۱۳۹۹-۱۰-۲۹

تغییر الگوی گرمایی

  • توسط تیم تحریریه گروه نشریات ایران آلارم
  • ۴ سال قبل
  • بدون دیدگاه

تغییر الگوی گرمایی

امروزه در خدمات مربوط به اطفای حریق، به تکنولوژی پیشرفته تری نسبت به گذشته دست یافته ایم. دستگاه‌ها، ابزارآلات، تجهیزات حفاظت شخصی ما همه ساله در حال تقویت هستند. این پیشرفت‌ها امکان ارائه خدمات به مردم را به صورت تاثیرگذاری افزایش داده و باعث نجات جان انسان های بی‌شماری شده است.
تصویر حرارتی نوعی از تکنولوژی است که قابلیت و پروسه تصمیم گیری را افزایش داده است. دوربین تصویر حرارتی (TIC) به صورت قابل توجهی درجه موفقیت آتش‌نشان‌ها را بر روی زمین آتش و در شرایط اضطراری افزایش می‌دهد. متاسفانه دوربین تصویر حرارتی در واقع یکی از قطعات تکنولوژی کم مصرف و نادیده گرفته شده است که در انبار نگهداری می‌کنیم.

تصویر حرارتی تاکتیکی

عبارت “تصویر حرارتی تاکتیکی” یک مفهوم جدید نیست. بسیاری از رهبران خدمات اطفای حریق درباره آن نوشته و بحث کرده اند و در برخی مقالات تحقیقی مربوط به آکادمی ملی آتش ذکر می‌شود. تصویر حرارتی تاکتیکی چیست؟ تصویر حرارتی تاکتیکی درک بالا و کاربرد دانش تصویر حرارتی است که تاثیر استراتژی و تاکتیک ما را در شرایط اضطراری افزایش می‌دهد.
چرا تصویر حرارتی تاکتیکی مهم است؟ همانطور که ممکن است بدانید در مطالعات اخیر شرکت UL، یک مقایسه از مبلمان قدیمی و جدید انجام داد. در این آزمایش اتاق شامل تجهیزات مدرن در عرض ۳ دقیقه و ۴۰ ثانیه به تخلیه الکتریکی غیر عادی رسید در حالیکه اتاق مجهز به مبلمان قدیمی حدود ۳۰ دقیقه زمان برد. تخلیه الکتریکی این پروژه یک آزمایش مشابه را که در آکادمی آتش کارولینای جنوبی انجام شد را نشان داد، در حالیکه اتاق آتش و اتاق مجاور از طریق دوربین تصویر حرارتی فیلمبرداری شد.
هر دو آزمایش مفید هستند و اطلاعات زیادی را به ما می‌دهند اما این اطلاعات زمانی مفید است که آنچه را که چشمان ما می‌بینند با اطلاعات حرارتی ترکیب کنیم. آیا ارزش تصویر حرارتی تاکتیکی را می‌دانیم؟
ارزش تصویر حرارتی تاکتیکی زمانی مورد توجه ما قرار می‌گیرد که بدانیم قبلا قادر به تشخیص شدت حرارت محیط با چنین دقتی در رابطه با مکان و شدت آتش و قابلیت امکانات و تجهیزاتمان نبوده‌ایم که می‌توانیم رفتار آتش را پیش بینی کنیم (تخلیه الکتریکی غیرعادی، انفجار آتش، مسیر حرکت آتش).
در مطالعات مربوط به شرکتUL تمام یافته‌های آزمایش های مربوط به آتش این است که تغییرات در خانه مدرن باعث تخلیه الکتریکی غیرعادی آتش می‌شود که ۸ برابر سریع تر از خانه‌های ساخته شده در ۵۰ سال قبل است. این پروسه سریع تخلیه الکتریکی غیرعادی زمان کمتری برای واکنش، به ساکنین، آتش نشانان و واکنش دهندگان می‌دهد که باعث خطر جدی برای سلامتی و دارایی است. بنابراین هرچه پروسه افزایش آتش سریعتر باشد دست آورد تصویر حرارتی تاکتیکی ضروری به نظر می‌رسد پس می توانیم به صورت تاثیرگذاری مشکل را تشخیص، تعریف و تسهیل کنیم.

تغییر الگوی گرمایی

این تغییر در دیدگاه، نیازمند چیزی است که من آن را تغییر الگوی حرارتی در فکرمان می‌نامم. نوع نگرش ما به آتش، هم اکنون باید دارای مفهوم شدت گرمایی باشد. باید به خاطر داشته باشیم آنچه که ما از پروسه سرعت آتش می‌فهمیم بستگی به تاثیر گرمایی، شرایط تهویه، اندازه فضا و نوع چیدمان وسایل و مکان آتش دارد. دوربین‌های تصویر حرارتی اطلاعات مهمی را به ما می‌دهند که در غیر اینصورت با چشم غیر مصلح قادر به دیدن نبودیم. درجات حرارتی بحرانی مثل زمانیکه اجناس پلی کربنات ذوب می‌شوند و زمانیکه تجهیزات حفاظت شخصی نیمسوز می‌شوند، توسط چشم غیر مسلح قادر به تشخیص نیستند. آنها باید توسط یک آتش نشان که مجهز به تصویربردار حرارتی تاکتیکی است تشخیص داده شوند.
متاسفانه اکثر آتش نشان‌ها این درجه از آموزش را ندیده اند. دوربین‌های تصویربردار حرارتی به صورت عمده در عملیات اطفا حریق به منظور جستجو و نجات و عملیات تفتیش مورد استفاده قرار می‌گیرند. به صورت سنتی میزان آموزش دریافتی در مورد این دستگاه ها، کم بوده است تا زمانیکه یک دپارتمان درجه های بالاتری از آموزش را دنبال کرده است. آتش‌نشان‌ها معمولا در اکثر موارد مربوط به تصادف، فرماندهی، سازه ساختمان، ارزیابی، استنباط آتش را آموزش می‌بینند، در حالیکه تمرین و آموزش مربوط به درک شدت حرارت اغلب مورد بی توجهی قرار می‌گیرد.
یک دوربین تصویر حرارتی همچنین می ‌تواند اطلاعات ارزشمندی از رفتار آتش، همانند شدت آتش، مسیر شعله، مکان نقاط سرد (جایی که آتش احتمالا هدایت شود) و اثر گرمایی آتش پنهان را به ما ارائه دهد. دوربین تصویر حرارتی می‌تواند اطلاعاتی در رابطه با مکان افراد گیرکرده، حرکت آنها (که توسط اثر گرمایی دیده می شود) نشانه‌های احتمالی سازه پرخطر را نشان می‌دهد و همچنین آتش نشانان را قادر می‌سازد که مسیرشان را به صورت کارامدتری نسبت به تکنیک تحقیق استاندارد جستجو کرده و بیابند.

تغییر الگوی گرمایی

تحقیق و جستجو

به منظور افزایش روش تحقیق بسیاری از مقالات مربوط به تصاویر حرارتی و مطالعه گسترده در سراسر کشور را که مکررا در مطبوعات چاپ می‌شود و در مورد تاثیر دوربین‌های تصویر حرارتی که در تحقیق و جستجو به کار می رود را مطالعه کرده‌ام. در این مطالعه به آتش نشان‌ها از دپارتمان های مختلف شامل سیاتل، شیگاکو و بوستون، ۲۰ دقیقه برای مکان یابی جسد در آزمایش آتش سوزی داده شد. در ۶۰% مواقع بدون استفاده از دوربین تصویر حرارتی آتش نشان‌ها قربانیان را گم کردند اما با استفاده از دوربین تصویر حرارتی، ۹۹%مواقع آتش نشان‌ها قربانی را مکان یابی کردند.
تصویر حرارتی تاکتیکی، درک کاربران نهایی را از تصویر حرارتی به مرحله بعد می‌برد که آنها را قادر می‌سازد فقط اسکنی از محیط داشته باشند که به دنبال قربانی یا آتش نشان مجروح باشند. کاربر نهایی آموزش دیده می‌داند که دمای محیط، نوع دوربین تصویر حرارتی و رزلوشن آن، چگونه آشکار سازی تصاویر را تعیین می‌کند. بسیاری از آتش نشان‌های آموزش دیده بودند که به صورت ساده به دنبال یک شکل سفید یا درخشان باشند اما آنچه که در تصویر ۴ وجود دارد خلاف آن را ثابت می‌کند. توجه داشته باشید که آتش نشان‌ها به صورت تاریک دیده می‌شوند نه به صورت سفید که بیشتر ما آموزش دیده ایم آنها را ببینیم.
سقف دهان یا تصویر بزرگی را که موقع نگاه کردن به محیط می بینیم در نظر بگیرید. زمانیکه اتاق در این تصویر بیش از ۵۰۰ درجه فارنهایت باشد، بدن ما به درجه ۹۸٫۶ درجه فارنهایت می رسد. بنابراین دوربین تصویر حرارتی شفافیت و تصویر خودش را بر اساس دمای محیط تغییر می‌دهد. آتش نشان‌ها باید به این نکته آگاهی داشته باشند و روش تحقیق را در مکان‌های خیلی گرم و نه مه سرد تمرین کنند.

نتیجه گیری

واضح است که نیاز به فهم بیشتری از علم تصویر حرارتی در حرفه‌مان داریم. بسیاری از شغل‌های حرفه ای دیگر نیازمند این هستند که اشخاصی که براساس تصویر حرارتی گزارش می‌دهند، بایستی مورد تایید قرار گیرند. در حالیکه خدمات اطفای حریق در حال حاضر اینگونه نیست. لظفا برای خواندن و فهم خصوصیات، محدودیت ها و عملکردهای دوربین تصویر حرارتی خود وقت بگذارید. سپس به دنبال آموزش خصوصیات کاربر نهایی باشید؛ به این شکل می‌توانید این تکنولوژی را استفاده کرده و قابلیت تصمیم‌گیریتان را در مواقع اضطراری افزایش دهید.

نویسنده:‌Andrew Starnes
منبع:‌ firehouse.com

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *