۱۴۰۰-۰۶-۲۸

بررسی امکان استفاده از سامانه های وایرلس برای هوشمندسازی ساختمان

  • توسط تیم تحریریه گروه نشریات ایران آلارم
  • ۴ سال قبل
  • بدون دیدگاه

بررسی امکان استفاده از سامانه های وایرلس برای هوشمندسازی ساختمان

از زمان ارائه­ی فناوری­های مرتبط با هوشمند­سازی و اتوماسیون ساختمان، رسالت نهایی همواره بررسی چگونگی بهینه ­سازی روند این خودکارسازی خانه است. برای نمونه در کلیه­ی خانواده­های فناوری هوشمندسازی ساختمان توجه به موضوع کنترل روشنایی خانه شده است. نکته­­­­ی قابل توجه اما این است که از یک خاموش­وروشن­کردن ساده ساختمان تا برنامه­های کم­وزیاد کردن روشنایی ِ لامپ­ها، متناسب با روشنایی از خانه، به صورت هوشمند، تنوع گسترده­ای از گسترش مرز­های تکنولوژیک پیش­ روی این صنعت قرار دارند.
در همین راستا با توجه فناوری­های مطمئن مبتنی بر سیم­کشی برای هوشمند­سازی ساختمان، همواره دغدغه­ی رفع سیم­کشی ساختمان وجود داشته است. با این وجود نزدیک نشدن کمپانی­های صاحب فناوری و اساسا کشور­های غیر­آسیایی به این سو خود گویای عدم ِ موفقیت این ایده بوده است. هرچند بدون تردید نمی­توان منکر عملیاتی بودن فعلی این سبک فناوری شده باشد. اما فاصله­ی میان عملیاتی­بودن با بدون خطا بودن فاصله­ی میان فناوری چین با اروپا است. برند­ها و فناوری­های مرتبطی همچون X10 که بر مبنای کنترل از بستر شبکه­ی برق می­باشند تا PLCBUS با وجود غیرچینی بودن فناوری ِ مربوطه همواره در تولید محدود به کشور­های حوزه­ی آسیای شرقی همچون چین بوده­اند.
مشکل عمده در کنترل بدون سیم در لحظه، انتخاب یک بستر مطمئن برای ارسال فرامین دیجیتالی به ماژول­ها از یک سو و هزینه­ی پروتکل ارسال این داده­ها از سوی دیگر است. بستر اتخاذ شده برای ارسال داده­های wireless یا از بستر سیم­های ارسال برق است و یا از طریق هوا. سیم ِ برق، به علت نوسانات داخلی شبکه برق شهری همواره با معضل نویز­پذیری بالا مواجه است. هرچند این معضل تا حدی در استاندارد هلندی­اصل PLCBUS رفع شد. اما به هر رو همواره این موضوع در یک پروسه­ی کاری قابل ملاحظه ایجاد مشکل می­نماید. از سوی دیگر ارسال داده­ها از طریق سیگنال­های قابل ارسال در هوای آزاد همواره با محدودیت برد و دقت مواجه بوده است. راه­های جبرانی ِ این محدودیت همانند پروتکل ZIGBEE مورد استفاده رد سامانه­های BMS در یک مقیاس خانگی فاقد صرفه می­باشد. چیزی که برای نمونه کمپانی CONTROL4 کوشیده است محصولات بدون سیم خود را در بستر آن قرار دهد.
به هر رو به نظر می­رسد تا به صرفه شدن این پروتکل و یا ظهور خانواده­ی جدید از پروتکل­های ارسال داداه­های بدون ِ سیم، فناوری اتوماسیون ِ خانگی در منطقی­ ترین حالت نیازمند استفاده از فناوری­های وابسته به سیم­ کشی خواهد بود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *