۱۴۰۰-۰۸-۰۳

دانشمندان نسل جدیدی از باتری‌ها اختراع کرده‌اند که با جاذبه زمین کار می‌کند

  • توسط تیم تحریریه گروه نشریات ایران آلارم
  • ۵ سال قبل
  • بدون دیدگاه

دانشمندان نسل جدیدی از باتری‌ها اختراع کرده‌اند که با جاذبه زمین کار می‌کند

همان داستان آشنای همیشگی: “باتری‌ها به دردسری در زندگی روزمره ما تبدیل شده‌اند.”
از طرفی، پیشرفت فناوری در صنایع مختلف حوزه فناوری اطلاعات سرعت سرسام‌آوری یافته است و باتری‌های نیز نیازمند یک پیشرفت اساسی هستند تا قادر باشند نیازهای جدید را پوشش دهند. تاکنون، تلاش‌های زیادی برای متحول ساختن باتری‌ها انجام شده که هیچ کدام به نتیجه واقعی نرسیده‌اند و برخی نیز در حال توسعه هستند.
جدیدترین موردی که در این زمینه وارد فاز توسعه شده، نوع جدیدی از باتری‌های سیال است که دانشمندان موسسه فناوری ماساچوست روی آن کار می‌کنند؛ منبع انرژی این باتری‌ها نیز جاذبه زمین است.
البته باتری‌های سیال ایده جدیدی نیستند و نخستین باتری‌های سیال به سال ۱۹۷۰ باز می‌گردد. ایده اصلی این است که از الکترودهای منفی و مثبتی که در مایع وجود دارند استفاده می‌شود و با یک غشا نیز از هم جدا می‌شوند. در این حالت، ذره‌هایی که از یک ترمینال به ترمینال دیگری در ماده سیال انتقال می‌یابند، برق تولید می‌کنند.
اما همه باتری‌های سیال پیشین یک مشکل مشترک داشتند: آنها به یک سیستم پیچیده و گران‌قیمت از مخزن‌ها، پمپ‌ها و سوپاپ‌ها وابسته بودند تا امکان انتقال عناصر شیمیمایی داخل سیستم فراهم شود.
سیستم جدید که توسط دانشمندان موسسه فناوری ماساچوست طراحی شده است، نیاز به سیستم پیچیده پمپ‌ها را از بین برده است. در مقابل، این سیستم از یک منبع تغذیه ساده مبتنی بر جاذبه استفاده می‌کند تا مایع سیال را از درون کانال‌ها عبور دهد و برق تولید کند. علاوه بر این، نرخ تولید انرژی در این سیستم فقط با تنظیم زاویه باتری قابل افزایش یا کاهش است که این کار در نتیجه کاهش سرعت حرکت مایع سیال انجام خواهد شد.

منبع: itna.ir

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *