مناطق قبل از کار ساخت و ساز و تمیز کردن در پوش آشکارساز دود قبل از برداشتن آنها.
انجام فرایند ها در محل جهت اطمینان از این که هر UFS ثبت می شود و راه حل هایی برای پیشگیری از وقوع مجدد آن انجام می شود.
اطمینان از وجود روش های درست در محل جهت آموزش درست کارکنان در مورد نحوه کار با UFS در ساختمان با کارمندانی که به صورت شیفت کار می کنند(مثلا در بیماستان ها)
دادن مشاوره به شرکت جهت حفظ و نگهداری هنگام تغییر کاربری ساختمان.
آموزش کاربران و افراد مسوولی که با ARC و UFS ارتباط دارند باعث راهنمایی برای شناسایی و گزارش آلارم های خطا به صورت موثر می شود.
ترغیب ارتباطات گسترده تر در یک سازمان به طور مثال مدیر ایمنی آتش باید بداند پیمانکاران ساختمان چه وظایفی دارند.

BMKFA برای ساختمان های تجاری توصیه های زیر را ارائه می کند:

یک فرد منصوب شده، فردی است که مسوول و آشنا به سیستم اعلام حریق است.
سیستم های آلارم آتش سوزی به صورت مرتب چک می شوند.
امکان آتشسوزی در چه مناطقی بیشتر است.
هنگامی که مقدور باشد، هشدارهای اشتباه قبل از تماس برای کمک مورد بررسی قرار می گیرد.
هشدارهای خطا پیگیری می شود و برای جلوگیری از وقوع دوباره آن اقدامی صورت می گیرد.
کاهش تعداد هشدارهای آتش سوزی از ساختمان های مسکونی، چالشی است که در کل بریتانیا هنوز حل نشده است اگر چه اکثر گزارشات درمورد حوادث مربوط به آشپزی است. آموزش صاحبخانه ها در نصب درست و استفاده درست از آشکارساز ها در آشپزخانه باعث بیشترین کاهش هشدار اعلام آتش سوزی شده است.

مزایای هزینه ای

BMKFA تعداد هشدارهای آتش را تا ۴۵ در ۷ سال گذشته کاهش داده است که معادل ۴۵۰ پوند انگلیس پس اندازه هزینه براورد شده است. این تاکید می کند که استراتژی های آنها یک وسیله موثر برای کاهش UFS و پایین نگهداشتن آنها به صورت آنلاین فراهم می آورد.
اگر این روش های استفاده شده توسط BMKFA، همان اثر را در بقیه جاهای بریتانیا داشته باشد، FRS 42 میلیون پوند در یک سال پس انداز می کند. به علاوه همین درصد کاهش در کسب وکار بریتانا تقریبا ۴۰۸ میلیون پوند در سال پس انداز می کند.

نتایج و تحقیقات بیشتر

همانطور که نشان داده شد، روش های متعددی برای کاهش آلارم های اشتباه با استفاده از روش های ساده وجود دارد.آموزش مالکان ساختمان ها، افراد مسوول و بقیه افراد به صورت قابل توجهی به کاهش آلارم اشتباه کمک می کنند.
همچنین استفاده زیاد از آشکارساز دارای چند سنسور، از ایجاد آلارم های اشتباه ناشی از دلایلی مثل دود و بخار آشپزی جلوگیری می کند. استفاده از افراد با تجربه که برای بررسی و کاهش آلارم های اشتباه منصوب شده اند، ثابت شده است که در KCL و BMKFA موثر است. توصیه می شود چنین روشی برای بررسی و کاهش هشدارهای آلارم استفاده شود.
تحقیقات بیشتری باتعداد شرکای مربوط از جمله Scottish Fire و Rescue Service انجام شده است. در بخشی از این کار تحقیقی، پژوهشگران آلارم اشتباه، با حضور در حوادث آلارم اشتباه به کارکنان FRS کمک می کنند. چنین تحقیقی قبلا انجام نشده است و انتظار می رود از نتایج این تحقیق داده های کافی برای انجام تحلیل آماری برای شناسایی وطبقه بندی درست آلارم های اشتباه،‌ جمع آوری شود. امید است که اقدامات و راهنمایی های حاصله، منجر به کاهش بیشتر آلارم های اشتباه و زیان های مربوط به آن ها شود.
برای کسب اطلاعات بیشتر به این سایت مراجعه فرماییدwww.bre.co.uk

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *