۱۴۰۰-۰۹-۱۸

برچسب های هوشمند دنیای جدیدی از اطلاعات را پیش رویمان می گشایند

  • توسط تیم تحریریه گروه نشریات ایران آلارم
  • ۵ سال قبل
  • بدون دیدگاه

برچسب های هوشمند دنیای جدیدی از اطلاعات را پیش رویمان می گشایند

بسته به اینکه با چه کسی صحبت می کنید، اینترنت اشیا (IoT) یک بازنگری انقلابی در ساختار تکنولوژی و حریم خصوصی باقیمانده ما ایجاد کرده است.
امروزه، IoT تنها در مورد سنسور ها است، سنسورهای ارزان، فراوان و وابسته. ایده IoT بر اتصال این مفاهیم به اشیای مجازی فیزیکی به منظور افزایش عملکرد و ارزششان برای مصرف کننده و جامعه شکل گرفته است. در حال حاضر، بیشتر سنسور های موجود از لحاظ فیزیکی برای کاربر ایجاد محدودیت می نمایند.
سنسور های سیلیکونی موجود برای مصارف طولانی مدت طراحی و ساخته شده اند. بنابراین برای اشیای کوچک متحرک امکان پذیر و عملی نیست. Thinfilm Electronics به دنبال تغییر این رویه با توسعه تکنولوژی سنسور های قابل پرینت است. این برچسب های کوچک می توانند بر روی محصولات و وسایل نصب شوند.

برچسب های هوشمند دنیای جدیدی از اطلاعات را پیش رویمان می گشایند

کمی سازی پروسه های کمی نشده قبلی

همان طور که می توانید انتظار داشته باشید، این کار در مورد جریان بی سابقه اطلاعات جدید و کمی سازی پروسه های کمی نشده قبلی است. یکی از واضح ترین کاربرد های این تکنولوژی در سوپر مارکت ها است. به جای اینکه برچسب های نصب شده در کارخانه را ببینیم، یک سنسور قابل پرینت هوشمند می تواند اطلاعات به روز شده در مورد تازگی، دما، منبع، بسته بندی و .. را ارائه دهد که هم برای مغازه و هم برای آشپز خانه شما مهم است.
در صنایع درمانی، سنسور های پرینت شده برای بررسی و دنبال کردن دمای بدن، پوشش بانداژ یا هیدراسیون در بیمارستان ها، داروخانه ها و مراکز درمانی مورد استفاده قرار بگیرد.
در واقع، تعداد زیادی از این محصولات هم اکنون در بازار موجود هستند. Blue Spark Technologies نیز اخیرا از محصول TempTraq، برچسبی به اندازه کارت ویزیت که می تواند زیر بغل نوزاد قرار بگیرد، رونمایی کرده است. این برچسب قادر است دمای بدن نوزاد را در مدت ۲۴ ساعت اندازه گیری و ضبط کند. این داده ها به نرم افزار گوشی هوشمند ارسال می شود و نرم افزار نمودار تغییرات دمای بدن نوزاد را در طول روز نشان می دهد. بانداژ TempTraq می تواند دمای بدن نوزاد را در طول ۲۴ ساعت اندازه گیری کند.

برچسب های هوشمند دنیای جدیدی از اطلاعات را پیش رویمان می گشایند

این یک کاربرد خاص از تکنولوژی است، اما این یکی نشان می دهد که کاربرد تکنولوژی محدود به مصارف تجاری نیست. مهم تر از آن، نشان می دهد که چگونه تکنولوژی سنسور (و واقعا، کل اینترنت اشیا) تنها در مورد قفل های هوشمند و ماشین های لباسشویی نیست.
Thinfilm هم اکنون بر روی سنسور های پرینتی کار می کند تا به استاندارد تجاری تبدیل شود. پیش تر در همین امسال، کمپانی نروژی از شروع شراکت با Xerox برای شروع تولید انبوه سنسور های پرینتی خود خبر داد.
البته هنوز جنبه دیگری نیز از این داستان وجود دارد که گزارش نمی شود. مشکل بتوانیم در مورد اکوسیستم خودکار و گسترده فکر کنیم و در مورد امنیت آن نیز مشکوک نباشیم. IoT یکی از آن ایده هایی است که باید در کل روز مورد توجه قرار بگیرد اما کسی نمی داند واقعا چگونه شکل می گیرد. با شروع گسترش خانه های هوشمند در سال ۲۰۱۵، زمان کمی تا به حقیقت پیوستن رویای اینترنت اشیا وجود دارد.

منبع: wearables.reviewed.com

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *