۱۴۰۰-۰۶-۲۸

آتش نشانی شرکت ساپکو یکی از پیشگامان در عرصه پیشگیری از حریق

  • توسط تیم تحریریه گروه نشریات ایران آلارم
  • ۴ سال قبل
  • بدون دیدگاه

آتش نشانی شرکت ساپکو یکی از پیشگامان در عرصه پیشگیری از حریق در گروه صنعتی ایران خودرو است . این واحد زیر نظر مدیریت امور حراست و اداره حراست فیزیکی است.

آتش نشانی شرکت ساپکو یکی از پیشگامان در عرصه پیشگیری از حریق

محمد علی طلوعی رئیس اداره حراست فیزیکی شرکت ساپکو در مورد تاریخچه این شرکت و واحد آتش نشانی آن در گفتگو با خبرنگار ماهنامه حریق گفت:
شرکت طراحی مهندسی و تامین قطعات ایران خودرو در سال ۱۳۷۲ با هدف تکمیل حلقه ارتباطی طراحی، ساخت و مونتاژ خودرو در کشور تاسیس و از ابتدای سال ۱۳۷۳ فعالیت خود را با تعداد محدودی پرسنل آغاز کرد. از آنجا که رسالت اولیه ساپکو استفاده حداکثری از امکانات بالقوه صنایع داخلی در تامین قطعات مورد نیاز خطوط تولید شرکت ایران خودرو تعیین شده بود، ساپکو در زمینه شناسایی و ارزیابی توانایی های سازندگان در اقصی نقاط کشور اقدامات گسترده ای انجام داد، در این ارتباط ساپکو بطور مستمر اقدام به شناسایی و ارزیابی منابع مختلف ساخت قطعات مواد اولیه و … نمود بنابراین بر اساس گسترش فعالیت و توسعه فضاهای اداری و ساختمانی نیازمندی هایی مانند واحد آتش نشانی احساس گردید که بر همین اساس در سال ۱۳۷۳ واحد آتش نشانی شرکت ساپکو زیر نظر مدیریت امور حراست و اداره حراست فیزیکی با تعداد ۴ نفر آتش نشان فعالیت خود را آغاز و در حال حاضر با تعداد ۸ نفر نیروی عملیاتی و یک مسئول مشغول به فعالیت می باشد.

آتش نشانی ساپکو چه تجهیزاتی دارد ؟

درحال حاضر آتش نشانی ساپکو دارای خودروی بنز ۱۹۲۹ ، خودروی سبک کاپرا با پمپ پرتابل با قابلیت اطفاء توسط آب و کف و همچنین خودروی مزدا پسرو تجهیزات می باشد. کلیه ساختمان های شرکت ساپکو مجهز به سیستم اعلام و اطفاء حریق از نوع آدرس پذیر و حدودا ۱۰۰۰ عدد کپسول خاموش کننده که بر اساس استاندارد NFPA10 چیدمان شده است لذا با توجه به نقش کلیدی این شرکت در گروه صنعتی ایران خودرو آتش نشانی دارای پمپ خانه های مجهز و دارای منابع آب عظیمی می باشد.

واحد آتش نشانی شرکت ساپکو درگروه صنعتی ایران خودرو چه نقشی دارد ؟

در حال حاضر آتش نشانی این مجموعه یکی از پیشگامان در عرصه پیشگیری از حریق در گروه صنعتی ایران خودرو است با توجه به شناخت مناسب نسبت به محیط و ارزیابی ریسک های انجام شده در ساپکو ، پیشگیری از حوادث از جمله بروز حریق یکی از اصلی ترین برنامه های آتش نشانی است لذا در این امر یکی از شرکت هایی که در این زمینه بسیار به موقع گام برداشته است شرکت ساپکو می باشد.

تیم واکنش در شرایط اضطراری ساپکو چه وظایفی را بر عهده دارد ؟

تیم واکنش در شرایط اضطراری ساپکو در قالب کمیته بحران فعالیت دارد و با توجه به آموزش های مستمر در طی سال و حضور در انواع مانورها همیشه آمادگی مقابله با حوادث را خواهند داشت لذا در همین راستا آموزش های مورد نیاز به افراد مورد نظر داده شده و آتش نشانی مجموعه آنان را در طی فواصل زمانی مشخص برای داشتن فعالیت در برنامه های مختلف به کار می گیرد لازم به ذکر است که کلیه افراد این تیم از پرسنل داخلی مجموعه انتخاب شده و در قالب یک تیم واکنش در شرایط اضطراری خدمت می کنند. در این تیم وظیفه امداد رسانی ، کمک های اولیه ، حمل مصدومین ، انتقال افراد به نقاط امن و … برعهده نفرات حاضر است.

کمیته بحران از چه ساختاری تشکیل شده است و آیا مانورهای غیر منتظره هم در شرکت ساپکو برگزار می کنید؟

کمیته بحران متشکل از امور حراست ، امور پشتیبانی ، امور پدر ، ارتباطات و … است.
برای برگزاری مانور سناریویی نوشته می شود وظایف نیز بر اساس آئین نامه و دستورالعمل تعیین می شود . تا کنون چندین مانور غیر منتظره برگزار شده است که اعضای تیم واکنش در شرایط اضطراری نیز از آن اطلاعی نداشته اند. زمان انجام مانور توسط رئیس کمیته بحران مشخص می شود تنها واحدی که از انجام این مانور مطلع می شود واحد آتش نشانی خواهد بود و همه چیز در شرایط واقعی اتفاق می افتد. از این نوع مانورها در ساپکو تنها یک مانور حریق و یک مانور آسانسور انجام شده است .

مهمترین حوادث احتمالی در شرکت ساپکو چیست؟

شرکت ساپکو با توجه به داشتن ظرفیت کارگاه های تست موتور و خودرو و آزمایشگاه های تست قطعات و به تبع وجود مواد اشتعال زا مانند بنزین و مواد پلیمری و … از شرایط ریسک بالایی برخوردار می باشد.

برنامه های مد نظر آینده در حوزه آتش نشانی را بفرمایید؟

بطور خلاصه چند نمونه از برنامه های اداره حراست فیزیکی واحد آتش نشانی به شرح ذیل است:
برگزاری نمایشگاه ایمنی و آتش نشانی درشرکت ساپکو به مناسبت روز آتش نشان ۷ مهر که رشد کیفی و کمی در زمینه ارائه جدیدترین و بهترین تجهیزات ایمنی و آتش نشانی در دنیا برای عموم افراد درگیر با این حوزه را ایجاد می کند . یکی دیگر از برنامه های موثر و قابل تامل این واحد برگزاری مسابقات آتش نشانی در سطح صنعت خودروسازی در ایران است که این امر پیامدهای بسیار مثبتی را می تواند همراه داشته باشد همچنین برپایی سمینارهای آموزشی و مانورهای عملیاتی – آموزشی در زمان برگزاری نمایشگاه و برگزاری مانور زلزله با مشارکت مدیریت بحران منطقه ۲۱ شهرداری تهران و سازمان های مربوطه در شهریور ماه سال جاری از جمله برنامه های مد نظر می باشد.

حراست در ایمنی شرکت ساپکو چه نقشی دارد؟

این شرکت با توجه به ساختار مهندسی آن حادثه های خاص خود را دارد . مناطقی وجود دارد مثل مخازن بسیار حجیم بنزین سوپر و بنزین های خاصی که در صورت بروز مشکل در آنها احتمال بحران منطقه ای نیز وجود دارد.
نقش حراست در ایمنی ساپکو خط مشی است که مدیریت حراست به حراست فیزیکی داده است و حراست فیزیکی آن را در واحد آتش نشانی بر مبنای اصل پیشگیری قرار داده است.
نیروی حراست هر زمان و در هر مکان که احساس کنند خطری وجود خواهد داشت وارد عمل می شود و بحث ایمنی آن را پوشش می دهد. از جمله مواردی که می توان اشاره کرد باز کردن مسیرها ، خارج کردن افراد از محل حادثه و همکاری با واحد آتش نشانی در زمان بحران است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *