۱۳۹۹-۰۱-۱۷

ساختمان هوشمند چطور می تواند انرژی ذخیره کند؟

  • توسط تیم تحریریه گروه نشریات ایران آلارم
  • ۳ سال قبل
  • بدون دیدگاه

ساختمان هوشمند چطور می تواند انرژی ذخیره کند؟

براساس تحقیقات و مطالعات انجام شده توسط انجمن آمریکایی اقتصاد کارآمد انرژی (ACEEE)، ساختمان های تجاری با بکارگیری بهینه کردن مصرف انرژی در حدود ۱-۴% می توانند بالای ۶۰ بیلیون دلار صرفه جویی هزینه ای در مصرف انرژی داشته باشند.
با بکارگیری اقدامات بهره وری هوشمند تنها در ۳۵درصد واحدهای ساختمان های تجاری واجد شرایط به متراژ ۵۰۰۰۰ مترمربع یا بالاتر، می تواند ۵۰ تراوات ساعت در سال ۲۰۳۰ را ذخیره کنید. همراه با ۱۷ اقدامات بهره وری بهینه سازی انرژی دیگر، مانند تولید هوشمند و کاهش ولتاژ، ایالات متحده می تواند در سال ۲۰۳۰، ۲۲ درصد از کل تولید برق خود را ذخیره کند.
ذخیره کردن انرژی در ساختمان ها می تواند از طریق به کارگیری پریزهای کم مصرف، پنکه های هوشمند که می تواند مصرف ترموستات را پایین بیاورد، استفاده از سیستم های کنترل آسانسور هوشمند، تلویزیون، یخچال و ماشین ظرف شویی و توسط سیستم مدیریت انرژی کمک به بهینه کردن انرژی ساختمان انجام پذیرد.

۱) سیستم های مدیریت انرژی ساختمان (BEMS)پیشرفته

تشخیص خطا به صورت خودکار و تشخیص زودهنگام توسط سیستم های جدیدتر به کاهش خرابی و هزینه های اجرا و نگه داری(O&M)، و درنتیجه افزایش ذخیره انرژی با بهینه سازی تجهیزات مجموعه و تنظیم تایمرها کمک می کند.
محققان خاطر نشان می کنند: “کارایی و مزایای صرفه جویی در انرژی با بهینه سازی هوشمند، در تفاوت بین سیستمی که گاهی اوقات بهینه سازی می شود و سیستمی که همیشه در حال بهینه سازی و به طور مداوم در حال ارتقا است،‌ خود را نشان می دهد.
سیستم پیشرفته BEMS (سیستم مدیریت انرژی ساختمان) خود به خود در هر جایی ۱۳ تا ۶۶ درصد در مصرف انرژی صرفه جویی می کند، بسته به اینکه آیا بسته ها توانایی یا قابلیت پیشگویی و تشخیص، تجزیه و تحلیل را دارند یا خیر.

نورپردازی هوشمند

۲) نورپردازی هوشمند

شبکه ی روشنایی تحت نظارت سیستم مدیریت انرژی ساختمان می تواند، نه تنها وضعیت چراغ را براساس سطح نور محیط به حالت روشن و یا خاموش تغییر دهد، بلکه یک مقایسه ی تحلیلی انجام می دهد که آیا تاثیر بر مصرف انرژی HVAC، در حالتی که پنجره های هوشمند شفاف باشند و نور خورشید به داخل وارد شود بیشتر است یا حالتی که پنجره های هوشمند تاریک و چراغ ها روشن شوند. سپس براساس این تجزیه و تحلیل، نورپردازی مطلوب را اجرا می کند.

ساختمان هوشمند چطور می تواند انرژی ذخیره کند؟

۳) تهویه مطبوع هوشمند

در گزارش تحقیقاتی New Horizons for Energy Efficiency(افق های جدید برای بهره وری انرژی) که به تازگی ارائه شده است، بر استفاده از HVAC براساس سیستم مدیریت ساختمان برای ذخیره بیشتر انرژی توصیه می شود.
استراتژی های کنترل پیشرفته برای سیستم های HVAC که بسته به نیازهای ساکنین با استفاده از تکنولوژی های فن های چندسرعته و کنترل تهویه، سیستم های تهویه هوا را تنظیم می کنند، بین ۲۴ تا ۳۲ درصدر در مصرف انرژی بسته به نوع ساختمان، باعث صرفه جویی می شوند.

 ساختمان هوشمند

۴) دیگر اجزای ساختمان هوشمند

پنجره هوشمند که روشن یا تیره شدن آن به شدت نور خورشید مرتبط است به شدت پیشنهاد شده است، زیرا به کاهش بار مصرفی سیستم تهویه مطبوع HVAC و چراغ های روشنایی و کاهش تابش خیره کننده کمک می کند.
مطالعه آزمایشگاه ملی لارنس برکلی که در گزارش ACEEE آمده است،‌ صرفه جویی انرژی بین ۱۹تا ۲۶٪ در سیستم خنک کننده و ۴۸ تا ۶۷٪ در سیستم روشنایی را در صورت استفاده از پنجره های هوشمند، شرح می دهد.

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *