۱۴۰۰-۱۱-۰۶

قابلیت VAIR در دوربین های مدار بسته

قابلیت VAIR (Vari Angle IR) تکنولوژی فناورانه ای است که در جدید ترین دوربین گردشی ویووتک با کد محصول SD9364-EHL جهت ارائه تصاویر با کیفیت در تمامی زوایای دید لنز دوربین که قابلیت بزرگنمایی optical نیز دارند، به کار می رود.

مفهوم VAIR چیست؟

نور یک ویژگی های مهم و اساسی جهت ارائه تصاویر با کیفیت بالا و مناسب بر شمرده می شود. قابلیت VAIR یک مفهوم کاملا فنی در ارائه تصاویر با کیفیت در مکان های امنیتی و نظارتی جهت فراهم نمودن تصویر شفاف در محیط های مرتعش و هم چنین کم نور محسوب می شود.

VAIR چگونه کار می کند؟

هنگامی که نور طبیعی و یا مصنوعی به مقدار کافی در محیط وجود نداشته باشد، LED های مادون قرمز برای جبران سازی نور کم محیط به منظور ارائه تصاویر مناسب در شب که بصورت سیاه و سفید است، به کار برده می شوند. LED های مادون قرمز که به صورت مرسوم و متداول استفاده می شوند، تنها قادر به پوشش فضای ثابتی از تصویر هستند و این موضوع باعث ایجاد محدودیت در پوشش فضای تمام تصویر در دوربین های با قابلیت PTZ که گردش و بزرگنمایی تصویر دارند, می شود. قابلیت VAIR که در دوربین های گردشی شرکت ویوتک تعبیه شده است، سبب ارائه نور مادورن قرمز با شدت مناسب و با نرخ بهره وری بالا به منظور ارائه کیفیت تصویر مناسب در شب می شود. دوربین های ویوتک که دارای این قابلیت هستند, کاربران را قادر می سازد تا بصورت خودکار زاویه تابش نور IR را متناسب با زاویه دید دوربین تنظیم نموده و بنابراین هیچ فضایی در شب به صورت نقطه کور در زاویه دید لنز دوربین باقی نماند.
در تصویر زیر, در عکس سمت چپ همان گونه که مشاهده می کنید به دلیل ثابت بودن زاویه دید منبع نور مادون قرمز، اشیا و فرد مورد نظر در تصویر غیر قابل تشخیص و کدر شده است. ولی در تصویر سمت راست به علت مجهز بودن لنز دوربین به منبع نور مادون قرمز با زاویه متغیر (VAIR)، تصویر واضح و با کیفیتی قابل مشاهده است:

علت استفاده از قابلیت VAIR در دوربین های مداربسته چیست؟

دوربین های ویوتک که قابلیت VAIR را دارند, قادر هستند که فاصله کانونی منبع نور مادون قرمز را همزمان و متناسب با لنز دوربین تنظیم نمایند تا قادر به تشخیص نور محیط در زاویه دید دوربین باشند. این دوربین ها گزینه ای ایده آل برای مشتریانی محسوب می شود که نیازمند دریافت تصاویر ویدئویی مناسب در تاریکی مطلق و یا مشاهده اشیا و افراد در رنج وسیعی از زاویه دید دوربین (Field Of View) به کمک اشعه مادون قرمز هستند.

پیاده سازی VAIR به همراه بزرگنمایی به صورت Optical

همان طوری که در بالا توضیح داده شد, منبع نور مادون قرمز بصورت معمول قادر به پوشش فضاهای ثابت می باشد. در دوربین های گردشی با قابلیت بزرگنمایی optical، منابع نور مادون قرمز روی دوربین ها بایستی با زاویه دید لنز دوربین منطبق شوند. به کمک عملکرد VAIR روی دوربین های تحت شبکه، نور مادون قرمز بطور خودکار با زاویه دید دوربین و نیز با توجه به نرخ بزرگنمایی تصویر تنظیم می شود. جدول زیر نسبت اندازه زاویه IR را به نرخ بزرگنمایی دوربین نشان می دهد:

دوربین SD9364-EHL

دوربین SD9364-EHL که جدید ترین مدل اسپید دام ارائه شده از طرف شرکت ویوتک می باشد،‌ بصورت خاص برای پوشش تصویری فضاهای وسیع در هنگام شب و در شرایط نوری کم با بهره گیری از فناوری VAIR طراحی شده است. با تجهیز این دوربین به منبع نور مادون قرمز با برد ۱۵۰ متر و لنزی با بزرگنمایی ۳۰ برابر، امکان ارائه تصاویر با کیفیت در محیط های چالش بر انگیز نوری فراهم می شود.
برخی از ویژگی های کلیدی این دوربین به شرخ زیر می باشد:
قابلیت فشرده سازی H.265 , H.264 , MJPEG
سنسور ۲ مگا پیکسلی Full HD
نرخ تصویربرداری ۶۰ فریم بر ثانیه در کیفیت ۲ مگا پیکسل
قابلیت بزرگنمایی تصویر تا ۳۰ برابر و IR تا فاصله ۱۵۰ متر
قابلیت تنظیم زاویه IR متناسب با زاویه دید دوربین (VAIR)
دید در شب با ICR مکانیکی
چرخش افقی تا ۳۶۰ درجه و چرخش عمودی تا ۲۲۰ درجه
قابلیت WDR با گین ۱۱۰dB
ضد گرد و غبار با استاندارد IP67 و ضد ضربه با استاندارد IK10 و NEMA 4X
قابلیت کارکرد در دماهای -۵۰ تا ۵۵ درجه سانتیگراد
تشخیص صدا
قابلیت دنبال کردن اشیای متحرک
قابلیت Smart Stream II جهت بهینه سازی پهنای باند
پشتیبانی از درگاه حافظه SD/SDHC/SDXC جهت ذخیره روی دوربین
قبلیت دید در مه
قابلیت پایدارسازی تصویر الکترونیکی EIS

تهیه کننده: مهندس مریم بخشی،‌ دپارتمان فنی شرکت پویافرانگار

www.pfn.ir

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *