۱۳۹۹-۱۲-۰۹

آزمایشگاه بل و پروژه ساخت دوربین بدون لنز با فوکوس دائمی

  • توسط تیم تحریریه گروه نشریات ایران آلارم
  • ۳ سال قبل
  • بدون دیدگاه
آزمایشگاه بل و پروژه ساخت دوربین بدون لنز با فوکوس دائمی

آزمایشگاه بل و پروژه ساخت دوربین بدون لنز با فوکوس دائمی

روزی روزگاری، دوربین ها قادر خواهند شد با دریافت داده های کمتر تصاویری به خوبی عکس های سنتی بیندازند. آزمایشگاه بل جدیدترین سازمانی است که پژوهش روی چنین امر مهمی را در دستور کار خود قرار داده و مسیری که برای کار انتخاب کرده، حذف کردن لنز است.
این آزمایشگاه دوربینی متشکل از “یک پیکسل واحد” توسعه داده که با استفاده از یک دریچه شفاف به ثبت عکس ها می پردازد، بدون هیچ لنزی برای هدایت نور. این سیستم از فناوری نمونه برداری فشرده استفاده می کند که در سطوح ابتدایی توسعه است. ایده کلی این است که به جای استفاده از یک دوربین برای ثبت کل تصویر و سپس کاستن از داده ها و فشرده سازی آنها در قالب یک فایل فشرده مثل JPG، دوربین جدید دقیقا همان میزان داده ای را که برای ثبت عکس نیاز دارد (و نه بیشتر را) ذخیره سازی نماید.
البته هنوز مشکلاتی در بین هست، دوربین هایی از نوع نمونه برداری فشرده تصویر نهایی خود را پس از مقایسه میان تصاویر دریافتی از روزنه های مختلف می سازند و در حال حاضر این کار آنقدر زمان بر است که فقط صحنه های ثابت را می توان ثبت کرد. پس نیاز به وقت بیشتری هست.
اما با حذف لنز، این محققان یک ویژگی بسیار جالب دیگر را به دوربین اضافه کرده اند و آن “فوکوس دائمی” است. یعنی تمام تصاویر با فوکوس کامل و ۱۰۰ درصدی ثبت می شوند. حتما دوربین لیترو را که همیشه در فوکوس کامل است، می شناسید. لیترو به بازار آمده ولی خیلی بزرگ است. اما در آن سو هدف آزمایشگاه بل این بوده که راهی عملی برای کوچک و ارزان ساختن دوربین ها بیابد.
دستگاه ساخته شده توسط آزمایشگاه بل، متشکل از قطعات ارزان و حاضر در بازار امروز فناوری است که عبارت هستند از: یک صفحه LCD نیمه شفاف، یک سنسور دوربین ۱ مگاپیکسلی، و یک کامپیوتر برای اتصال به دوربین. صفحه LCD در جلوی سنسور نصب می شود و نور از دریچه های ریز آن عبور می کند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *