۱۴۰۰-۰۸-۰۳

راهکار فروشگاهی nuuo پردازش تصویر قوی منعطف

  • توسط تیم تحریریه گروه نشریات ایران آلارم
  • ۵ سال قبل
  • بدون دیدگاه

بازارهای فروش در سراسر جهان بخصوص در کشورهای در حال توسعه مانند چین، شیلی، هند، ایران و … که در آنها قدرت خرید بسرعت در حال افزایش است، بسیار جذاب و اغوا کننده می باشد. اگرچه آینده کسب و کارهای فروشگاهی امیدبخش بنظر می رسد، اما هنوز چالش های فراوانی پیش روی آنان می باشد. هر سال مواردی مانند خروج پنهانی کالا از فروشگاه، سرقت توسط کارمندان، تقلب توسط تأمین کنندگان کالا، تقلب در کارت های اعتباری، و سرقت از فروشگاه ها موجب تحمیل خسارت های سنگینی به صاحبان این کسب و کارها می شود.

بر طبق آمارهای جهانی، خسارت های ناشی از موارد فوق در سال ۲۰۱۳ به ۱۲۸ میلیارد دلار، یعنی در حدود ۱/۳ درصد کل فروش رسید. از بین این موارد خروج پنهانی کالا از فروشگاه و سرقت توسط کارمندان بیشترین سهم، یعنی بالغ بر ۶۵ درصد از این خسارت را به خود اختصاص داده است. برای اطمینان از امنیت کسب و کار، دارایی های صاحبان سرمایه، کارمندان و مشتریان، بسیاری از فروشگاه ها بر روش های پیشگیرانه مانند یکپارچه سازی سیستم نظارت تصویری با پایانه های فروش (POS) تمرکز نموده اند. سیستم پردازش تصویر NUUO با قابلیت های متنوع و یکپارچه خود راهکاری مناسب برای غلبه بر این مشکلات می باشد. در ادامه به بررسی دقیق تر موارد فوق و مزایای راهکار NUUO در مقابله با این مشکلات و نیز بیان قابلیت های آن در ارتقای کسب و کار می پردازیم.
یک مطالعه جهانی مشخص نمود که مهمترین عامل کمبود موجودی کالا در فروشگاه ها سرقت های داخلی می باشد و این مسئله بخصوص در فروشگاه های کوچکتر بدلیل فقدان توانایی فنی برای تشخیص جرایم موجب خسارت های بیشتری می گردد. متأسفانه به روش های پیشگیرانه در این حوزه کمتر از سرقت توسط مشتریان توجه شده است. با یکپارچه نمودن سیستم های نظارت تصویری با پایانه های فروش می توان سرقت توسط کارمندان را بمقدار چشمگیری کاهش داد.
قابلیت یکپارچه سازی راهکار فروشگاهی NUUO با سیستم های پایانه های فروش، امکان ترکیب داده های تراکنش ها با تصاویر ضبط شده را
فراهم می آورد. با استفاده از این راهکار می توان قابلیت یافتن یک رخداد و مشاهده داده های تراکنش مربوطه، شامل جزئیات موارد خریداری شده، مشاهده تصاویر ضبط شده، تصاویر زنده و عکس های گرفته شده را در یک واسط کاربری واحد در اختیار داشت.

بدلیل تفاوت در اندازه و میزان گستردگی کسب و کار، نیاز فروشگاه ها به چنین راهکارهای پیشگیرانه ای نیز متفاوت خواهد بود. برای فروشگاه های بزرگ و بین المللی که دارای شعب متعددی می باشند، قابلیت مدیریت متمرکز سیستم های نظارت تصویری و داده های پایانه های فروش بسیار مهم می باشد. فروشگاه های زنجیره ای بخصوص آنهایی که در تمامی طول هفته و بطور مداوم مشغول ارائه خدمات می باشند به سیستم های ضبط تصاویر بلند مدت و بدون وقفه نیاز دارند که این بمعنی تولید میزان بسیار زیادی داده و تصاویر در این سیستم ها می باشد. بنابراین امکان جستجو و تحلیل هوشمند این حجم از داده ها بسیار مهم خواهد بود. برای فروشگاه های کوچکتر که معمولا بودجه محدودی برای این موارد پیشگیرانه اختصاص می دهند، راهکارهای اقتصادی با قابلیت نصب و نگهداری آسان و بدون نیاز به دانش فنی بسیار با ارزش می باشد. قابلیت دسترسی از راه دور و مشاهده تصاویر زنده بر روی دستگاه های هوشمند همراه مانند گوشی و تبلت نیز که صاحبان فروشگاه را قادر به مشاهده عملکرد فروشگاه و دریافت اطلاعات تمامی تراکنش ها از منزل می نماید، مزیت بزرگی محسوب می گردد.
در صورت اقدام به تقلب مانند مواردی که مشتری یک کالای گران قیمت را خریداری می نماید اما کارمند فروشگاه یک کالای ازانرا در تر سیستم پایانه فروش ثبت می نماید، مدیریت به آسانی و با بررسی تصاویر ضبط شده و مقایسه تصاویر با داده های تراکنش که بر روی تصاویر نمایش داده می شوند، به این تقلب پی برده و قادر به شناسایی کارمند خاطی می باشد.

علاوه بر این مدیریت می تواند در لحظه وقوع یک رخداد ازپیش تعیین شده، بعنوان مثال تراکنش با مبلغ بیشتر از یک میلیون تومان، حتی در صورتی که که خارج از فروشگاه باشد، بلافاصله یک هشدار حاوی تصاویر زنده و داده های تراکنش را بر روی گوشی هوشمند خود دریافت نماید. همچنین تمامی این موارد را می توان در یک گزارش اختصاصی دارای پارامترهای دلخواه دریافت نمود و برای بررسی های بیشتر در آینده مورد استفاده قرار داد. حتی در صورتیکه عکس ها و ویدیوها پس از گرفتن خروجی از سیتم توسط کارمندان دستکاری شود، با استفاده از ابزار راستی آزمایی می توان اصالت تصاویر را بررسی نمود.
دومین عامل در فهرست عوامل کمبود موجودی کالا در فروشگاه ها، خروج پنهانی کالا از فروشگاه می باشد که به یک مشکل روزافزون برای تمامی فروشگاه ها در هر وسعت و اندازه ای تبدیل شده است. در این حوزه تمرکز بیشتر بر روش های پیشگیرانه می باشد. فروشگاه های کوچکتر معمولا از روشهایی مانند اعتماد بر فروشندگان زبده و هوشیار و استفاده از طرح چینش مناسب که میدان دید مناسبی را در اختیار فروشندگان قرار می دهد استفاده می کنند. علاوه بر این فروشگاه های بزرگتر ممکن است از راهکارهایی مانند قرار دادن افرادی در راهروها و استفاده از سیستم های نظارت و هشدار دهنده پیشرفته تر برای مقابله با این جرایم استفاده نمایند. با این حال با پیشرفت فناوری های ضد سرقت، سارقان نیز یاد گرفته اند تا رویکردهای خود را با این سیستم ها تطبیق دهند و بعنوان مثال بجای پنهان نمودن کالا در لباس خود اقدام به جدا نمودن برچسب کالاها می نمایند. در نتیجه فروشگاه ها برای تشخیص این موارد و پیشگیری از آنها نیاز به سیستم های نظارتی هوشمندتری دارند.
کارمندانی که می دانند تحت نظر می باشند اغلب مراقب رفتار خود هستند. راهکار فروشگاهی NUUO می تواند امکان مشاهده تصاویر زنده را بطور همزمان برای چندین کاربر و با استفاده از نرم افزار، وب و گوشی های هوشمند در محل فروشگاه یا خارج از آن فراهم آورد.

استفاده از سیستم های EAS یک روش متداول برای پیشگیری از خروج پنهانی کالا از فروشگاه می باشد. راهکار NUUO نیز دارای قابلیت یکپارچگی عالی با این سیستم می باشد. اگر یک برچسب EAS بطور غیرقانونی از یک کالا جدا گردد، سیستم NUUO بر اساس تنظیمات قبلی فروشگاه و با فعال کردن یک هشدار و شروع به ضبط رخداد، کارمندان را آگاه خواهد نمود. بمنظور اطمینان از ضبط کامل رخداد می توان سیستم را بگونه ای تنظیم نمود که عملیات ضبط را از چند دقیقه قبل از وقوع رخداد شروع نماید.
فروشگاه های فاقد سیستم EAS ناگزیر به استفاده از روش های دیگری برای مقابله با خروج پنهانی کالا از فروشگاه می باشند. یکی از این روش ها استفاده از تصاویر با کیفیت بالا و دارای وضوح خوب و حاوی جزئیات کافی می باشد. این روش نه تنها به پیگیری های پلیس کمک می نماید، بلکه یک ابزار پیشگیرانه نیز محسوب می گردد. زیرا سارقان هنگامی که بدانند تحت نظر هستند رغبت کمتری برای اقدام به سرقت خواهند داشت. سیستم ضبط مگاپیکسلی و باکیفیت NUUO بهمراه پلتفرم مدیریتی آن، امکان دسترسی به تصاویر باکیفیت را فراهم می آورد.

علاوه بر پشتیبانی از سیستم EAS و ضبط با کیفیت بالا، سیستم تشخیص چهره NUUO یک راهکار بسیار مناسب برای پیشگیری ازخروج پنهانی کالا از فروشگاه می باشد. قابلیت تشخیص چهره ها در یک محیط شلوغ غیر قابل کنترل و یافتن چندین چهره خاص در یک دیتابیس مشخص، فروشگاه ها را قادر می سازد تا هنگام ورود افراد سابقه دار آنها را شناسایی نموده و قبل از وقوع جرایم احتمالی آنها را متوقف نمایند. با تهیه یک لیست سیاه از مضنونین، شامل افرادی که دارای سابقه خروج پنهانی کالا از فروشگاه و یا سایر سوابق کیفری می باشند، سیستم بطور خودکار چهره افرادی که وارد فروشگاه می شوند با این لیست مقایسه نموده و در صورت یافتن مورد مشابه با اعلام هشدار، امکان نظارت دقیق تر بر این افراد را فراهم می آورد. همچنین فروشگاه می تواند با تهیه یک لیست سفید از مشتریان خاص و وفادار،  بلافاصله از ورود آنها به فروشگاه مطلع شده و با ارائه تخفیفات ویژه موجبات رضایتمندی بیشتر آنها را فراهم آورد.

اداره یک فروشگاه بدون استفاده از سیستم های نظارت تصویری هوشمند بخصوص در هنگام کمبود نیروی انسانی بسیار دشوار خواهد بود. تصور نمایید کارمندان در فروشگاه مشغول انجام کار روزانه خود می باشند در حالیکه در تمامی اوقات باید بخشی از حواس خود را به این مسئله معطوف دارند که در تمامی بخشهای فروشگاه آیا کسی در حال ورود به نواحی غیرمجاز می باشد، آیا کسی در نواحی مربوط به کالاهای گران قیمت پرسه می زند، آیا خودروها در مسیر صحیح حرکت می نمایند، و یا آیا مشتریان به کمک نیاز دارند. با استاده از یک سیستم نظارت تصویری هوشمند فروشگاه ها می توانند با قرار دادن کالاها بطوری که مشتریان موارد مورد نیاز خود را بسادگی پیدا نمایند و همچنین قرار دادن پیشنهادات ویژه در نواحی پر رفت و آمد، میزان فروش را افزایش دهند. در نتیجه نه تنها بازده مدیریتی افزایش می یابد، بلکه یک تجربه خرید بهتر برای مشتریان نیز فراهم می گردد.
با ارائه قابلیت های پیشرفته متنوع مانند شمارش افراد، تعیین محدوده مجازی و نقشه حرارتی، سیستم پردازش تصویر NUUO راهکارهای تصویری را به چیزی فراتر از نرم افزارهای امنیتی و به ابزاری ارزشمند برای کسب و کار تبدیل نموده است.
فروشگاه هایی که برای نظارت و جلوگیری از ورود غیرمجاز به محوده های مشخص از قبیل دفاتر، انبارها و … نیروی انسانی مجزا اختصاص می دهند بایستی به قابلیت تعیین محدوده مجازی بعنوان یک راهکار اقتصادی و کارآمد توجه جدی نمایند. با استفاده از این قابلیت، یک خط مجازی بر روی صفحه ایجاد می شود و هنگامی که یک فرد یا یک شیء متحرک مانند خودرو از آن عبور نماید و یا چیزی داخل محدوده شود، یک سری عملیات خودکار مانند شروع به ضبط تصاویر، ارسال یک ایمیل هشدار، و یا بارگذاری تصویر رخداد بر روی یک سرور انجام می گیرد.

در گذشته فروشگاه ها برای دستیابی به آمار تردد مشتریان مجبور به گماشتن پرسنل برای شمارش افراد بودند که این کار بسیار پرهزینه و ناکارآمد بود. اما امروزه می توان این کار را به روشی بسیار هوشمندانه تر، دقیق تر، و از همه مهم تر بسیار مقرون بصرفه تر انجام داد. قابلیت شمارش افراد در سیستم پردازش تصویر NUUO می تواند تعداد بازدیدکنندگان از فروشگاه را محاسبه نموده و با ارائه آمار مربوط به بازدیدکنندگان جدید و قدیمی، میانگین زمان بازدید و تناوب بازدید از فروشگاه، به مدیریت برای درک بهتر از عملکرد و حداکثر نمودن منافع کمک شایانی بنماید. بعنوان مثال می توان کالاها را با  طرح های گوناگون ارائه داد، بازده این انواع ارائه را مقایسه نمود، طرح های ارائه در فروشگاه های جدید را ارزیابی کرد، و یا با استفاده از این داده ها زمان های شلوغ در هر شعبه را مشخص نمود.

نقشه حرارتی نیز یک ابزار مفید دیگر برای اهداف بازاریابی است. با عینی سازی الگوی تردد مشتریان در زمان های مختلف با استفاده از پردازش ویدیویی، تردد افراد با رن گهای متفاوت، مانند قرمز برای تردد زیاد در نواحی که بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند و سبز برای نواحی خلوت تر، نمایش داده می شود. در نتیجه نواحی که در آنها کالاها بخوبی ارائه شده اند و نیز نواحی که برای جذب بیشتر مشتری نحوه ارائه کالا در آنها باید مورد بازبینی قرار گیرد به سرعت و سادگی مشخص می شوند. با یک درک بهتر از چگونگی تردد مشتریان، فروشگاه ها می توانند دریابند چگونه کالاهای متداول و پرخریدار را در نواحی با دسترسی بهتر قرار دهند و یا از تبلیغ یک کالا در نواحی خلوت خودداری کنند و بدین ترتیب عملکرد فروشگاه، سرویس دهی به مشتریان و فعالیت های بازاریابی را بهینه نمایند.

اعلام سرقت در تقریبا تمامی فروشگاه ها به عهده کارمندان می باشد. اما این هشدارها به علت خطا در اعلام، تأخیر در پاسخ، و گاهی عدم دریافت پاسخ تأثیر کمی دارند. برای دستیابی به بازدارندگی مؤثر از بروز سرقت، سیستم های هشدار دهنده بایستی به اندازه کافی هوشمند باشند تا بمنظور حداقل نمودن خسارات باعث انجام یک سری عملیات خودکار شوند. بنابراین ضروروی است که سیستم های هشدار دهنده با سیستم های نظارت تصویری یکپارچه گردند. از آنجایی که راهکار NUUO دارای قابلیت یکپارچه شدن با سیتم های هشدار دهنده می باشد، کارمندان در صورت مواجهه با یک سرقت و یا مشاهده بروز اشکال در فعال شدن یک سری عملیات از پیش تعیین شده در این مواقع مانند ارسال هشدار، شروع به ضبط تصاویر و یا افزایش کیفیت ضبط تصاویر، می توانند با فشردن کلید موقعیت اورژانسی موجب انجام این فعالیت ها شوند.
راهکار NUUO قابلیت یکپارچه شدن با سیستم های تشخیص پلاک را نیز دارا می باشد. به محض تشخیص پلاک وسیله نقلیه مجاز سایر اطلاعات شامل تصویر راننده در نمایش داده خواهد شد. همچنین می توان برای تسهیل در مدیریت، .یک سیستم تشخیص پلاک را برای چندین مسیر تردد تنظیم نمود. عدم نیاز به نصب سنسورهای اضافی و اعلام آنی هشدار در مواقع وقوع رخدادهای مشخص این سیستم را به یک راهکار بسیار کارآمد و مقرون به صرفه تبدیل نموده است.

در پایان می توان گفت با استفاده از راهکار پردازش تصویر فروشگاهی NUUO می توان از سیستم نظارت تصویری بعنوان یک ابزار ارزشمند برای حفاظت در برابر خطرات، نظارت بر عملکرد فروشگاه، و مدیریت و برنامه ریزی برای ارتقای کسب و کار و درنتیجه دستیابی به منافع بیشتر و پیشی گرفتن از رقبای تجاری بگونه ای مؤثر و کارآمد استفاده نمود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *