۱۴۰۰-۰۸-۰۳

نظارت IP: ابهام در مورد تکنولوژی cloud

  • توسط تیم تحریریه گروه نشریات ایران آلارم
  • ۵ سال قبل
  • بدون دیدگاه

صحبت های پیرامون حرکت به سوی سیستم های IP و شبکه های نظارت ابری (Cloud) بسیار است به خصوص در مورد زمان و چگونگی این گذار. با آنکه مزایای کنار گذاشتن سیستم های آنالوگ واضح و مبرهن است بیشتر بحث و نگرانی کاربران در مورد شناسایی بهترین و مقرون به صرفه ترین روش برای تبدیل سیستم آنالوگ به دیجیتال است.
هیچ شکی در مورد همگرایی شبکه در امروز وجود ندارد، اما سوال های بسیاری در مورد جایگزینی و چگونگی رسیدن به آن مرحله باقی می ماند، خصوصا موقعی که بحث ابر می شود. و با آنکه هیچ پاسخ ایده آلی برای کاربران وجود ندارد، تجمیع گران سیستم، فروشندگان و تولید کنندگان تکنولوژی پیشرفت هایی را در مورد چگونگی این انتقال صورت داده اند.
براد الهرت رئیس تجمیع سیستم بر اساس Utah از گروه Elhert Solution تحت تاثیر پیشرفت های صورت گرفته در تکنولوژی IP و ابر قرار گرفته است. کمپانی Elhert خصوصا در بخش آموزش فعال است و او گرایش روز افزون به سیستم های نظارت تصویری IP و کنترل دسترسی را نشانه این پیشرفت می داند. او سازندگان سیستم های کنترل دسترسی بیشتری را می بیند که با سیستم ویدئوی زنده کار می کنند در حالی که تولید کنندگان نظارت تصویری IP در حال کار بر روی قابلیت دسترسی کنترل هستند.
با آنکه وی می گوید پیشرفت هایی مانند این حیاتی و قابل توجه است، اما این برای مشتریان کافی نیست. او می گوید: “البته که پیشرفت اتفاق می افتد و در صنعت محصولات امنیتی این موضوع در محصولات مختلف در حوزه معماری نظارت دیده می شود. با یک دید وسیع تر می بینیم که مشتریان خواستار تجمیع بیشتر هستند. پس کماکان نیاز است که پیشرفت های بیشتری برای رسیدن به آن مرحله صورت گیرد.
مانعی که Ehlert در این زمینه می بیند بیشتر مربوط به ساده سازی تجمیع به وسیله راه کار های چندگانه است. او می گوید مشتریان ما می خواهند سیستم قابلیت قراردادن دکمه آلارم اضطراری را داشته باشد. به این ترتیب دسترسی به ساختمان از بین می رود و با فشردن دکمه مذکور کار تصویر برداری آغاز می شود. آنها می خواهند مطمئن شوند که تبدیل سیستم شان به IP و ابر نیاز به مدیریت این پروسه ها را از بین می برد. ارزش کار در همین جا نهفته است.
با آنکه مزایای کار کاملا روشن است، این تبدیل سرعتش بالا نیست چون هزینه سیستم های جدید که شامل دوربین های IP، چالش های پهنای باند، شبکه ارتباطی مطمئن است زیاد است.

خورشید انالوگ هنوز غروب نکرده است

جانانز ریچل مدیر Barix می گوید: “بر اساس صحبت هایی که با مشتریان داشتم، بخش اعظمی از آنها کماکان دوربین های آنالوگ می خرند. محصولات نظارت صوتی Barixعموما با سیستم های VMSاز کمپانی های Milestone Systems که هم از دوربین های آنالوگ و هم از دوربین های IP پشتیبانی می کنند کار می کنند. حیرت آور است ولی تخمین های اخیر نشان می دهد فروش دوربین های آنالوگ بیشتر از دوربین های IP بوده است. بسیاری از مراکز تجاری هنوز آمادگی سرمایه گذاری روی دوربین های IP را ندارند- دلیل اول، اینکه هزینه ی بسیار بالاتری دارد و دلیل دوم هنوز در مورد قابلیت اطمینان این سیستم سوال وجود دارد مخصوصا وقتی بحث خدمات بر اساس ابر پیش می آید”.
با افزایش دوربین ها چالش های نظارت ابری نیز بیشتر می شود. مشکلات زیادی در مورد محیط ابری وجود دارد که با محصولات و تکنولوژی امروز قابل حل نیست. این سوال پیش می آید که چگونه برای یک مرکز تجاری با بیش از ۲۰۰ دوربین که همه آنها با کیفیت HD تصویر برداری می کنند این امکان وجود دارد که تصاویر ضبط شده را در ابر جا دهند. این امر به معنی اختصاص پهنای باند قابل توجه تنها به منظور مصارف امنیتی است که این کار مستلزم هزینه بسیاز زیاد می باشد. استفاده از این سیستم را برای صنایع بزرگ یا موسسات آموزشی پیشنهاد نمی کنیم. راه های از لحاظ اقتصادی بهینه تری وجود دارد تا به وسیله IP کار مانیتورکردن را انجام دهیم.
ریچل معتقد است سرمایه گذاری روی دوربین های IP با قیمت پایین تر برای صنایع با بودجه محدود قابل قبول تر است. این کار پروسه جابجایی سیستم های ویدئویی به شبکه ابری را با مدیریت بودجه را شروع می کند و به کاربران این امکان را می دهد از توانمندی ها و محدودیت های موجود آگاه شوند.
سوالی که از خودتان می پرسید این است که آیا اتصالات شبکه به اندازه کافی سریع و قابل اطمینان هستند که به صورت آنی تصاویر را ضبط و ارسال کنند. کار کردن با سرویس ابری به معنی بارگذاری فایل ها است. اگر از خط با سرعت مگابیت بهره می برید، نیاز به خط بارگذاری مگابیت نیز دارید. بیشتر کانکشن های ADSL محدود به ۲۵۶k هستند که برای نظارت صوتی به شیوه ابر عالی می باشند اما برای ارسال ویدئو مشکل خواهند داشت. فرا تر از آن، خود پهنای باند بسیار هزینه بر است- مخصوصا وقتی بحث ویدئو پیش می آید. حتی با یک اتصال با پهنای باند قوی نیز بیشتر مشتریان می خواهند هزینه های پهنای باند را به گونه ای کاهش دهند. این مسائل دوربین های IP قیمت کمتر را به پیشنهادی جذاب به عنوان شروع کار تبدیل می کند.

سرعت بخشیدن به تبدیل

با توجه به اظهارات پالاسا مودرام مدیر mobiDEOS هزینه تبدیل به شکلی مشخص باعث کاهش سرعت تبدیل شده است. کمپانی او با استفاده از پلتفرم جدیدی که UCNE نامیده می شود سعی دارد هزینه های ناشی از پهنای باند و تبدیل به IP است را کاهش دهد. او ادعا می کند با این پلتفرم می توان با حدود ¼ قیمت سیستم های موجود کار تبدیل را انجام داد.
مخفف نام “توانمند ساز شبکه و ابر جهانی”، UCNE که از کد گذار قابل پشتیبانی توسط ONVIF استفاده می کند تا سیستم های آنالوگ را به شبکه وارد سازد شامل دوربین ها و DVR ها می شود. پالاسا مودرام می گوید که UCNE 1000 دوربین را وارد شبکه می کند که با مقایسه با سیستم های کدگذار موجود که ۲۵۰ دوربین را با همان قیمت وارد شبکه می کنند بسیار بیشتر است. کمپانی همچنین اتصال آسان به سیستم های VMS، تکنولوژی های کنترل دسترسی و دیگر اجزای نظارت شامل دیوار های ویدئویی را به عنوان امتیاز بر می شمارد. این تکنولوژی همچنین از بک آپ زائد خودکار بهره می برد که پهنای باند و در نتیجه هزینه را کم می کند و در عین حال قابلیت اطمینان را افزایش می دهد.
اما رئیس وی نگران این است که کاربران نتوانند نیاز های خود را به طور واقعی بسنجند. او به تنظیمات شبکه، نیروی کار و هزینه های نرم افزاری تبدیل از آنالوگ به IP اشاره می کند که به عقیده او هزینه حداقل ۱۰ برابری نسبت به مقاوم سازی دوربین های آنالوگ فعلی دارد.
در واقع او فکر می کند به روز کردن سیستم های آنالوگ فعلی به جای خرید دوربین های IP راه حل هوشمندانه تری است مخصوصا برای مصارفی که به قول او “در محدوده کم” هستند. او دلیلی نمی بیند وقتی که سیستم آنالوگ قبلی به درستی کار می کند بخواهیم با صرف هزینه و نیروی کار مرتبط با نصب سیستم های IP آن را عوض کنیم، حداقل برای کوتاه مدت. او اضافه می کند: “صنایع وشرکت های زیادی نیستند که بتوانند هزینه تعویض سیستم را یکدفعه تقبل کنند به خاطر همین مشکل اقتصادی بسیاری از آنها از این کار سر باز می زنند. آنها درواقع هزینه به روز رسانی هر جزء سیستم را با به روز رسانی اجزای موجود مقایسه می کنند. بنابراین معقول است که هر کجا نیاز است سیستم آنالوگ را برای رسیدن به کیفیت IP و قابلیت هایش به روز رسانی کنیم تا بدین ترتیب نیازهای مشتری پاسخ داده شود. هر چه زودتر شروع به استحکام سازی و به روز رسانی کنند زودتر از مزایای IP بهره مند می گردند”.
در میان مزایایی گفته شده، تحلیل ویدئویی و بک آپ گیری از ویدئو رویکرد جامع تری است. او به بک آپ گیری فوری اشاره می کند که بک آپ گرفته شده را در مکانی امن نگه داری می کند تا در صورت بروز خرابی برای DVR تصاویر را داشته باشیم. طبق گفته او با سیستم آنالوگ نمی توان این کار بک آپ گیری را به شکلی اقتصادی و بهینه انجام داد. این تنها یک مثال از چگونگی ارزشمندی سرمایه گذاری روی سیستم های IP است. قصد ما کمک به تجمیع کننده ها و کاربران برای یک گذار از آنالوگ به دیجیتال مقرون به صرفه و اقتصادی و آماده سازی آنها برای ابر- یعنی جایی که در نهایت از سرمایه گذاری خود لذت می برند- اماده کند.
استفان پالی رئیس سیستم های Rapid Security Solutions LLC فکر می کند مادامی که ایده استفاده از اجزای موجود در سیستم IP وجود دارد، دغدغه اصلی او اثر محدود کردن بر روی عملکرد کلی خواهد بود: “من فکر می کنم یک تجارت در مورد میزان سرمایه گذاری و بودجه صرف شده روی اجزا و تجهیزات موجود و به کارگیری آنها بسیار محتاط خواهد بود. من با تولید کننده ای کار می کردم که می توانست با ۱۶۰۰ دلار، ۱۶ کانال ویدئویی آنالوگ را بگیرد و آن را روی شبکه داخلی بگذارد. از لحاظ فنی کاربر هنوز به دستگاهی برای ضبط نیاز دارد. آیا شما مایلید برای حفظ دستگاهDVR موجود پول خرج کنید یا می خواهید محصولی را بخرید که شبکه-محور تر است؟ اگر هدفتان واقعا حرکت به سمت ابر است منطقی تر این است آنها را به شبکه ای واحد و تجمیع یافته تبدیل کنید که امکانات و فرصت های بیشتری در اختیار شما می گذارد”.
طبق این گفته وی آن قدر هم در مورد ابر کله شق نیست و تعصب ندارد. برای فرد مسائل و ملاحظات اقتصادی ناشی از پهنای باند و تجهیزات زیاد است. و مشابه با نگرانی های گفته شده توسط ریچل از شرکت brix او از شبکه اینترنتی چندان مطمئن نیست و می ترسد قطع شدن شبکه روی مشتری های او اثر بد بگذارد.
اگر شبکه اینترنت یک مرکز دورافتاده قطع شود ارتباط نظارتی شما با آن مرکز نیز قطع خواهد شد. بنابراین نگهداری سیستم و تطبیق پذیری و قابلیت همکاری سیستم ناگهان کاری بسیار مشکل می شود، چون مدیریت وابسته به استخراج اطلاعات از حافظه های داخلی دوربین و کارت های SD می شود.
پالی اضافه می کند که برای بیشتر کاربرانش نصب شبکه های سیستم ویدئویی غیر ابری بسیار به صرفه تر است و نگهداری آن نیز ساده تر است. او روی استفاده از خدمات مانیتورینگ که از دوربین های IP و تحلیل های ویدئویی با نظارت صوتی بهره می برند و به پرسنل اجازه ارتباط با مشتریان را با کمک شبکه VoIP می دهد مصرانه تاکید می کند.
وی می گوید: “برای الان ما داریم کاربران خود را در مورد IP و مزایای داشتن سیستم های ویدئویی بر اساس نرم افزار آموزش می دهیم. ما احتمالا وارد تجارتی خواهیم شد که مرتبط با سیستم های آنالوگ موجود است که DVR را با NVR و اضافه کردن حافظه و جایگزینی تدریجی دوربین ها کار می کند. این به واقع مانند پلی به سمت آینده است”.
تولید کنندگانی مانند mobiDEOS,Milestone Systems و Barix با همکاری راه زیادی تا جا انداختن ابر دارند. تولید کنندگان تصمیم گرفتند دید وسیع تر و عمیق تری نسبت به راه کار تجمیع یافته داشته باشند. آنها نیاز دارند کارشان را بر روی راه کار و محصولی که برای کاربران قابلیت اعمال باشند ادامه دهند: “مدیریت آسان، محیط جذابی که صوت و تصویر را به نقطه مشترکی می رساند. هنوز به آنجا نرسیدیم”.

نویسنده: Brian Galante رئیس Dimension PR.، نویسنده کتاب هایی درباره امنیت، تبلیغات، امضای دیجیتالی و حمل و نقل

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *